Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Analiza fundamentalna – sposób na przewidzenie sytuacji na rynku

Finanse

Jednym z istotnych elementów analizy ryku kapitałowego jest analiza fundamentalna. Opiera się ona na obserwacji sytuacji ekonomicznej w skali makro, czyli sektora, kraju i świata. Na jej podstawie prognozuje się przyszłe zmiany wartości waluty. Jeżeli gra się na platformie Forex, analiza taka jest jednym z czynników mających olbrzymi wpływ na sukces podejmowanych inwestycji oraz przy planowaniu strategii.

Czynniki wpływające na makroekonomię

Na makroekonomię ma wpływ wiele czynników. Olbrzymie znaczenie mają: polityka pieniężna prowadzona przez banki centralne, szybkość reakcji na dane makroekonomiczne publikowane przez agencje informacyjne, a także wypowiedzi osób mających wpływ na ekonomię danego kraju. Te trzy niezbędne elementy są fundamentalne dla przeprowadzenia analizy, a do nich doliczyć należy również nieprzewidziane wydarzenia, jak np. katastrofy i klęski naturalne czy wybuchy konfliktów zbrojnych.

Sytuacja geopolityczna w jednym rejonie może mieć wpływ na globalną gospodarkę, co widać zwłaszcza po zmianach kursu cen ropy podczas konfliktów i niepokojów na terenie Bliskiego Wschodu. Dobry analityk musi zatem wiedzieć, co dzieje się w ważnych dla globalnej gospodarki rejonach globu oraz jaki wpływ na nią mogą mieć zachodzące tam zmiany.

Wskaźniki ekonomiczne czyli elementy zmieniające kursy

Istotną rolę przy określaniu wartości walut oraz prognozowaniu ich zmian pełnią liczne wskaźniki ekonomiczne, takie jak na przykład publikacja wartości PKB danego kraju, zmiana wysokości stóp procentowych, aktualna stopa bezrobocia czy też wskaźnik cen dóbr produkcyjnych oraz cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak widać po wszystkich wymienionych czynnikach, analiza fundamentalna nie jest sprawą prostą i obejmuje olbrzymi obszar wiedzy, z czego większość podlega dynamicznym zmianom. W celu wyciągnięcia jak najlepszych wniosków, należy śledzić na bieżąco sytuację globalną oraz publikowane raporty.

Gdzie można nauczyć się analizy fundamentalnej?

W sieci istnieje wiele witryn, które szczegółowo i dogłębnie opisują poruszany tu temat. Choć ogrom materiału może z początku przerażać, warto jednak spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Jeżeli chce się handlować z sukcesem walutami, analiza fundamentalna jest bezcenną wskazówką co do tego, w jaką warto inwestować. Ponadto, warto pomyśleć o wzięciu udziału w szkoleniach mających na celu nauczenie metod analizy. Ponieważ prowadzone są one przez ludzi, którzy zajmują się tym tematem od wielu lat, przekazują oni bezcenną, praktyczną wiedzę, opartą na praktyce.

Warto także pomyśleć o nauczeniu się metod analizy technicznej. Nie wymagają one takiego nakładu sił i wiedzy, jak metody analizy fundamentalnej, a mogą ułatwić znacznie podejmowanie decyzji dotyczących inwestowania w dane waluty – analiza techniczna ma również na celu przewidzenie zmian kursów walut.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Leasing - najpopularniejszy sposób na zakup samochodu firmowego oraz prywatnego

Finanse leasing

Decyzja o zakupie pojazdu nie jest sprawą łatwą, niezależnie od tego czy jest to auto kupowane na firmę czy prywatnie. Wiąże się to nie tylko z wyborem odpowiedniej marki czy modelu, ale też ze sporymi kosztami. Zwykle na taki zakup konieczne jest poszukanie odpowiedniego finansowania zewnętrznego jakie oferują różne instytucje finansowe.

Dealerzy samochodów praktycznie na każdym kroku starają się zachęcić do kupna najnowszego modelu danej marki chwaląc jego niezliczone zalety. Nic więc dziwnego, że wiele osób przed zakupem pojazdu ma ogromny dylemat, na jaki samochód się zdecydować. Do tego dochodzi kwestia sfinansowania zakupu, zwykle w takim momencie jest kilka różnych opcji jak pożyczka, kredyt oraz leasing. W dużej większości kupujący nowe pojazdy decydują się na tą ostatnią opcję.

 

Nowe auto w leasingu nie tylko dla firm

 

Leasing to forma finansowania, która jeszcze do niedawna dostępna była tylko i wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak zmiana przepisów spowodowała, że od 1 lipca 2011 roku dostępny jest również leasing konsumencki. To oferta z której mogą skorzystać wszyscy klienci nieprowadzący działalności gospodarczej. Pozwala to im na zakup samochodu na takich samych warunkach jak do niedawna mogli tylko przedsiębiorcy.

 

Wiele osób utożsamia leasing z kredytem, jednak te dwa narzędzia finansowe różnią się od siebie diametralnie. Leasing podchodzi od angielskiego słowa wydzierżawiać i działa na podobnej zasadzie do wynajmu. Z chwilą wyboru przez klienta danego samochodu, leasingodawca kupuje go i pozwala na użytkowanie w zamian za uzgodnione umową raty leasingowe. Dzięki temu, że są to umowy oparte o kodeks cywilny są bardziej elastyczne i łatwiejsze do negocjacji. Znajdują się w niej zapisy dotyczące okresu użytkowania, rat a także innych opłat związanych z leasingiem.

 

Zwykle firmy leasingowe patrzą łaskawszym okiem na młodych przedsiębiorców oraz nie mają tak skomplikowanych procedur oceny zdolności kredytowej. Dzięki temu jest on łatwiej dostępny niż kredyt bankowy i pozwala pozyskać samochód bez ponoszenia dużego jednorazowego wydatku. Dodatkowo koszty leasingu można z łatwością pokryć z bieżących przychodów, dzięki temu nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu. W przeciwieństwie do pożyczek bankowych, leasing  nie ogranicza zdolności kredytowej. W zależności od zapisu w umowie leasingowany samochód odkupić lub zwrócić leasingodawcy.

 

Łatwiej dostępny niż kredyt

 

Dzięki temu, że leasingodawcy zwykle kupują dużo pojazdów, pozwala to pozyskać samochód na korzystniejszych warunkach od dealera oraz otrzymać niższe koszty ubezpieczenia. Jednak to przedsiębiorcy czerpią największe korzyści z leasingu. Firma nie tylko nie musi wydawać dużej kwoty na zakup nowego samochodu, ale też otrzymuje korzyści fiskalne, gdyż raty leasingowe może odpisać sobie od podatku. Kolejną zaletą jest to, że nie wpływa on w żadnym stopniu na bilans, ani na wynik finansowy firmy, dzięki czemu nie pogarszają się jej notowania w oczach rynku.

Udostępnij Komentarze

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze