Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Historia lalki Barbie

Rozrywka

Jest piękna, dobrze ubrana, ma przystojnego narzeczonego i jest zawsze uśmiechnięta. Kobieta idealna? Nie, to lalka Barbie – najpopularniejsza zabawka wszech czasów. Mimo, że tego po niej nie widać, ma już swoje lata, jednak ma się całkiem dobrze i nie wygląda na to, żeby wybierała się na emeryturę.

Lalka Barbie ma już 56 lat i niezmienne jest ulubioną zabawką milionów dziewczynek na świecie. Zaprezentowana pierwszy raz na targach zabawek, z czasem stała się ikoną kultury. Obecnie budzi mieszane uczucia, dla jednych jest symbolem niedoścignionego ideału kobiecego piękna, a dla jeszcze innych okrutnym trendem popkultury, który wpędza kobiety w kompleksy. Niezależnie od kontrowersji, lalka firmy Matell wciąż bije kolejne rekordy popularności.

Skąd się wzięła?

Barbie z każdym sezonem pojawia się w nowych odsłonach, jej stroje są skomponowane zgodnie z obowiązującymi trendami, uprawia modne sporty, ma piękne buty i torebki. Wykonuje różne zawody – bywała już modelką, adwokatem, astronautką, żołnierką i lekarzem. Jej imię pochodzi od zdrobnienia imienia, jakie nosiła córka twórców, Barbara. Światowa kariera lalki nie przyszła od razu, a firma Matell musiała na sukces zapracować.

Gdy jej twórcy Ruth i Elliott Handlerowie zaprezentowali Barbie po raz pierwszy, w marcu 1959 roku kosztująca 3 dolary lalka, nie zwróciła większego zainteresowania wśród kupujących. Co więcej była trochę dziwna – inne lalki wyobrażały dzieci, którymi można było się opiekować. Natomiast Barbie była kobietą. O wąskiej talii, długich nogach, wielkich oczach i lśniących włosach. Nosiła kusy stój kąpielowy w paski i była po prostu piękna. Zabawa Barbie miała być zabawą w dorosłość, co jak podpatrzyła twórczyni lalki u swojej córki, było doskonałą rozrywką wśród małych dziewczynek.

Reklama dźwignią sukcesu

Jeszcze w tym samym roku, Barbie stała się szalenie popularna, a firma Matell zaczęła liczyć rosnące zyski. Wystarczyło wyemitowanie w telewizji spotu reklamowego. Kolejnym ważnym krokiem w promocji Barbie było sponsorowanie przez firmę Matell popularnego w Stanach Zjednoczonych Klubu Myszki Miki, gdzie lalka się przewijała.

Barbie i spółka

Doskonale kwitnący interes i stale rosnąca popularność Barbie sprawiły, że jej twórcy postanowili jeszcze zwiększyć swoje zyski, za sprawą stworzenia dla lalki towarzystwa. W ten sposób Barbie dorobiła się szalenie przystojnego narzeczonego Kena, najbliższych przyjaciółek – Teresy i Midge, oraz trzech młodszych sióstr Stacie, Skipper i Chelsea. Każda z tych lalek miała inny typ urody i różniła się od pozostałych pewnymi cechami, jednak łączył je niepodrabialny styl, jaki wcześniej wypracowała Barbie. O tym jak udanym projektem była lalka świadczy fakt, że twarz Barbie została zmieniona tylko 2 razy od czasu pojawienia się pierwszego modelu.

Obecnie lalka Barbie to najpopularniejsza zabawka dla dzieci na świecie. Każda dziewczynka miała przynajmniej jedną taką lalkę. Producenci wypuszczają także czasem serie kolekcjonerskie, wyobrażające znane postaci ze świata sztuki, kultury, filmów i seriali. Niezależnie od tego co Barbie będzie nosić w przyszłym sezonie i czy zmieni kolor włosów, jedno jest pewne – i tak będzie jedną z najbardziej pożądanych zabawek na świecie.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Wiedźmin 3 - najlepszy polski towar eksportowy

Rozrywka gry komputerowe gry RPG wiedźmin

Niesamowity i pięknie skomponowany świat, dynamiczna walka i porywające zadania – to wszystko oferuje nowa odsłona przygód Geralta z Rivii. Najlepsza polska gra wszechczasów doczekała się premiery trzeciej części i póki co nie pozostawia wątpliwości, że bije na głowę konkurencję.

19 maja miała miejsce premiera trzeciej części gry, której fabuła dzieje się w świecie wiedźmina – zabójcy potworów, uwikłanego w królewskie intrygi i knowania czarodziejów. Gra została stworzona na motywach bestsellerowej sagi Andrzeja Sapkowskiego, która podbiła serca czytelników nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wirtualne potyczki w wiedźmińskim uniwersum dodatkowo zwiększyły grono fanów Geralta z Rivii, a trzecia część przygód zabójcy potworów była jedną z najbardziej oczekiwanych gier na świecie. Jeszcze przed datą premiery, entuzjastycznie nastawieni gracze złożyli ponad milion zamówień na długo wyczekiwany produkt. Wygląda na to, że nie zawiedli się.

Skąd taki sukces?

O fenomenie gry o Wiedźminie nie sposób mówić nie tylko w oderwaniu od książki, ale także od pierwszej nieśmiałej próby przeniesienia jego przygód z kart powieści. Z serialem „Wiedźmin” wiązano ogromne nadzieje – przecież filmowcy mieli niemalże gotowy wspaniały scenariusz, oparty o dwa tomy wiedźmińskich opowiadań. Niestety, wyszło tak, ze raczej wszyscy chcieliby o tym zapomnieć. Twórcom gry, firmie CD Projekt udało się stworzyć wirtualny świat na miarę głównego bohatera – wyrazisty, wiarygodny, pełen sprzeczności i po prostu zachwycający.

Za sukcesem gry stoją utalentowani ludzie i wcale nie tak wielki budżet – koszt wyprodukowania Dzikiego Gonu to „jedynie” 40 milionów dolarów, co w porównaniu z amerykańskimi produkcjami jest bardzo skromnym wynikiem. Od innych gier tego typu, Wiedźmin 3: Dziki Gon różni się kontekstem kulturowym, który jest głęboko zakorzeniony w naszej słowiańskiej tradycji, ale też jest wierny klasyce gatunku. Postacie są typowe dla świata fantasy, ale mają w sobie coś swojskiego, a elfy, krasnoludy czy niziołki nie są tak jednowymiarowe, jak to było w przypadku tolkienowskich opowieści.

Jaka jest nowa część Wiedźmina?

Trzecia część polskiej gry to ponad 70 godzin przygody w świecie potworów i czarów, gdzie toczy się nieustanna i nierówna walka dobra ze złem. Gra zachwyca wielkością oraz stopniem rozbudowania wirtualnego środowiska – ilość detali ma właśnie sprawić, że gracze naprawdę przeniosą się do świata, który zrodził się wiele lat temu w wyobraźni polskiego ekonomisty. Ponadto przedstawiona w grze rzeczywistość zachwyca pięknymi widokami i wnętrzami, w których Geralt wykonuje kolejne zadania. Największym jednak atutem są zadania i misje, jakich podejmuje się wiedźmin i które wymykają się sztampowym rozwiązaniom, właściwym dla gier tego typu.

Przygody wiedźmina to nie tylko obowiązkowa pozycja na liście lektur wielbicieli fantasy, ale także gra, w którą po prostu trzeba zagrać.

Udostępnij Komentarze

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze