Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Leasing – najpopularniejszy sposób na zakup samochodu firmowego oraz prywatnego

Finanse

Decyzja o zakupie pojazdu nie jest sprawą łatwą, niezależnie od tego czy jest to auto kupowane na firmę czy prywatnie. Wiąże się to nie tylko z wyborem odpowiedniej marki czy modelu, ale też ze sporymi kosztami. Zwykle na taki zakup konieczne jest poszukanie odpowiedniego finansowania zewnętrznego jakie oferują różne instytucje finansowe.

Dealerzy samochodów praktycznie na każdym kroku starają się zachęcić do kupna najnowszego modelu danej marki chwaląc jego niezliczone zalety. Nic więc dziwnego, że wiele osób przed zakupem pojazdu ma ogromny dylemat, na jaki samochód się zdecydować. Do tego dochodzi kwestia sfinansowania zakupu, zwykle w takim momencie jest kilka różnych opcji jak pożyczka, kredyt oraz leasing. W dużej większości kupujący nowe pojazdy decydują się na tą ostatnią opcję.

 

Nowe auto w leasingu nie tylko dla firm

 

Leasing to forma finansowania, która jeszcze do niedawna dostępna była tylko i wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak zmiana przepisów spowodowała, że od 1 lipca 2011 roku dostępny jest również leasing konsumencki. To oferta z której mogą skorzystać wszyscy klienci nieprowadzący działalności gospodarczej. Pozwala to im na zakup samochodu na takich samych warunkach jak do niedawna mogli tylko przedsiębiorcy.

 

Wiele osób utożsamia leasing z kredytem, jednak te dwa narzędzia finansowe różnią się od siebie diametralnie. Leasing podchodzi od angielskiego słowa wydzierżawiać i działa na podobnej zasadzie do wynajmu. Z chwilą wyboru przez klienta danego samochodu, leasingodawca kupuje go i pozwala na użytkowanie w zamian za uzgodnione umową raty leasingowe. Dzięki temu, że są to umowy oparte o kodeks cywilny są bardziej elastyczne i łatwiejsze do negocjacji. Znajdują się w niej zapisy dotyczące okresu użytkowania, rat a także innych opłat związanych z leasingiem.

 

Zwykle firmy leasingowe patrzą łaskawszym okiem na młodych przedsiębiorców oraz nie mają tak skomplikowanych procedur oceny zdolności kredytowej. Dzięki temu jest on łatwiej dostępny niż kredyt bankowy i pozwala pozyskać samochód bez ponoszenia dużego jednorazowego wydatku. Dodatkowo koszty leasingu można z łatwością pokryć z bieżących przychodów, dzięki temu nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu. W przeciwieństwie do pożyczek bankowych, leasing  nie ogranicza zdolności kredytowej. W zależności od zapisu w umowie leasingowany samochód odkupić lub zwrócić leasingodawcy.

 

Łatwiej dostępny niż kredyt

 

Dzięki temu, że leasingodawcy zwykle kupują dużo pojazdów, pozwala to pozyskać samochód na korzystniejszych warunkach od dealera oraz otrzymać niższe koszty ubezpieczenia. Jednak to przedsiębiorcy czerpią największe korzyści z leasingu. Firma nie tylko nie musi wydawać dużej kwoty na zakup nowego samochodu, ale też otrzymuje korzyści fiskalne, gdyż raty leasingowe może odpisać sobie od podatku. Kolejną zaletą jest to, że nie wpływa on w żadnym stopniu na bilans, ani na wynik finansowy firmy, dzięki czemu nie pogarszają się jej notowania w oczach rynku.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – zabezpiecz swoją przyszłość

Finanse emerytura emerytury IKE IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pzu zabezpieczenie emerytalne

Otwierając osobisty rachunek IKZE możesz mieć pewność, że zrobisz wszystko, by utrzymać swój standard życia na emeryturze. Pozwala Ci on nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także liczyć na ulgę podatkową, ponieważ wpłaty na to konto możesz odliczyć w deklaracji PIT. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat IKZE zapoznaj się z naszym artykułem, a uzyskasz w nim wiele ciekawych informacji na ten temat.

Kiedy możesz założyć swoje konto?

Według wszelkich prognoz specjalistów przyszłe emerytury mogą być bardzo niskie. Właśnie dlatego na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest oszczędzanie we własnym zakresie na swoją przyszłość. Jednym ze sposobów jest założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które pozwoli Ci skutecznie odkładać pieniądze. Co więcej, osobisty rachunek może otworzyć każdy, kto ukończył 18 lat. Istnieje także możliwość założenia go przez osoby, które skończyły 16 lat i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 

Jakie otrzymasz korzyści podatkowe

Otwarcie IKZE gwarantuje Ci nie tylko możliwość oszczędzania własnych pieniędzy na wyższą emeryturę, ale zyskasz także ulgę podatkową. Wszystko dlatego, że wpłaty dokonywane przez Ciebie na IKZE możesz następnie odliczyć sobie w deklaracji PIT. W zależności od progu procentowego może ona wynosić nawet do ponad 1500zł. O dokładnych ulgach przeczytasz także na: https://www.pzu.pl/produkty/pzu-ikze. Dzięki założeniu IKZE zyskujesz zatem podwójną korzyść. Po pierwsze skutecznie oszczędzasz pieniądze, a jednocześnie  możesz liczyć także na ich zwrot w postaci ulgi podatkowej.

Emerytura – czas na wypłatę Twoich oszczędności

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wygląda wypłata Twoich oszczędności po przejściu na emeryturę to nie musisz się obawiać, ponieważ jest to bardzo prosta operacja. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, w którym zadeklarujesz czy chcesz otrzymać środki w ratach czy jednorazowo całą kwotę. Jeśli wypłata odbędzie się po ukończeniu przez Ciebie 65 roku życia a wpłat dokonywałeś przez co najmniej 5 lat to będziesz musiał jedynie wtedy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednak pieniądze na IKZE są Twoją własnością i masz do nich swobodny dostęp, więc możesz wypłacić je w każdej chwili, ale powinieneś liczyć się wtedy z zapłaceniem wyższego podatku.

Udostępnij Komentarze

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze