Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Dlaczego warto wybrać biały kolor ścian?

Dom i Ogród

W aranżacji wnętrz i w doborze koloru ścian biel zajmuje wyjątkowe miejsce. Czemu warto zdecydować się na taki wybór? Co biel wnosi do pomieszczenia?

Biała farba użyta na ścianach sprawia, że pokój staje się bardziej przestronny. Kolor ten chyba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o możliwości skomponowania go z meblami czy dodatkami. Tak naprawdę pasują do niego zarówno meble drewniane, jak i takie wykonane z tworzywa sztucznego. W towarzystwie drewna uzyskamy wspaniały, rustykalny klimat. Z kolei, jeśli wstawimy do białego pomieszczenia meble z tworzywa o mocnych kolorach, otrzymamy szalenie nowoczesny wystrój.

Biel zyskała ogromną rzeszę fanów w związku z bardzo modnym stylem skandynawskim. Sporo osób przekonało się, że biel nie jest nudnym kolorem, ale daje dużo możliwości. Sprawia, że pomieszczenia są jaśniejsze, bardziej słoneczne. Zachęcają do aktywności. Dlatego na przykład kuchnia w bieli to doskonały wybór. Z kolei biel również wpływa na optyczne zmiany gabarytów wnętrza. Mały pokój wizualnie nabierze objętości oraz wyda się wyższy, gdy pomalujemy parkiet na podłodze, sufit oraz ściany właśnie na biało.

Gdyby ktoś sądził, że przecież biel to właściwie jeden kolor, którym można się po prostu znudzić, to musi wiedzieć, że biel posiada wiele różnych odcieni. Można je podzielić na zimne oraz ciepłe. Zimna biel wpada właśnie w zimniejsze tonacje takie jak błękit czy różne szarości. Natomiast ciepła biel to bardziej tonacje żółte czy różowe. Te ostatnie nadają się do pomieszczeń, gdzie chcemy stworzyć wrażenie przytulności.

Stosując białą farbę na wszystkich ścianach w domu, można stworzyć ciekawy wystrój, bawiąc się teksturą ściany. Nie wszystkie ściany muszą być perfekcyjnie gładkie. Wszak doskonałe wrażenie robi na przykład cegła pomalowana na biało. Jeśli nie mamy możliwości wykonać w domu takiej ściany, to z pomocą przychodzą też różne tynki dekoracyjne do wnętrz. Biel nie odciągnie uwagi od ciekawej faktury ściany, a dodatkową ją podkreśli. Osoby jeszcze nieprzekonane na pewno zachęci to, że pomieszczenie pomalowane na biało, to doskonała i szybka możliwość zmiany aranżacji wnętrza. Wystarczy tylko zmienić dodatki, zasłony czy inne detale, aby uzyskać całkiem inny efekt. Zatem biel to doskonały wybór. Więcej na ten temat w artykule pt. Farby lateksowe – poznaj ich najważniejsze cechy.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Dom i Ogród kominek Ogrzewanie płaszcz wodny

Kominek z płaszczem wodnym zdobywa coraz większa popularność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Jakie zalety posiada ten typ kominka i czemu zawdzięcza swoją popularność?

Tradycyjne kominki sprawiają, że ogrzewane jest tylko powietrze, a znaczna część ciepła niewykorzystana ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi. Kominek z płaszczem wodnym działa na innej zasadzie. Ich budowa umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Płaszcz wodny takiego urządzenia zbudowany jest z podwójnych ścianek i otacza komorę spalania. Do wymiany ciepła używa się tu również płomieniówek, przez które przepływają spaliny. Przestrzeń pomiędzy ściankami a płomieniówkami wypełniona zostaje przez wodę, która ogrzewając się, może zasilać wspomniane instalacje.

Do głównych zalet kominka z płaszczem wodnym należy ograniczenie wydatków na ogrzewanie dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa, jakim jest drewno. Dobre paliwo jest co prawda droższe, ale również bardziej efektywne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Do zalet tego rozwiązania należy również doskonała funkcjonalność w okresach przejściowych – np. gdy nadchodzi jesień, a naszym pragnieniem jest przyjemne dogrzanie pomieszczenia w domu. Kominki z płaszczem wodnym mają moc zdolną ogrzać nawet domy o powierzchni sięgającej 400 metrów kwadratowych, ale od prawidłowego użytkowania zależy uzyskanie wysokiej sprawności pracy urządzenia i komfort użytkowania.

Jeśli chodzi o montaż, to wszystkie wymagane elementy warto zaplanować już na etapie projektu. Nie obędzie się bez planu doprowadzenia wody do płaszcza, a także odpływu przegrzanej wody do studzienki schładzającej i dalej – do kanalizacji. Jeśli chcemy mieć gwarancję ciepła warto również zainwestować w  zbiornik akumulujący ciepło. Dzięki temu nadwyżki ciepła będą gromadzone i wykorzystane nawet wtedy, gdy nie palimy już w kominku. Tym samym nie ma konieczności montowania kotła gazowego czy olejowego jako szczytowego źródła ciepła na czas silnych mrozów. Więcej tutaj.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze