Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Wysokie wymagania higieniczne w przemyśle napojów

Gospodarka

Pod pojęciem napoi kryje się cała gama różnorodnych trunków, które spożywamy każdego dnia – zaczynając od wody mineralnej, a kończąc na herbacie. Mimo, że spoglądając na sklepowe półki odnosimy wrażenie, że znaleźć na nich możemy już każdy rodzaj asortymentu, to jednak producenci zaskakują nas nowościami. Ostatnio popularne stały się napoje naturalne, czyli produkowane z cząstkami owoców, wody funkcjonalne, czyli smakowe a także napoje izotoniczne – stworzone dla osób aktywnie uprawiających sport.

Przemysł napojów to wysokie wymagania higieniczne

W przemyśle napojów spełnione muszą być wysokie wymagania w zakresie higieny i stosowanych technologii. Przy produkcji napojów bardzo ważne znaczenie ma jakość wykorzystywanej wody. Obecnie większość zakładów produkcyjnych czerpie wodę z własnych ujęć. Warto wiedzieć, że przed rozlaniem wody do butelek, firmy są zobowiązane do usunięcia nadmiaru żelaza i manganu występującego w wodzie.

Oczywiście oczyszczanie wody jest procesem kilkuetapowym i sprawdza się on przede wszystkim do przeprowadzenia wstępnej filtracji  mającej na celu zatrzymanie cząstek ciała stałego, kolejnym krokiem jest usunięcie cząstek większych niż 3 mikrometry. Zwiększanie klarowności wody uzyskuje się poprzez zastosowanie filtrów zatrzymujących cząstki o średnicy 0,5 mikrometrów.

Oprócz zastosowania odpowiednich filtrów do oczyszczenia wody wykorzystuje się takie techniki jak: odwrócona osmoza, wymiana jonowa czy foto-utlenianie (UV).

Warto również wiedzieć o tym, że zakłady produkujące napoje zobowiązane są do stosowania filtrów sterylizujących powietrzem jak i filtrów do odpylania w systemach instalacji klimatyzacyjnych i  wentylacyjnych.

Powyżej opisany proces jasno pokazuje, że produkcja napojów wymaga od przedsiębiorców dbania o każdy etap produkcji. Dzięki temu my jako konsumenci mamy pewność, że spożywamy napój dla nas bezpieczny. Jeśli producent chce w większym stopniu poświadczyć jakość swojego wyrobu może wprowadzić system FSSC 22000, czyli system zarządzania bezpieczeństwem żywności. Został on opracowany dla wszystkich organizacji biorących udział w łańcuchu żywnościowym.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Umowa na czas określony - co pracodawca wiedzieć powinien?

Gospodarka praca prawo pracy umowa o pracę

Każdorazowe podjęcie pracy wiąże się z koniecznością podpisania umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, o ile oczywiście praca ma charakter legalny, nie obejmując, tzw. szarej strefy. Umowa dokładnie określa czas trwania pracy, czy jest to czas określony czy też nieokreślony. Według badań GUS, w trzecim kwartale roku 2014 ponad 3,6 milionów wszystkich zatrudnionych pracowników miało podpisane umowy na czas określony i to jest dwa razy więcej niż innych krajach Unii Europejskiej.

Group of business people working with digital tablet in office

Group of business people working with digital tablet in office

Czym jest umowa na czas określony?

Jest to rodzaj terminowej umowy o pracę. Założenie jest takie, że umowa czasowa ma stanowić rodzaj sprawdzenia umiejętności konkretnego pracownika. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Zdarza się, że pracodawca nadużywa tej formy, co niewątpliwie jest korzystne dla niego, natomiast stawia w bardzo niekorzystnej sytuacji pracownika, gdyż umowa na czas określony gwarantuje zdecydowanie mniejsze uprawnienia niż umowa na czas nieokreślony. Przede wszystkim, charakteryzuje się bardzo krótkim, dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca nie jest również zobligowany do podawania przyczyny, która by uzasadniała rozwiązanie umowy. Nie musi także konsultować tej decyzji z zakładową organizacją związkową. Niski koszt zwolnienia pracownika terminowego związany jest także z brakiem obowiązku wypłaty odprawy, przewidzianej w przypadku stałych umów.

Jednak największy problem wynika z czego innego. Mianowicie, bardzo wielu pracodawców traktuje tę umowę jako swoisty zamiennik umowy na czas nieokreślony, o czym świadczą wieloletnie umowy o pracę podpisywane z konkretnym pracownikiem. Umowa na czas określony, np. pięciu lat stawała się normą, co mocno komplikowało sytuację danego pracownika, który nigdy nie mógł być pewien, czy nie zostanie nagle zwolniony. Taki pracownik też miewa poważne problemy z pozyskaniem kredytu hipotecznego.

Coraz więcej osób postulowało od kilku lat o zmiany w Kodeksie Pracy, aby maksymalnie ochronić pracowników zatrudnianych na czas określony.

Zmiany w Kodeksie Pracy

25 czerwca 2015 roku w czasie 95. posiedzenia Sejmu został uchwalony projekt zmian w Kodeksie Pracy, które mają ukrócić możliwości stosowania tych niekorzystnych praktyk. Przede wszystkim zdecydowano się na wprowadzenie maksymalnie 33-miesiecznego okresu, na jaki może zostać zawarta umowa na czas
określony. Razem z trzymiesięcznym okresem próbnym daje to trzy lata. Po przekroczeniu tego okresu, umowa automatycznie powinna zmienić swój charakter na umowę na czas nieokreślony. Jednocześnie ten sam pracodawca i pracownik będą mogli zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony. Ten okres trzydziestu trzech miesięcy jest swoistym kompromisem pomiędzy propozycją związków zawodowych, sugerujących czas osiemnastu lub dwudziestu czterech miesięcy oraz sugestiami ze strony pracodawców postulujących okres czterdziestu ośmiu miesięcy. Kodeks przewiduje określone wyjątki od podanych limitów, które obejmują, np. pracę w zastępstwie pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności lub też pracę o charakterze sezonowym i dorywczym.

Wypowiedzenia umowy na czas określony

Zmiany w Kodeksie Pracy dotyczą również okresu wypowiedzenia umowy, który obecnie będzie zależał od czasu zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Dzięki temu zostają zrównane prawa w tym zakresie osób na umowach terminowych z tymi zatrudnionymi na czas nieokreślony. Oznacza to, że krótszy niż sześciomiesięczny czas zatrudnienia daje możliwość dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, przy stażu od pół roku do trzech lat przewidywany jest miesięczny okres wypowiedzenia oraz trzymiesięczny przy stażu pracy powyżej trzech lat. Na pewno warto pamiętać o tym, że wszelkie niejasności związane z kwestiami zawartymi w umowie, może pomóc wyjaśnić każde biuro rachunkowe.

Umowa na czas określony, a urlop macierzyński

Pracownice w ciąży powinny być objęte szczególną ochroną, także te zatrudnione na podstawie umowy terminowej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że umowa na czas określony zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu, jeżeli data zakończenia tej umowy przypada po trzecim miesiącu ciąży. Przedłużenie umowy następuje automatycznie i pracodawca nie może postąpić inaczej. Po porodzie, kiedy umowa przestaje obowiązywać, to kobieta traci prawo do urlopu macierzyńskiego, ale na szczęście przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego. Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego zobowiązany jest ZUS, a w razie jakichkolwiek niejasności lub problemów pomocne może się okazać Biuro Rachunkowe.

Czy warto zawierać umowy na czas określony?

W świetle nowych przepisów, które powinny zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku, wydaje się, że prawa pracownika będą zdecydowanie lepiej chronione i tym samym umowa na czas określony może się okazać niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, umowa na czas nieokreślony jest zdecydowanie bardziej
korzystna, ale znowelizowany Kodeks Pracy daje zdecydowanie większe prawa osobom zatrudnionym terminowo i powinien zlikwidować wykorzystywanie pracowników przez pracodawcę.

Jeśli zależy Ci na kompleksowej i profesjonalnej obsłudze rachunkowości firmy, odwiedź: http://www.kognitariat.pl/

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze