Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Chwila letniej ochłody czyli jak wybrać basen?

Dom i Ogród, Lifestyle

Brakuje Ci ochłody w ciepłe letnie dni? Możesz zapewnić sobie oraz swojej rodzinie chwile ochłody i rozrywki, dzięki zainwestowaniu w basen ogrodowy. W tym tekście znajdziesz zestawienie najpopularniejszych pozycji, dzięki czemu z łatwością wybierzesz odpowiednią dla siebie.

Baseny rozporowe

Ta propozycja sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach niewielkich rozmiarów. Baseny rozporowe posiadają prostą budowę i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jedynym wymaganiem, jest w miarę równe i gładkie podłoże, za które może posłużyć przydomowy trawnik. Materiał wykonania takich basenów to najczęściej utwardzona folia PCV, która jest trwała i nie przecieka, dzięki czemu produkt może być używane przez wiele lat. Atutem jest także stosunkowo niska cena. Niektóre modele posiadają miękkie oparcia, dzięki czemu przebywanie wewnątrz jest wyjątkowo wygodne. Dodatkową zaletą jest brak konstrukcji podtrzymującej, dzięki czemu montaż basenu nie trwa długo. Standardowo produkty tego rodzaju mają miejsce przeznaczone na montaż pompy filtrującej. Możesz wybrać basen z pośród wielu rozmiarów dostosowując go do swoich potrzeb. ( znajdziesz je np. tutaj)

Baseny stelażowe

Tego rodzaju produkty również cieszą się dużą popularnością. Posiadają nieco większe wymiary niż rozporowe. Dzięki temu zapewniają rozrywkę dla całej rodziny, gdyż wykąpią się w nich również dorośli – pozwalają nie tylko na pływanie, ale również nurkowanie. Konstrukcja różni się pod poprzednio opisywanych obecnością metalowego stelaża, który podtrzymuje napór wody. Zwykle modele są wyposażone w drabinki, niekiedy także w oparcia. Część z nich posiada wmontowane filtry czyszczące, dzięki czemu nie trzeba zakapować tego sprzętu na własną rękę. Tą propozycje warto wybrać, jeśli posiadamy ogród średnich bądź dużych rozmiarów i zależy nam na posiadaniu dużej powierzchni do pływania. Montaż stelaża jest prosty, dlatego mimo tego że trwa dłużej niż mocowanie basenu rozporowego, zapewnia bezpieczną zabawę podczas ciepłych letnich dni.

Baseny drewniane

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu wysokiej estetyki ogrodu, zwróć uwagę na baseny drewniane. Swoimi wymiarami przypominają baseny stelażowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem oraz różnorodnymi wymiarami. Są one wykonane z ekologicznego drewna, dlatego zapewniają wieloletnią trwałość, przy zachowaniu wysokich standardów estetycznych. Znakomicie wpasowują się w zieleń ogrodu oraz działki. Tego rodzaju produkt można postawić na stelażu bądź wkopać w ziemie niczym basen gruntowy. Jedynym minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena gdyż, za tego rodzaju produkt musimy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak skutecznie czyścić basen?

Dom i Ogród, Lifestyle basen czyszczenie konserwacja lato porady wakacje

Posiadanie basenu w ogrodzie jest pożyteczne. Pozwala uwolnić się od stresu, zachować ciało w dobrej kondycji jak również ochłodzić się podczas upalnych dni. Jednak wiążą się z tym nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Ważne jest, aby zachować go w stanie czystości. W tym artykule dowiesz się jak dbać o ogrodowy basen.

Niezależnie od tego czy posiadamy basen rozporowy, stelażowy, dmuchany czy gruntowy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, po to by kąpiel w nim była komfortowa i nie wiązały się z nią, żadne nieprzyjemności. Stojąca woda może stać się siedliskiem rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Może się to zdarzyć zwłaszcza podczas upałów.

Tym samym pierwszym punktem, jakim powinieneś się zająć jest filtracja. Niezbędnym wyposażeniem pozwalającym na filtrowanie wody jest pompa filtrująca połączona ze skimmerem basenowym. To poręczne urządzenie przeznaczone jest do wyłapywania większych zanieczyszczeń z lustra wody. Wciąga liście, gałęzie, owady i innego rodzaju obiekty. Pompa zazwyczaj składa się z dwóch filtrów – pierwszy z nich wstępnie przepuszcza wodę zatrzymując resztki, którego nie wyłapał skimmer, drugi zaś zawiera w sobie mieszankę piaskowo-żwirową, która dokładnie przefiltrowuje wodę, odciągając mniejsze zanieczyszczenia. Woda wędruje przez cały czas w układzie zamkniętym, przez co nie ma możliwości, aby przedostały się do niej inne zanieczyszczenia – wszystko jest filtrowane na bieżąco.

Oprócz filtrowania basen można poddać również destylacji lub uzdatnianiu. Do tego celu możesz zaopatrzyć się w specjalne kompaktowe urządzenie dozujące specjalne środki chemiczne, które umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu czystości przez cały czas (zobacz więcej). Oprócz tego warto co jakiś czas wymieniać wodę, zwłaszcza przy końcu sezonu, kiedy przygotowujemy ogród na nadejście jesieni. Basen należy wówczas dokładnie wyczyścić i zakryć folią, po to by nie dostały się do niego zanieczyszczenia. W zależności od rozmiarów, wodę można odprowadzić pompą z wężem lub innymi metodami.

 

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze