Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Jak urządzić przyjęcie komunijne w domu?

Dom i Ogród

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. To również duże wyzwanie dla rodziców, których zadaniem jest nie tylko przygotowanie dziecka do komunii, ale także wyprawienie przyjęcia z tej okazji.

Komunijne przyjęcie w domu

W dzisiejszych czasach coraz chętniej przenosimy imprezy komunijne do restauracji i na sale przyjęć okolicznościowych. Jest to rozwiązanie wygodne, jednak wiąże się ze sporym wydatkiem. W domu za dużo mniejsze pieniądze możemy zorganizować równie wystawne przyjęcie – wystarczy je tylko odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż naszego mieszkania i dostosować do niego liczbę gości. W przypadku przyjezdnych należy również pamiętać o zapewnieniu im noclegu. W dalszej kolejności powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu menu i udekorowaniu mieszkania. Warto ustalić sobie maksymalny budżet, który możemy przeznaczyć na przyjęcie i dostosować do niego nasze pomysły.

Menu    

Komunie odbywają się zazwyczaj przed południem, zatem zadaniem gospodarzy jest zapewnienie gościom obiadu. Najlepiej przygotować go w tradycyjnej formie – podajmy zupę i drugie danie. Weźmy pod uwagę preferencje naszych gości i przygotujmy zarówno dania z mięsem, jak i wegetariańskie. Na stole powinny pojawić się również tradycyjne przekąski na zimno: wędliny, sery i sałatki, nie zapominajmy także o warzywach i owocach. Najmłodsi na pewno ucieszą się ze słodkiego deseru. Pamiętajmy, że w tym dniu najważniejsze jest nasza pociecha, więc zamówmy tort w jego ulubionym smaku. Kwestią indywidualną jest natomiast picie na przyjęciu komunijnym alkoholu. Jeżeli nie chcemy z niego całkowicie zrezygnować, to postarajmy się przynajmniej ograniczyć ilość mocnych alkoholi.

Dekoracja stołu

Przyjęcie komunijne powinno podkreślać wyjątkowo charakter tego dnia. Warto zatem zadbać o dekorację stołu, przy którym zasiądziemy wraz z naszymi gośćmi. Kolorem dominującym powinna być oczywiście biel – na stole powinien znaleźć się biały obrus, którego idealnym dopełnieniem będzie elegancki serwis obiadowy. Z taką zastawą współgrać będą kremowe świecie i wazony ze świeżymi kwiatami. Warto także dodatkowo udekorować miejsce, na którym będzie siedziało dziecko. Oparcie można przykryć białym materiałem lub przypiąć do niego ozdobne wstążeczki lub różyczki. Jeżeli na przyjęciu ma pojawić się dużo dzieci, to warto posadzić je przy osobnym stole, przy którym nie będą skrępowane obecnością dorosłych. Możemy udekorować go bardziej kolorowo i postawić na nim przekąski, które młodszym gościom na pewno przypadną do gustu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak dbać o porcelanę?

Dom i Ogród pielęgnacja porcelany porcelana zastawy obiadowe

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowej oprawy. W takich momentach niezastąpiona jest zastawa obiadowa z porcelany, która podkreśla uroczysty charakter spotkania i dodaje mu elegancji. Warto zatem o nią odpowiednio zadbać, aby przez długie lata cieszyła nas swoim blaskiem.

Właściwości porcelany

Porcelanę wynaleziono w Chinach w VII wieku, jednak do Europy dotarła dopiero na początku wieku XVIII. Od tego czasu cieszy się nieustającą popularnością, często określana jest mianem „białego złota”. Materiał ten charakteryzuje się niskim stopniem nasiąkliwości oraz nieprzepuszczalnością dla cieszy i gazów. Ma również dużą wytrzymałość mechaniczną, odporny jest też na działanie czynników chemicznych. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak zniszczyć strukturę porcelany i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Pod uwagę należy wziąć rodzaj porcelany, z którym mamy do czynienia. Ze względu na skład chemiczny i temperaturę wypalania wyróżniamy porcelanę twardą (wypala się ją w temperaturze 1350-1460⁰C) oraz miękką (1280-1320⁰C). Porcelana miękka cechuje się większą przeświecalnością i bielą, jednak jej wytrzymałość jest mniejsza, niż w przypadku porcelany twardej.

Codzienna pielęgnacja

Porcelanowa zastawa obiadowa podkreśli wyjątkowy charakter spotkania, a eleganckie filiżanki sprawią, że poranna kawa stanie się wyjątkowym doznaniem. Odpowiednio pielęgnowana porcelana będzie nam służyć przez długie lata, zastawy są czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach powinniśmy przede wszystkim pamiętać, iż tego typu zastawy nie należy myć w zmywarce (wyjątkiem jest jedynie porcelana zdobiona pod polewą lub w polewie). Zalecane jest jednak zmywanie ręczne, do którego należy używać delikatnych płynów. Unikajmy natomiast szorstkich gąbek i ściereczek, który mogłyby uszkodzić porcelanę. Szczególnie delikatne rodzaje porcelany (np. z ręcznymi zdobieniami lub złoceniami) należy czyścić zimną wodą z dodatkiem cytryny. Porcelana wymaga również odpowiedniego przechowywania – najlepiej trzymać ją w zamkniętej szafce lub kredensie, w których nie będzie się bardzo kurzyć. Naczynia nie powinny się ze sobą stykać, a w przypadku braku miejsca warto poprzekładać je ręcznikiem papierowym lub serwetkami.

Jak przywrócić blask porcelanie?

Na porcelanie (zarówno tej użytkowanej często, jak i odstawionej do szafki) po pewnym czasie pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia oraz wysolenia. Przywrócenie porcelanie pierwotnego blasku nie jest jednak trudne – wystarczy namoczyć ją w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Na zabrudzeniach możemy położyć również watę nasączoną wybielaczem i pozostawić ją na kilka godzin.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze