Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pożyczka od znajomych a pożyczka krótkoterminowa. Co wybrać, kiedy szybko potrzebujesz pieniędzy?

Finanse

Wydaje się, że czasy pożyczania od znajomych już dawno minęły. Na rynku finansowym dostępnych jest tak dużo różnych możliwości dodatkowego finansowania, że pożyczka od bliskich krępuje i staje się niewygodna dla obu stron. Co zrobić, kiedy szybko potrzebujesz pieniędzy – pobiec do znajomego po parę groszy, czy skorzystać z pożyczki krótkoterminowej.


Pożyczanie od znajomych a pożyczka

Jeśli od zawsze pożyczałeś pieniądze od znajomych i rodziny, trudno będzie Ci sobie wyobrazić, że są też inne możliwości. Być może obawiasz się, że pożyczanie pieniędzy z serwisu pożyczkowego wiąże się z dodatkowymi, bardzo wysokimi kosztami i że spowoduje popadnięcie w długi. Przekonaj się, że pożyczka z serwisu, to dużo bezpieczniejszy sposób na szybką gotówkę, niż pożyczanie od bliskich Ci osób.

Znajomi i pożyczanie pieniędzy

Pieniądze od znajomych pożycza się na najpotrzebniejsze wydatki. Kiedy brakuje Ci gotówki na zapłacenie rachunków, naprawę samochodu albo zakup drogich leków, prosisz bliskich o udzielenie Ci pożyczki. Z reguły, jeśli nie będziesz dysponować środkami na nowy sprzęt AGD lub RTV, wyjazd wakacyjny albo nowe ubrania, nie pójdziesz do znajomych, żeby zaciągnąć u nich dług. Dopóki jesteś w potrzebie każdy w jakiś sposób będzie starał Ci się pomóc, ale wydatków na Twoje przyjemności, kiedy nie masz oszczędności, nikt nie będzie chciał finansować.

Nieokreślony czas zwrotu pożyczki

Kiedy zapożyczasz się u znajomych najczęściej nie deklarujesz, kiedy oddasz pieniądze. Pożyczka potrafi więc ciągnąć się w nieskończoność, bo nawet wtedy, kiedy masz gotówkę, przeznaczasz ją na coś innego niż spłatę długu. A Twój pożyczkodawca z pewnością nie będzie się dopominał o zwrot swoich pieniędzy.

Ograniczona kwota pożyczki

Znajomi lub rodzina mogą pożyczyć Ci ograniczoną kwotę. Przecież, jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, poprosisz ich o 500, maksymalnie 1000 zł. To i tak duża pomoc, ale jeśli znalazłeś się w większych kłopotach finansowych, taka suma może nie wystarczyć.

Podatek od pożyczki od znajomych

W przypadku pożyczania większych kwot od znajomych lub rodziny (przepisy jasno to określają), musisz zapłacić podatek od pożyczki i złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację podatkową. Zanim zdecydujesz się na większą pożyczkę od znajomego, weź pod uwagę skorzystanie z usług serwisu pożyczkowego.

Pożyczka krótkoterminowa zamiast pożyczki od znajomych

Pożyczka z serwisu pożyczkowego działa na podobnej zasadzie co pożyczka od znajomych, z tą tylko różnicą, że swoje zobowiązanie zaciągasz w instytucji finansowej. Pieniądze pochodzą więc od obcych osób (serwisy pożyczkowe dysponują własnym kapitałem pożyczkowym), z którymi w żaden sposób nie jesteś związany.

Pożyczka na dowolny cel

Przy pożyczce z serwisu nie musisz przejmować się, czy dodatkową gotówkę przeznaczysz na pilne i konieczne wydatki, czy wydasz ją na swoje przyjemności. Pożyczkobiorca nie zapyta Cię o cel pożyczki, bo dla niego liczy się tylko terminowa spłata zobowiązania. Dopóki bez opóźnień zwracasz pożyczone pieniądze, serwis pożyczkowy udzieli Ci pożyczki na co tylko zechcesz.

Ustalony termin zwrotu pożyczki

Ze znajomymi nie umawiasz się, kiedy zwrócisz pożyczoną gotówkę. Przesuwasz więc termin zwrotu w nieskończoność. Kiedy korzystasz z usług serwisu pożyczkowego, sam ustalasz dzień spłaty, którego się pilnujesz. Chcesz być lojalnym i wypłacalnym klientem, a za pożyczkę zapłacić tylko tyle, ile deklarowałeś przy podpisywaniu umowy.

Krótki okres kredytowania i szybka spłata zobowiązania

Większość serwisów pożyczkowych na polskim rynku udziela pożyczek na maksymalnie 30 dni. Jedynym serwisem, który umożliwia Ci spłatę pożyczki w terminie 60-dniowym, jest platforma wonga.com. Dzięki 2-miesięcznemu okresowi spłaty, łatwiej zgromadzić Ci kwotę potrzebną do zwrócenia pożyczkodawcy.

Dowolna kwota pożyczki

Biorąc pożyczkę w serwisie sam decydujesz, jaką kwotę chcesz pożyczyć. Serwis wonga.com udziela pożyczek w wysokości od 50 zł do 2,5 tys. zł. Nowi klienci, którzy wnioskują o pożyczkę, mogą otrzymać maksymalnie 750 zł na okres do 60 dni. Koszt pierwszej pożyczki, czyli prowizja za wypłacenie Ci środków przez serwis to jedyne 10 zł. Oznacza to, że jeśli pożyczysz 750 zł, w dniu terminu spłaty zwrócisz pożyczkodawcy 760 zł.

Szybko i bez wychodzenia z domu

Ile razy zdarzyło się tak, że potrzebowałeś pieniędzy dosłownie „na już”? Musiałeś je mieć, żeby zapłacić za zakupy, zrobić przelew za rachunki, czy spłacić ratę za zakupiony sprzęt. Rodzina i przyjaciele nie mogli zrealizować Twojej prośby w tak krótkim czasie, jak serwis pożyczkowy. Samo przelanie środków na inny rachunek bankowy mogło potrwać nawet 1 dzień, jeśli mieliście rachunki w innych bankach. Udzielenie pożyczki przez taki serwis jak wonga.com trwa krócej niż 15 minut. Nie musisz też wychodzić z domu, z nikim się umawiać i czekać na potrzebne pieniądze.

Budowanie historii kredytowej

Serwis Wonga jako pierwsza firma w Polsce z sektora pozabankowego rozpoczął współpracę z Biurem Informacji Kredytowej. Oznacza to, że informacja o każdym nawet najmniejszym zobowiązaniu spłaconym w terminie trafia do bazy BIK. A na podstawie zebranych danych Biuro tworzy Twoją historię kredytową, która w przyszłości ułatwi Ci otrzymanie kolejnych pożyczek lub wzięcie kredytu z banku. W przypadku pożyczki od znajomych nie masz możliwości budowania na przyszłość historii kredytowej.

Opłaty prowizyjne przy pożyczce krótkoterminowej

Konsumenci unikają brania pożyczek krótkoterminowych, bo boją się kosztów z nimi związanych. Pożyczka od znajomych nie jest ani oprocentowana, ani nie trzeba płacić za nią żadnej prowizji. Kiedy jednak to przeanalizujesz, dojdziesz do wniosku, że Twój znajomy pożyczając Ci pieniądze, traci na ich wartości. Jeśli pożyczysz od niego 500 zł, które zwrócisz mu po roku, znajomy nie kupi już sobie za nie tego samego, co rok wcześniej (np. nie kupi 5 gier, ale tylko 4 albo najnowszego telefonu tylko starszy model). W serwisie pożyczkowym zapłacisz prowizję za swoją pożyczkę, ale nikt nie poczuje się obciążony Twoją pożyczką ani na niej nic nie straci.

Pożyczając pieniądze zastanów się, co najbardziej się dla Ciebie liczy. Jeśli dbasz o komfort psychiczny Twój i Twoich znajomych i chcesz utrzymać dobre relacje, rozważ wzięcie pożyczki krótkoterminowej. Dostaniesz ją szybko i wygodnie i przeznaczysz na dowolny cel, z którego nikomu nie będziesz musiał się tłumaczyć.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem wonga.pl

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Nie będzie już obniżek cen paliw

Finanse analitycy benzyna ceny paliwo ropa

Analitycy przewidują, że cena paliw już więcej nie spadnie. Notowania ropy utrzymują się blisko tegorocznych maksimów, a złotówka traci w stosunku do dolara.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17965010,Analitycy__nie_ma_co_liczyc_na_obnizki_cen_paliw.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17965010,Analitycy__nie_ma_co_liczyc_na_obnizki_cen_paliw.html