Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Dlaczego warto wybrać biały kolor ścian?

Dom i Ogród

W aranżacji wnętrz i w doborze koloru ścian biel zajmuje wyjątkowe miejsce. Czemu warto zdecydować się na taki wybór? Co biel wnosi do pomieszczenia?

Biała farba użyta na ścianach sprawia, że pokój staje się bardziej przestronny. Kolor ten chyba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o możliwości skomponowania go z meblami czy dodatkami. Tak naprawdę pasują do niego zarówno meble drewniane, jak i takie wykonane z tworzywa sztucznego. W towarzystwie drewna uzyskamy wspaniały, rustykalny klimat. Z kolei, jeśli wstawimy do białego pomieszczenia meble z tworzywa o mocnych kolorach, otrzymamy szalenie nowoczesny wystrój.

Biel zyskała ogromną rzeszę fanów w związku z bardzo modnym stylem skandynawskim. Sporo osób przekonało się, że biel nie jest nudnym kolorem, ale daje dużo możliwości. Sprawia, że pomieszczenia są jaśniejsze, bardziej słoneczne. Zachęcają do aktywności. Dlatego na przykład kuchnia w bieli to doskonały wybór. Z kolei biel również wpływa na optyczne zmiany gabarytów wnętrza. Mały pokój wizualnie nabierze objętości oraz wyda się wyższy, gdy pomalujemy parkiet na podłodze, sufit oraz ściany właśnie na biało.

Gdyby ktoś sądził, że przecież biel to właściwie jeden kolor, którym można się po prostu znudzić, to musi wiedzieć, że biel posiada wiele różnych odcieni. Można je podzielić na zimne oraz ciepłe. Zimna biel wpada właśnie w zimniejsze tonacje takie jak błękit czy różne szarości. Natomiast ciepła biel to bardziej tonacje żółte czy różowe. Te ostatnie nadają się do pomieszczeń, gdzie chcemy stworzyć wrażenie przytulności.

Stosując białą farbę na wszystkich ścianach w domu, można stworzyć ciekawy wystrój, bawiąc się teksturą ściany. Nie wszystkie ściany muszą być perfekcyjnie gładkie. Wszak doskonałe wrażenie robi na przykład cegła pomalowana na biało. Jeśli nie mamy możliwości wykonać w domu takiej ściany, to z pomocą przychodzą też różne tynki dekoracyjne do wnętrz. Biel nie odciągnie uwagi od ciekawej faktury ściany, a dodatkową ją podkreśli. Osoby jeszcze nieprzekonane na pewno zachęci to, że pomieszczenie pomalowane na biało, to doskonała i szybka możliwość zmiany aranżacji wnętrza. Wystarczy tylko zmienić dodatki, zasłony czy inne detale, aby uzyskać całkiem inny efekt. Zatem biel to doskonały wybór. Więcej na ten temat w artykule pt. Farby lateksowe – poznaj ich najważniejsze cechy.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Dom i Ogród kominek Ogrzewanie płaszcz wodny

Kominek z płaszczem wodnym zdobywa coraz większa popularność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Jakie zalety posiada ten typ kominka i czemu zawdzięcza swoją popularność?

Tradycyjne kominki sprawiają, że ogrzewane jest tylko powietrze, a znaczna część ciepła niewykorzystana ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi. Kominek z płaszczem wodnym działa na innej zasadzie. Ich budowa umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Płaszcz wodny takiego urządzenia zbudowany jest z podwójnych ścianek i otacza komorę spalania. Do wymiany ciepła używa się tu również płomieniówek, przez które przepływają spaliny. Przestrzeń pomiędzy ściankami a płomieniówkami wypełniona zostaje przez wodę, która ogrzewając się, może zasilać wspomniane instalacje.

Do głównych zalet kominka z płaszczem wodnym należy ograniczenie wydatków na ogrzewanie dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa, jakim jest drewno. Dobre paliwo jest co prawda droższe, ale również bardziej efektywne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Do zalet tego rozwiązania należy również doskonała funkcjonalność w okresach przejściowych – np. gdy nadchodzi jesień, a naszym pragnieniem jest przyjemne dogrzanie pomieszczenia w domu. Kominki z płaszczem wodnym mają moc zdolną ogrzać nawet domy o powierzchni sięgającej 400 metrów kwadratowych, ale od prawidłowego użytkowania zależy uzyskanie wysokiej sprawności pracy urządzenia i komfort użytkowania.

Jeśli chodzi o montaż, to wszystkie wymagane elementy warto zaplanować już na etapie projektu. Nie obędzie się bez planu doprowadzenia wody do płaszcza, a także odpływu przegrzanej wody do studzienki schładzającej i dalej – do kanalizacji. Jeśli chcemy mieć gwarancję ciepła warto również zainwestować w  zbiornik akumulujący ciepło. Dzięki temu nadwyżki ciepła będą gromadzone i wykorzystane nawet wtedy, gdy nie palimy już w kominku. Tym samym nie ma konieczności montowania kotła gazowego czy olejowego jako szczytowego źródła ciepła na czas silnych mrozów. Więcej tutaj.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze