Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Jak zaaranżować niewielki balkon

Dom i Ogród, Lifestyle

Gdy temperatura za oknem sięga końca słupka, każdy z nas marzy o tym by znaleźć się w miejscu, w którym będzie można odpocząć i zaznać odrobiny słońca. Mieszkanie w bloku ogranicza możliwości niekiedy zmuszając nas do urządzania wycieczek do parku. Tymczasem miejscem relaksu może być nasz balkon! Nie musi on być składowiskiem rowerów i owocowych przetworów. Oto kilka sposobów na to jak w szybki i prosty sposób zaaranżować tą przestrzeń na naszą oazę spokoju.

  Naprawdę nie wiele wystarczy, aby balkon stał się bardziej przystępny. Nie trzeba ozdabiać go tysiącem dekoracji. Jeśli posiadamy przestrzeń niewielkich rozmiarów to tym lepiej! Może ona się stać przytulnym zakątkiem, w którym będzie można wypić kawę, zjeść śniadanie lub poczytać książkę. Ściany odzyskają świeżość jeśli przemalujemy je na jednolity kolor. Finezji dodadzą niewielkie ozdoby takie jak lampiony, słoiki z w powkładanymi do środka świecami lub lampki. Uroku dodadzą również doniczki, które dobierzemy do wybranego stylu aranżacji.

Nie ma potrzeby kupowania nowych mebli. Warto przejść się na targ staroci bądź skorzystać z domowych zasobów i odrestaurować stare. Do tego celu idealnie nadadzą się te zrobione z drewna. Można zaaplikować na nie lakier bądź pomalować farbą w pastelowym kolorze (zobacz tutaj). Plastikowe można natomiast przystosować do nowego stylu za pomocą przyklejanych aplikacji – do tego celu warto można wykorzystać technikę decupage. Żeby popołudniowe czytanie książki było bardziej komfortowe, na siedziska opłaca się położyć kolorowe poduszki. W takim miejscy nada się również mały stolik np. owalny, którego obecność ,sprawi, że balkon zyska na romantycznym charakterze. W wypadku niewielkich przestrzeni najważniejszą cechą mebli powinna być funkcja – ważne jest ,a by wybierać meble składane, które nie będą zajmować wiele miejsca.

Jeżeli balustrada nie jest zbyt estetyczna, łatwo ukryjemy ten fakt, obkładając ją parawanem z tkaniny, wikliny, bambusa lub ratanu – są one łatwo dostępne w sklepach. Czasami budynek jest tak zaprojektowany, że z sąsiedniego balkonu widać dokładnie co dzieje się u nas. Aby zapewnić sobie trochę prywatności, warto zastosować podwyższony parawan także po bokach. Tym sposobem nikt nie będzie nam przeszkadzał podczas odpoczynku.

Ostatnim punktem są rośliny. W zależności od wybranego stylu możemy wykorzystać zarówno ozdobne jak i jadalne. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby na balkonie uprawiać warzywa takie jak pomidorki koktajlowe czy szczypiorek. Miłą dla oka i upodobnienia ozdobą będą również zioła, które stanowią aromatyczny dodatek do potraw. Dobierając elementy zieleni należy zwrócić uwagę na kąt ustawienia balkonu względem słońca. Od niego zależy jaki rodzaj roślin będzie prawidłowo rósł w tym miejscu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

jak zaaranżować warzywniak na balkonie

Dom i Ogród, Lifestyle aranżacja balkon dieta ogród warzywniak zdrowie

Lato to doskonały czas na rozpoczęcie własnej uprawy warzyw. Nie trzeba posiadać działki ani ogrodu, aby ten pomysł zrealizować. Balkon w bloku również może być świetnym miejscem do tego przedsięwzięcia. W tym tekście podpowiadamy, które warzywa nadają się do uprawy na balkonie oraz w jaki sposób dbać o nie.

Niestety, nie wszystkie gatunki warzyw nadają się do uprawy w tym miejscu. Główną przyczyną ograniczającą tę możliwość jest powierzchnia oraz indywidualnie potrzeby roślin. Z tego powodu nie można posadzić takich warzyw jak kapustka, dynie, marchewki, ziemniaki oraz inne rośliny korzeniowe oraz te z dużymi liśćmi. Do zaaranżowania domowego ogródka znakomicie sprawdzą się te, które potrzebują niewiele miejsca. Możemy je uprawiać w pojemnikach różnego kształtu i rozmiaru oraz w skrzynkach.

Najpopularniejsze pozycje, od których warto zacząć to warzywa charakteryzujące się krótkim okresem wegetacji czyli:

Cebula, ogórek, pomidor, pomidorki koktajlowe, papryka, sałata, fasola pnąca, szczypior, pietruszka naciowa, seler naciowy, rzodkiewka oraz zioła.

Drugim kryterium wyboru, jaki należy wziąć pod uwagę jest ilość czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnacje ogródka. Jeżeli mamy go niewiele, opłaca się wybrać te gatunki, które nie wymagają wzmożonej opieki.

Planując uprawę, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki oraz podłoże na jakim będą wzrastać. Doniczki i skrzynki muszą być odporne na warunki zewnętrzne takie jak deszcz, zmienne temperatury oraz wiatr. Dlatego lepiej dobrać te wykonane z solidnych materiałów – gliniane, drewniane bądź plastikowe. Skrzynki najlepiej poddać dodatkowej impregnacji specjalnym preparatem, które dostępne są w marketach budowlanych. (zobacz tutaj)

Na samym początku trzeba wyprodukować rozsadę, czyli kontrolowaną partie warzyw przygotowaną w warunkach domową. W okresie rozsadzania musimy zapewnić roślinom odpowiednie światło, poziom wilgoci oraz temperaturę. Później możemy warzywa przesadzić na balkon. Następnie nie pozostaje nic innego jak regularnie podlewać i doglądać roślin. Aby zapewnić im odpowiednie warunki glebowe, warto zastosować nawozu do roślin balkonowych, które zawierają szereg wartości odżywczych – dostarczenie ich roślinom umożliwi ich prawidłowy wzrost.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze