Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – zabezpiecz swoją przyszłość

Finanse

Otwierając osobisty rachunek IKZE możesz mieć pewność, że zrobisz wszystko, by utrzymać swój standard życia na emeryturze. Pozwala Ci on nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także liczyć na ulgę podatkową, ponieważ wpłaty na to konto możesz odliczyć w deklaracji PIT. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat IKZE zapoznaj się z naszym artykułem, a uzyskasz w nim wiele ciekawych informacji na ten temat.

Kiedy możesz założyć swoje konto?

Według wszelkich prognoz specjalistów przyszłe emerytury mogą być bardzo niskie. Właśnie dlatego na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest oszczędzanie we własnym zakresie na swoją przyszłość. Jednym ze sposobów jest założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które pozwoli Ci skutecznie odkładać pieniądze. Co więcej, osobisty rachunek może otworzyć każdy, kto ukończył 18 lat. Istnieje także możliwość założenia go przez osoby, które skończyły 16 lat i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 

Jakie otrzymasz korzyści podatkowe

Otwarcie IKZE gwarantuje Ci nie tylko możliwość oszczędzania własnych pieniędzy na wyższą emeryturę, ale zyskasz także ulgę podatkową. Wszystko dlatego, że wpłaty dokonywane przez Ciebie na IKZE możesz następnie odliczyć sobie w deklaracji PIT. W zależności od progu procentowego może ona wynosić nawet do ponad 1500zł. O dokładnych ulgach przeczytasz także na: https://www.pzu.pl/produkty/pzu-ikze. Dzięki założeniu IKZE zyskujesz zatem podwójną korzyść. Po pierwsze skutecznie oszczędzasz pieniądze, a jednocześnie  możesz liczyć także na ich zwrot w postaci ulgi podatkowej.

Emerytura – czas na wypłatę Twoich oszczędności

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wygląda wypłata Twoich oszczędności po przejściu na emeryturę to nie musisz się obawiać, ponieważ jest to bardzo prosta operacja. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, w którym zadeklarujesz czy chcesz otrzymać środki w ratach czy jednorazowo całą kwotę. Jeśli wypłata odbędzie się po ukończeniu przez Ciebie 65 roku życia a wpłat dokonywałeś przez co najmniej 5 lat to będziesz musiał jedynie wtedy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednak pieniądze na IKZE są Twoją własnością i masz do nich swobodny dostęp, więc możesz wypłacić je w każdej chwili, ale powinieneś liczyć się wtedy z zapłaceniem wyższego podatku.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Bezpieczeństwo lokat bankowych - od czego zależy?

Finanse lokaty lokaty bankowe oszczędzanie ranking lokat

Oszczędności, które posiadamy to efekt ciężkiej pracy, którą wykonujemy nie od dziś. W tym artykule postanowiliśmy opisać wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem oszczędzania jak i inwestowania. Mianem inwestora określa się nie tylko osobę zamożną, która swobodnie obraca milionami…

Inwestorem jest również zwykły szary człowiek, który chce skorzystać z produktów finansowych, które na chwilę obecną oferują wszystkie banki. W przypadku lokat bankowych ryzyko poniesienia strat jak i zysków jest do siebie proporcjonalne. Niemniej należy jednak zaznaczyć, że każda inwestycja wiąże się z poniesieniem strat zainwestowanego kapitału. Dziś Polacy najchętniej korzystają z lokat terminowych, bo są one zarazem najbezpieczniejszą formą oszczędzania.

Lokaty bankowe – czy są ryzykowne?

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiamy się nad tym co by było gdyby bank zbankrutował, zwłaszcza ten, w którym założyliśmy lokatę, by móc pomnożyć swoje życiowe oszczędności. Nie należy w tym przypadku martwić się na zapas, bo banki systematycznie wydają sprawozdania, które dotyczą ich sytuacji finansowej. Dzięki temu wiemy na bieżąco jak przedstawia się sytuacja banku, a w razie czego możemy zamknąć lokatę bankową.

W telewizji cały czas jesteśmy zasypywani nowymi ofertami i promocjami bankowymi, co sprawia, że możemy mieć gwarancję, że kryzys w tej dziedzinie gospodarki na razie nas nie dotknie. Faktem jest również to, że banki bankrutują bardzo rzadko, ale jednak warto wiedzieć w jaki sposób można się zabezpieczyć na wypadek bankructwa banku, w którym założyliśmy lokatę.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Osoby, które zdecydowały się na oszczędzaniu na lokatach bankowych na wypadek bankructwa banku nie są pozostawieni sami sobie. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia całkowite bezpieczeństwo depozytów komercyjnych i spółdzielczych, które znajdują się w polskich bankach. Gdyby któryś z banków ogłosił upadłość wówczas BFG zobowiązany jest do wypłacenia inwestorowi zainwestowanego kapitału wraz z wypracowanymi odsetkami. Jednak należy zaznaczyć, że ta instytucja nie wypłaci klientowi więcej niż 100 000 Euro. Ponadto gwarancją są objęte lokaty bankowe złotowe i walutowe, ale wypłata z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego następuje w PLN. Także ochroną zostają objęte wszystkie inne środki pieniężne klienta, który w banku, który ogłosił upadłość ulokował swoje oszczędności i nie tylko.

Więcej na temat lokat dowiesz się na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze