Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Parasol, pawilon czy markiza ogrodowa – co wybrać?

Dom i Ogród

Podczas ciepłych letnich dni, gdy słońce grzeje, najlepszą formą spędzania czasu w domu, jest wypoczynek w ogrodzie, na działce lub na tarasie. Warto zapewnić sobie kawałek cienia, gdyż długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do przykrych konsekwencji. Który, z elementów architektury ogrodowej lepiej zastosować? Pawilon, parasol a może markiza? Oto krótkie zestawienie najważniejszych cech, które ułatwi podjęcie decyzji.

Parasol

W chwilach relaksu w ogrodzie bądź na balkonie parasol sprawdza się świetnie. Skutecznie chroni przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W sklepach dostępnych jest wiele parasoli o zróżnicowanej budowie – można dobrać produkt na drewnianym, plastikowym bądź metalowym stelażu. Zazwyczaj są one ustawiane na stabilnych podstawkach, które zabezpieczają go przed upadkiem kiedy wiatr jest porywisty. Dobierając delikatny materiał z właściwościami wodoodpornymi możemy mieć pewność, że również deszcz nie będzie nam straszny. Nowoczesne modele, mają także możliwość regulowania nachylenie czaszy, więc z łatwością można je dostosować do kąta padania promieni słonecznych, który nieustannie się zmienia.

Pawilony i namioty

Tego rodzaju konstrukcje przydadzą się zwłaszcza jeśli lubimy urządzać przyjęcia w ogrodzie. Pawliny są stabilne i proste w budowie, dlatego łatwo można je złożyć i rozłożyć. W sklepach dostępne są pawilony otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Świetnie zabezpieczają przed słońcem oraz czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr i deszcz. Niektóre typy posiadają doczepiane ściany, więc żadne oberwanie chmury nie zaskoczy podczas sobotniego grillowania. Namioty dodatkowo zabezpieczą nas również przed uciążliwymi owadami. Dzięki ich zastosowaniu można również uniknąć problemu spadających liści i owoców z drzew nad głowami biesiadników. Stanowią ekonomiczną alternatywę dla altanek, gdyż w każdej chwili można je złożyć i schować kiedy nie są już potrzebne.

Markizy

Ta propozycja stanowi idealne rozwiązanie dla osób posiadających balkon bądź taras otwarty. Głównym atutem markizy jest możliwość regulacji ich wysięgu. Dzięki temu możemy z łatwością dopasować kąt jej nachylenia oraz wymiar do potrzeb. Nowoczesne modele posiadają również kasetkę ochronną wykonaną z metalu bądź plastiku do której można schować materiał, chroniąc go tym samym przed działaniem wilgoci i słońca. Produkty dzielą się na rozsuwane oraz sterowane mechaniczne, co zdecydowanie ułatwia ich rozwijanie. Prosta konstrukcja nadaje się do mocowania na suficie lub ścianie, dlatego daje wiele możliwości aranżacyjnych.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak pozbyć się much i komarów

Dom i Ogród

W lecie nie tylko upały dają nam się we znaki. Wysoka temperaturze na dworze sprawia, że nie tylko my szukamy chłodu. To przyciąga owady do naszych domów. Muchy, mole, komary, pająki i inne insekty potrafią być uciążliwe. Oto kilka porad, dzięki którym pozbędziesz się wszystkich nieproszonych gości z domu oraz ogrodu.

Muchy i muszki owocówki pojawiają się już na przełomie kwietnia i maja. Gnieżdżą się w śmieciach oraz pozostawionych na wierzchu owocach. Insekty latające nad jedzeniem nie należą do przyjemnych widoków. Aby zapobiec ich rozmnażaniu najlepiej usuwać śmieci i nadgnite owoce i resztki regularnie. Warto przy jedzeniu położyć intensywnie pachnące zioła np. mięte – muszki nie lubią takich woni. Jeśli jednak zdąży się , że się pojawią warto wykorzystać naturalne sposoby. Owocówki latają bardzo wolno. Dlatego z łatwością wciągniesz je odkurzaczem do środka. Na nie oraz na większe muchy może podziałać lep lub samodzielnie zrobiona pułapka – Do słoiczka nalej odrobiny miodu zmieszanego z octem, po czym zaklej wejście folią. Zrób kilka dziurek. Muszki zwabione słodkim zapachem wejdą do środka, przykleją się i już nie wyjdą. Większe osobniki bez trudu zatrzymasz siatką okienną.

Jeżeli owadów jest bardzo dużo, możesz także użyć preparatów owadobójczych. Specjalne nakładki oraz spraye dostępne są w większości sklepów. Do wyboru masz również elektrofumigator. Jest to urządzenie przeznaczone do umieszczania w gniazdku elektrycznym. Pod wpływem wytwarzanego ciepła, aktywna ciecz zaczyna parować odstraszając owady. Tego rodzaju rozwiązanie może chronić Twój dom przez długi czas.

Nie tylko muchy potrafią uprzykrzyć życie. Komary potrafią zniszczyć ciepłe letnie wieczory. Kałuża, staw lub sąsiedztwo rzeki oraz wysoka temperatura to idealne warunki dla ich rozmnażania. Aby zapobiec pladze komarów, zwrócić uwagę na powstawanie kałuży oraz stojącą wodę – tworzące się bajora możesz zasypać a zbiorniki z wodą takie jak konewki czy wiadra opróżnić. Jeżeli jednak w dalszym ciągu wieczorne grillowanie to droga przez mękę, zaopatrz się w odpowiednie repelenty, spirale i pałeczki owadobójcze.Ich obecność sprawi, że intruzi znikną.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze