Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sposoby podawania potraw do stołu

Nieistotne

Przyjmując gości w domu staramy się, aby wszystko było perfekcyjnie przygotowane. Dużo czasu spędzamy w kuchni, bowiem to właśnie smak potraw stawiamy na pierwszym miejscu. Nie bez znaczenia jest jednak także sposób, w jaki je zaserwujemy. Warto zatem poznać najpopularniejsze sposoby podawania do stołu.

Serwis familijny

Serwis kojarzy nam się przede wszystkim z porcelaną, na której podamy przygotowane dania. To jednak również sam sposób obsługiwania gości przy stole. Najpopularniejsze serwisy stosuje się zarówno w dobrych i prestiżowych restauracjach, jak i w naszych domach. Często (nawet nieświadomie) wykorzystujemy serwis familijny – nie należy on do najbardziej eleganckich, jednak podkreśla odświętny charakter spotkania. Wszystkie potrawy podawane są na osobnych półmiskach, a goście samodzielnie nakładają je na swoje talerze. Należy pamiętać, aby do każdej potrawy dołączone były sztućce do nakładania – goście nie powinni wykorzystywać do tego własnych sztućców. Bardzo ważne jest także odpowiednie rozstawienie półmisków, aby każdy miał do nich swobodny dostęp.

Serwis francuski

Zdecydowanie bardziej elegancki jest serwis francuski, który jednak znajduje zastosowanie tylko przy niektórych potrawach. Wykorzystuje się w nim srebrne tace i półmiski, na których wnosi się wykwintne potrawy. Uroczysty charakter przyjęcia podkreśli jednoczesne wniesienie dań i zaprezentowanie ich gościom. W ten sposób serwujemy między innymi dania płonące oraz w podawane całości, które rozdzielane są na oczach gości. Z tego względu często przed wniesieniem posiłków gasi się światła, aby dodatkowo wyeksponować tego typu dania.

Serwis rosyjski

W restauracjach i na domowych przyjęciach często korzystamy z serwisu rosyjskiego. Posiłki na talerzach podaje się gościom indywidualnie, a na stole nie ma żadnych półmisków z ciepłymi potrawami. Ustawia się na nim wyłącznie zimne przekąski oraz napoje. W tym serwisie niezwykle ważny jest sposób serwowania. Dania podajemy w odpowiedniej kolejności – zaczynając od osób, które chcemy uhonorować i najstarszych, a kończąc na gospodarzach. Pamiętajmy także, że jako pierwsze posiłki powinny otrzymywać kobiety, a dopiero po nich mężczyźni.

Serwis angielski

Podczas oficjalnych przyjęć i w niektórych restauracjach możemy spotkać się także z serwisem angielskim. Danie główne podaje się w całości na specjalnym wózku, a na porcje kroi je w naszej obecności kelner. Możliwa jest także samodzielna obsługa – w tym przypadku kroi je mężczyzna.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Brazylia w półfinale, Polacy muszą wygrać dwa sety

Nieistotne Mistrzostwa świata w siatkówce półfinał reprezentacja brazylii reprezentacja polski reprezentacja rosji

wygrywając 3:0 z Rosją reprezentacja Brazylii otworzyła sobie drogę do półfinału mistrzostw świata w siatkówce. Polska reprezentacja musi dziś w meczu z Rosją zdobyć dwa sety, żeby się zakwalifikować.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16662466,MS_siatkarzy___Brazylia_zapewnila_sobie_awans_do_polfinalu.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16662466,MS_siatkarzy___Brazylia_zapewnila_sobie_awans_do_polfinalu.html