Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Wiedźmin 3 – najlepszy polski towar eksportowy

Rozrywka

Niesamowity i pięknie skomponowany świat, dynamiczna walka i porywające zadania – to wszystko oferuje nowa odsłona przygód Geralta z Rivii. Najlepsza polska gra wszechczasów doczekała się premiery trzeciej części i póki co nie pozostawia wątpliwości, że bije na głowę konkurencję.

19 maja miała miejsce premiera trzeciej części gry, której fabuła dzieje się w świecie wiedźmina – zabójcy potworów, uwikłanego w królewskie intrygi i knowania czarodziejów. Gra została stworzona na motywach bestsellerowej sagi Andrzeja Sapkowskiego, która podbiła serca czytelników nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wirtualne potyczki w wiedźmińskim uniwersum dodatkowo zwiększyły grono fanów Geralta z Rivii, a trzecia część przygód zabójcy potworów była jedną z najbardziej oczekiwanych gier na świecie. Jeszcze przed datą premiery, entuzjastycznie nastawieni gracze złożyli ponad milion zamówień na długo wyczekiwany produkt. Wygląda na to, że nie zawiedli się.

Skąd taki sukces?

O fenomenie gry o Wiedźminie nie sposób mówić nie tylko w oderwaniu od książki, ale także od pierwszej nieśmiałej próby przeniesienia jego przygód z kart powieści. Z serialem „Wiedźmin” wiązano ogromne nadzieje – przecież filmowcy mieli niemalże gotowy wspaniały scenariusz, oparty o dwa tomy wiedźmińskich opowiadań. Niestety, wyszło tak, ze raczej wszyscy chcieliby o tym zapomnieć. Twórcom gry, firmie CD Projekt udało się stworzyć wirtualny świat na miarę głównego bohatera – wyrazisty, wiarygodny, pełen sprzeczności i po prostu zachwycający.

Za sukcesem gry stoją utalentowani ludzie i wcale nie tak wielki budżet – koszt wyprodukowania Dzikiego Gonu to „jedynie” 40 milionów dolarów, co w porównaniu z amerykańskimi produkcjami jest bardzo skromnym wynikiem. Od innych gier tego typu, Wiedźmin 3: Dziki Gon różni się kontekstem kulturowym, który jest głęboko zakorzeniony w naszej słowiańskiej tradycji, ale też jest wierny klasyce gatunku. Postacie są typowe dla świata fantasy, ale mają w sobie coś swojskiego, a elfy, krasnoludy czy niziołki nie są tak jednowymiarowe, jak to było w przypadku tolkienowskich opowieści.

Jaka jest nowa część Wiedźmina?

Trzecia część polskiej gry to ponad 70 godzin przygody w świecie potworów i czarów, gdzie toczy się nieustanna i nierówna walka dobra ze złem. Gra zachwyca wielkością oraz stopniem rozbudowania wirtualnego środowiska – ilość detali ma właśnie sprawić, że gracze naprawdę przeniosą się do świata, który zrodził się wiele lat temu w wyobraźni polskiego ekonomisty. Ponadto przedstawiona w grze rzeczywistość zachwyca pięknymi widokami i wnętrzami, w których Geralt wykonuje kolejne zadania. Największym jednak atutem są zadania i misje, jakich podejmuje się wiedźmin i które wymykają się sztampowym rozwiązaniom, właściwym dla gier tego typu.

Przygody wiedźmina to nie tylko obowiązkowa pozycja na liście lektur wielbicieli fantasy, ale także gra, w którą po prostu trzeba zagrać.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Nauka za pomocą smartfona

Rozrywka nauka smartfony tablet

Nauka to nie tylko wertowanie podręczników i powtarzanie notatek. Dzięki nowoczesnym urządzeniom zaopatrzonym w specjalne aplikacje, nauka może być efektywna oraz przyjemna i przede wszystkim, idealnie dostosowana do potrzeb użytkownika.

Na naukę nigdy nie jest za późno, jak mawia stare porzekadło. Co więcej, zawsze warto doskonalić swoje umiejętności, nawet jeśli wydaje nam się, że osiągnęliśmy już znaczny poziom zaawansowania. Ma to szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku języków obcych – zawsze warto szlifować wymowę i poszerzać słownictwo. Obok regularnych kursów językowych i indywidualnej nauki, doskonałym sposobem na ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, jest korzystanie z aplikacji na smartfony i tablety.

Zarówno płatne, jak i darmowe programy dają nam różnorodne możliwości nauki. Wybierając aplikację, którą zainstalujemy na swoim urządzeniu, warto jest zastanowić się nad swoimi potrzebami i pobrać program im odpowiadający.

Wiarygodne źródło informacji

Przeglądając internet w poszukiwaniu najlepszej aplikacji, która pomoże nam w nauce, warto rozglądać się za programami, które są sygnowane przez firmy i instytucje, zajmujące się na co dzień działalnością edukacyjną. Takie firmy jak British Counsil czy BBC są na tyle wiarygodne, ze możemy zaufać oferowanym przez nie źródłom informacji. Można też pójść innym tropem i sprawdzić opinie użytkowników, którzy mają już doświadczenie w nauce z danym programem.

Jaką aplikację wybrać?

Większość dostępnych programów można dostosować do swojego poziomu zaawansowania, więc wybierając aplikację, należy się raczej kierować swoimi potrzebami. Możemy wybrać aplikację kompleksową, która będzie w pewnym sensie przypominała podręcznik językowy realizowany w trakcie normalnych kursów. Inną możliwością jest pobranie aplikacji, która każdego dnia będzie nam serwować fiszki ze słówkami wraz z ich objaśnieniem oraz wymową. Dużą popularnością cieszą się programy, które uczą poprzez zabawę, ponieważ użytkownik poznając kolejne słówka i zasady gramatyki tak naprawdę przechodzi grę. Do najpopularniejszych aplikacji językowych należą obecnie SuperMemo, Fun Easy Lern, UczSięJęzyka, mFiszki czy Duolingo.

Nie tylko języki obce

Twórcy aplikacji mobilnych wychodzą naprzeciw nie tylko potrzebom osób uczących się języków obcych. Tak naprawdę za pomocą telefonu czy tabletu, można zgłębiać tajniki praktycznie każdej dyscypliny naukowej. Studenci medycyny poznający podstawy anatomii, mogą pobrać na swoje urządzenia szalenie przydatny program Visual Anatomy. Na grafikach i obrazkach 3D przyszli lekarze mogą dokładnie poznać budowę i funkcjonowanie narządów człowieka. Z kolei uczniowie przygotowujący się do matury lub egzaminu z historii mogą skorzystać z programu Historykon, w którym znajdą wszystkie przydatne informacje.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze