Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak urządzić przyjęcie komunijne w domu?

Dom i Ogród

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. To również duże wyzwanie dla rodziców, których zadaniem jest nie tylko przygotowanie dziecka do komunii, ale także wyprawienie przyjęcia z tej okazji.

Komunijne przyjęcie w domu

W dzisiejszych czasach coraz chętniej przenosimy imprezy komunijne do restauracji i na sale przyjęć okolicznościowych. Jest to rozwiązanie wygodne, jednak wiąże się ze sporym wydatkiem. W domu za dużo mniejsze pieniądze możemy zorganizować równie wystawne przyjęcie – wystarczy je tylko odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż naszego mieszkania i dostosować do niego liczbę gości. W przypadku przyjezdnych należy również pamiętać o zapewnieniu im noclegu. W dalszej kolejności powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu menu i udekorowaniu mieszkania. Warto ustalić sobie maksymalny budżet, który możemy przeznaczyć na przyjęcie i dostosować do niego nasze pomysły.

Menu    

Komunie odbywają się zazwyczaj przed południem, zatem zadaniem gospodarzy jest zapewnienie gościom obiadu. Najlepiej przygotować go w tradycyjnej formie – podajmy zupę i drugie danie. Weźmy pod uwagę preferencje naszych gości i przygotujmy zarówno dania z mięsem, jak i wegetariańskie. Na stole powinny pojawić się również tradycyjne przekąski na zimno: wędliny, sery i sałatki, nie zapominajmy także o warzywach i owocach. Najmłodsi na pewno ucieszą się ze słodkiego deseru. Pamiętajmy, że w tym dniu najważniejsze jest nasza pociecha, więc zamówmy tort w jego ulubionym smaku. Kwestią indywidualną jest natomiast picie na przyjęciu komunijnym alkoholu. Jeżeli nie chcemy z niego całkowicie zrezygnować, to postarajmy się przynajmniej ograniczyć ilość mocnych alkoholi.

Dekoracja stołu

Przyjęcie komunijne powinno podkreślać wyjątkowo charakter tego dnia. Warto zatem zadbać o dekorację stołu, przy którym zasiądziemy wraz z naszymi gośćmi. Kolorem dominującym powinna być oczywiście biel – na stole powinien znaleźć się biały obrus, którego idealnym dopełnieniem będzie elegancki serwis obiadowy. Z taką zastawą współgrać będą kremowe świecie i wazony ze świeżymi kwiatami. Warto także dodatkowo udekorować miejsce, na którym będzie siedziało dziecko. Oparcie można przykryć białym materiałem lub przypiąć do niego ozdobne wstążeczki lub różyczki. Jeżeli na przyjęciu ma pojawić się dużo dzieci, to warto posadzić je przy osobnym stole, przy którym nie będą skrępowane obecnością dorosłych. Możemy udekorować go bardziej kolorowo i postawić na nim przekąski, które młodszym gościom na pewno przypadną do gustu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak dbać o porcelanę?

Dom i Ogród pielęgnacja porcelany porcelana zastawy obiadowe

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowej oprawy. W takich momentach niezastąpiona jest zastawa obiadowa z porcelany, która podkreśla uroczysty charakter spotkania i dodaje mu elegancji. Warto zatem o nią odpowiednio zadbać, aby przez długie lata cieszyła nas swoim blaskiem.

Właściwości porcelany

Porcelanę wynaleziono w Chinach w VII wieku, jednak do Europy dotarła dopiero na początku wieku XVIII. Od tego czasu cieszy się nieustającą popularnością, często określana jest mianem „białego złota”. Materiał ten charakteryzuje się niskim stopniem nasiąkliwości oraz nieprzepuszczalnością dla cieszy i gazów. Ma również dużą wytrzymałość mechaniczną, odporny jest też na działanie czynników chemicznych. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak zniszczyć strukturę porcelany i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Pod uwagę należy wziąć rodzaj porcelany, z którym mamy do czynienia. Ze względu na skład chemiczny i temperaturę wypalania wyróżniamy porcelanę twardą (wypala się ją w temperaturze 1350-1460⁰C) oraz miękką (1280-1320⁰C). Porcelana miękka cechuje się większą przeświecalnością i bielą, jednak jej wytrzymałość jest mniejsza, niż w przypadku porcelany twardej.

Codzienna pielęgnacja

Porcelanowa zastawa obiadowa podkreśli wyjątkowy charakter spotkania, a eleganckie filiżanki sprawią, że poranna kawa stanie się wyjątkowym doznaniem. Odpowiednio pielęgnowana porcelana będzie nam służyć przez długie lata, zastawy są czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach powinniśmy przede wszystkim pamiętać, iż tego typu zastawy nie należy myć w zmywarce (wyjątkiem jest jedynie porcelana zdobiona pod polewą lub w polewie). Zalecane jest jednak zmywanie ręczne, do którego należy używać delikatnych płynów. Unikajmy natomiast szorstkich gąbek i ściereczek, który mogłyby uszkodzić porcelanę. Szczególnie delikatne rodzaje porcelany (np. z ręcznymi zdobieniami lub złoceniami) należy czyścić zimną wodą z dodatkiem cytryny. Porcelana wymaga również odpowiedniego przechowywania – najlepiej trzymać ją w zamkniętej szafce lub kredensie, w których nie będzie się bardzo kurzyć. Naczynia nie powinny się ze sobą stykać, a w przypadku braku miejsca warto poprzekładać je ręcznikiem papierowym lub serwetkami.

Jak przywrócić blask porcelanie?

Na porcelanie (zarówno tej użytkowanej często, jak i odstawionej do szafki) po pewnym czasie pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia oraz wysolenia. Przywrócenie porcelanie pierwotnego blasku nie jest jednak trudne – wystarczy namoczyć ją w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Na zabrudzeniach możemy położyć również watę nasączoną wybielaczem i pozostawić ją na kilka godzin.

Udostępnij Komentarze

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze