Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Dlaczego warto wybrać biały kolor ścian?

Dom i Ogród

W aranżacji wnętrz i w doborze koloru ścian biel zajmuje wyjątkowe miejsce. Czemu warto zdecydować się na taki wybór? Co biel wnosi do pomieszczenia?

Biała farba użyta na ścianach sprawia, że pokój staje się bardziej przestronny. Kolor ten chyba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o możliwości skomponowania go z meblami czy dodatkami. Tak naprawdę pasują do niego zarówno meble drewniane, jak i takie wykonane z tworzywa sztucznego. W towarzystwie drewna uzyskamy wspaniały, rustykalny klimat. Z kolei, jeśli wstawimy do białego pomieszczenia meble z tworzywa o mocnych kolorach, otrzymamy szalenie nowoczesny wystrój.

Biel zyskała ogromną rzeszę fanów w związku z bardzo modnym stylem skandynawskim. Sporo osób przekonało się, że biel nie jest nudnym kolorem, ale daje dużo możliwości. Sprawia, że pomieszczenia są jaśniejsze, bardziej słoneczne. Zachęcają do aktywności. Dlatego na przykład kuchnia w bieli to doskonały wybór. Z kolei biel również wpływa na optyczne zmiany gabarytów wnętrza. Mały pokój wizualnie nabierze objętości oraz wyda się wyższy, gdy pomalujemy parkiet na podłodze, sufit oraz ściany właśnie na biało.

Gdyby ktoś sądził, że przecież biel to właściwie jeden kolor, którym można się po prostu znudzić, to musi wiedzieć, że biel posiada wiele różnych odcieni. Można je podzielić na zimne oraz ciepłe. Zimna biel wpada właśnie w zimniejsze tonacje takie jak błękit czy różne szarości. Natomiast ciepła biel to bardziej tonacje żółte czy różowe. Te ostatnie nadają się do pomieszczeń, gdzie chcemy stworzyć wrażenie przytulności.

Stosując białą farbę na wszystkich ścianach w domu, można stworzyć ciekawy wystrój, bawiąc się teksturą ściany. Nie wszystkie ściany muszą być perfekcyjnie gładkie. Wszak doskonałe wrażenie robi na przykład cegła pomalowana na biało. Jeśli nie mamy możliwości wykonać w domu takiej ściany, to z pomocą przychodzą też różne tynki dekoracyjne do wnętrz. Biel nie odciągnie uwagi od ciekawej faktury ściany, a dodatkową ją podkreśli. Osoby jeszcze nieprzekonane na pewno zachęci to, że pomieszczenie pomalowane na biało, to doskonała i szybka możliwość zmiany aranżacji wnętrza. Wystarczy tylko zmienić dodatki, zasłony czy inne detale, aby uzyskać całkiem inny efekt. Zatem biel to doskonały wybór. Więcej na ten temat w artykule pt. Farby lateksowe – poznaj ich najważniejsze cechy.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Czy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Dom i Ogród kominek Ogrzewanie płaszcz wodny

Kominek z płaszczem wodnym zdobywa coraz większa popularność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Jakie zalety posiada ten typ kominka i czemu zawdzięcza swoją popularność?

Tradycyjne kominki sprawiają, że ogrzewane jest tylko powietrze, a znaczna część ciepła niewykorzystana ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi. Kominek z płaszczem wodnym działa na innej zasadzie. Ich budowa umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Płaszcz wodny takiego urządzenia zbudowany jest z podwójnych ścianek i otacza komorę spalania. Do wymiany ciepła używa się tu również płomieniówek, przez które przepływają spaliny. Przestrzeń pomiędzy ściankami a płomieniówkami wypełniona zostaje przez wodę, która ogrzewając się, może zasilać wspomniane instalacje.

Do głównych zalet kominka z płaszczem wodnym należy ograniczenie wydatków na ogrzewanie dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa, jakim jest drewno. Dobre paliwo jest co prawda droższe, ale również bardziej efektywne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Do zalet tego rozwiązania należy również doskonała funkcjonalność w okresach przejściowych – np. gdy nadchodzi jesień, a naszym pragnieniem jest przyjemne dogrzanie pomieszczenia w domu. Kominki z płaszczem wodnym mają moc zdolną ogrzać nawet domy o powierzchni sięgającej 400 metrów kwadratowych, ale od prawidłowego użytkowania zależy uzyskanie wysokiej sprawności pracy urządzenia i komfort użytkowania.

Jeśli chodzi o montaż, to wszystkie wymagane elementy warto zaplanować już na etapie projektu. Nie obędzie się bez planu doprowadzenia wody do płaszcza, a także odpływu przegrzanej wody do studzienki schładzającej i dalej – do kanalizacji. Jeśli chcemy mieć gwarancję ciepła warto również zainwestować w  zbiornik akumulujący ciepło. Dzięki temu nadwyżki ciepła będą gromadzone i wykorzystane nawet wtedy, gdy nie palimy już w kominku. Tym samym nie ma konieczności montowania kotła gazowego czy olejowego jako szczytowego źródła ciepła na czas silnych mrozów. Więcej tutaj.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze