Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak skutecznie czyścić basen?

Dom i Ogród, Lifestyle

Posiadanie basenu w ogrodzie jest pożyteczne. Pozwala uwolnić się od stresu, zachować ciało w dobrej kondycji jak również ochłodzić się podczas upalnych dni. Jednak wiążą się z tym nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Ważne jest, aby zachować go w stanie czystości. W tym artykule dowiesz się jak dbać o ogrodowy basen.

Niezależnie od tego czy posiadamy basen rozporowy, stelażowy, dmuchany czy gruntowy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, po to by kąpiel w nim była komfortowa i nie wiązały się z nią, żadne nieprzyjemności. Stojąca woda może stać się siedliskiem rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Może się to zdarzyć zwłaszcza podczas upałów.

Tym samym pierwszym punktem, jakim powinieneś się zająć jest filtracja. Niezbędnym wyposażeniem pozwalającym na filtrowanie wody jest pompa filtrująca połączona ze skimmerem basenowym. To poręczne urządzenie przeznaczone jest do wyłapywania większych zanieczyszczeń z lustra wody. Wciąga liście, gałęzie, owady i innego rodzaju obiekty. Pompa zazwyczaj składa się z dwóch filtrów – pierwszy z nich wstępnie przepuszcza wodę zatrzymując resztki, którego nie wyłapał skimmer, drugi zaś zawiera w sobie mieszankę piaskowo-żwirową, która dokładnie przefiltrowuje wodę, odciągając mniejsze zanieczyszczenia. Woda wędruje przez cały czas w układzie zamkniętym, przez co nie ma możliwości, aby przedostały się do niej inne zanieczyszczenia – wszystko jest filtrowane na bieżąco.

Oprócz filtrowania basen można poddać również destylacji lub uzdatnianiu. Do tego celu możesz zaopatrzyć się w specjalne kompaktowe urządzenie dozujące specjalne środki chemiczne, które umożliwia zachowanie odpowiedniego poziomu czystości przez cały czas (zobacz więcej). Oprócz tego warto co jakiś czas wymieniać wodę, zwłaszcza przy końcu sezonu, kiedy przygotowujemy ogród na nadejście jesieni. Basen należy wówczas dokładnie wyczyścić i zakryć folią, po to by nie dostały się do niego zanieczyszczenia. W zależności od rozmiarów, wodę można odprowadzić pompą z wężem lub innymi metodami.

 

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak zaaranżować niewielki balkon

Dom i Ogród, Lifestyle

Gdy temperatura za oknem sięga końca słupka, każdy z nas marzy o tym by znaleźć się w miejscu, w którym będzie można odpocząć i zaznać odrobiny słońca. Mieszkanie w bloku ogranicza możliwości niekiedy zmuszając nas do urządzania wycieczek do parku. Tymczasem miejscem relaksu może być nasz balkon! Nie musi on być składowiskiem rowerów i owocowych przetworów. Oto kilka sposobów na to jak w szybki i prosty sposób zaaranżować tą przestrzeń na naszą oazę spokoju.

  Naprawdę nie wiele wystarczy, aby balkon stał się bardziej przystępny. Nie trzeba ozdabiać go tysiącem dekoracji. Jeśli posiadamy przestrzeń niewielkich rozmiarów to tym lepiej! Może ona się stać przytulnym zakątkiem, w którym będzie można wypić kawę, zjeść śniadanie lub poczytać książkę. Ściany odzyskają świeżość jeśli przemalujemy je na jednolity kolor. Finezji dodadzą niewielkie ozdoby takie jak lampiony, słoiki z w powkładanymi do środka świecami lub lampki. Uroku dodadzą również doniczki, które dobierzemy do wybranego stylu aranżacji.

Nie ma potrzeby kupowania nowych mebli. Warto przejść się na targ staroci bądź skorzystać z domowych zasobów i odrestaurować stare. Do tego celu idealnie nadadzą się te zrobione z drewna. Można zaaplikować na nie lakier bądź pomalować farbą w pastelowym kolorze (zobacz tutaj). Plastikowe można natomiast przystosować do nowego stylu za pomocą przyklejanych aplikacji – do tego celu warto można wykorzystać technikę decupage. Żeby popołudniowe czytanie książki było bardziej komfortowe, na siedziska opłaca się położyć kolorowe poduszki. W takim miejscy nada się również mały stolik np. owalny, którego obecność ,sprawi, że balkon zyska na romantycznym charakterze. W wypadku niewielkich przestrzeni najważniejszą cechą mebli powinna być funkcja – ważne jest ,a by wybierać meble składane, które nie będą zajmować wiele miejsca.

Jeżeli balustrada nie jest zbyt estetyczna, łatwo ukryjemy ten fakt, obkładając ją parawanem z tkaniny, wikliny, bambusa lub ratanu – są one łatwo dostępne w sklepach. Czasami budynek jest tak zaprojektowany, że z sąsiedniego balkonu widać dokładnie co dzieje się u nas. Aby zapewnić sobie trochę prywatności, warto zastosować podwyższony parawan także po bokach. Tym sposobem nikt nie będzie nam przeszkadzał podczas odpoczynku.

Ostatnim punktem są rośliny. W zależności od wybranego stylu możemy wykorzystać zarówno ozdobne jak i jadalne. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby na balkonie uprawiać warzywa takie jak pomidorki koktajlowe czy szczypiorek. Miłą dla oka i upodobnienia ozdobą będą również zioła, które stanowią aromatyczny dodatek do potraw. Dobierając elementy zieleni należy zwrócić uwagę na kąt ustawienia balkonu względem słońca. Od niego zależy jaki rodzaj roślin będzie prawidłowo rósł w tym miejscu.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze