Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Wybieramy smartfona

Nauka i Technologie

Wybór nowego telefonu może przysporzyć niejednego użytkownika o zawrót głowy. Producenci co rusz wypuszczają kolejne, flagowe modele smartfonów, które powinny zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów. Jednym z najchętniej wybieranych telefonów nadal pozostaje Samsung Galaxy, który pod wieloma względami może konkurować z kultowym iPhonem. Nie tak dawno w sklepach pojawił się nowy Samsung Galaxy Grand Prime, który do zakupu zachęca już samym wyglądem.

Samsung przyzwyczaił użytkowników do smukłych telefonów, które są lekkie, a zarazem dość poręczne. Grand Prime ma jedyne 8,6 mm grubości, co plasuje go w czołówce najcieńszych smartfonów dostępnych na rynku. Ciężko przypisać tej właściwości zwiększenie wydajności telefonu czy też przyspieszenie jego działania, natomiast z pewnością dodaje mu designerskiego wyglądu. Smartfon został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz, który pozwala nie tylko na wygodne przeglądanie galerii, ale także w miarę komfortowe czytanie e-booków oraz artykułów.

Producenci postanowili dotrzymać kroku konkurentom i wypuścili pierwszy model, specjalnie przystosowany do wykonywania popularnych selfies. Przedni aparat to nie tylko matryca 5Mpix, ale także obiektyw, działający pod kątem 85 stopni. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania do Grand Prime, Samsung zapewnił użytkownikom zupełnie nową jakość wykonywanych autoportretów. Przednia kamera może uchwycić wiele szczegółów, które w poprzednich modelach zlałyby się z tłem.

Tym razem Samsung postawił na nową jakość obrazu, co zostało natychmiast zauważone i docenione przez szerokie grono recenzentów. Niedługo po premierze, Grand Prime został okrzyknięty dobrej jakości telefonem ze średniej półki. Oprócz wysokiej rozdzielczości oraz technologii full HD, smartfon ma do zaoferowania czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,3 GHz – dzięki czemu działa bardzo szybko oraz wydajnie. Telefon jest jak na razie także jednym z niewielu modeli ze średniej półki cenowej, które zostały wyposażone w system Android 4.4. Kitkat.

Samsung Galaxy Grand Prime zyskuje coraz szersze grono zwolenników, nie tylko spośród wiernych fanów marki. Smartfon może okazać się szczególnie przydatny osobom, które na co dzień wykorzystują telefon do robienia zdjęć oraz kręcenia filmów. Szczegółowe informacje, a także opinie użytkowników Samsunga Galaxy możesz znaleźć tutaj.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jak fotografować ludzi

Nauka i Technologie aparat fotograficzny fotografia fotografowanie

Mistrzowie fotografii prześcigają się w stosowaniu coraz to nowych technik obróbki materiału czy oświetlania fotografowanej osoby. Amatorzy, który chcą uwiecznić na zdjęciach bliskie osoby czy po prostu rodzinę w trakcie wakacji, nie muszą uciekać się do tak daleko posuniętych zabiegów. O wartości naszego zdjęcia decydują przede wszystkim przedstawione na nim emocje. Jeśli dodamy do tego jeszcze właściwą kompozycję i umiejętne sterowanie światłem zastanym, idealnie sportretujemy fotografowaną osobę.

Fotografia portretowa to nie tylko zbliżenia twarzy, ustawionej w optymalnej pozycji, w której dana osoba najlepiej się prezentuje. Portrety to także ujęcia postaci do pasa oraz całej sylwetki. Na wakacjach czy podczas szczególnych uroczystości rodzinnych, wykonujemy zazwyczaj portrety osób, znajdujących się na jakimś tle – czy to w ogrodzie czy przed pięknym zabytkiem. Wykonanie fotografii, na której znajduje się człowiek jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla fotografa-amatora. Zwykle najostrzejszym krytykiem oceniającym zdjęcie jest nasz model, dlatego fotografując ludzi, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasze portrety zawsze będą udane.fotografowanie twarzy

Pion czy poziom

Właściwa kompozycja jest podstawą dobrze wykonanej fotografii. Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest wybranie kadru pionowego lub poziomego. W przypadku fotografii portretowej decyduje tło, na którym nasz model pozuje. Jeśli stoi na tle strzelistej budowli lub wysokiego drzewa, wybieramy pion. Natomiast jeśli obiekt w tle jest szerszy niż węższy, decydujemy się na poziom. Zanim naciśniemy spust migawki sprawdźmy dokładnie czy model jest optymalnie ustawiony w stosunku do tła – krok w bok wystarczy aby uniknąć sytuacji, w której partnerowi lub przyjacielowi wystaje z głowy gałąź lub inny, psujący efekt przedmiot.

Niektóre modele aparatów cyfrowych, mają funkcje linii pomocniczych. To tzw. zasada trójpodziału, w której przecinające się pionowe i poziome linie, wyznaczają 4 mocne punkty na zdjęciu. Nasz kadr będzie jeszcze lepszy, jeśli w którymś z nich umieścimy naszego modela.

Światło

Dobre oświetlenie, w równiej mierze jak kompozycja, decyduje o jakości portretu. Większość z nas stosuje światło zastane czyli po prostu naturalne światło dzienne. Nieumiejętnie wykorzystane zastane oświetlenie, może nam znacznie pokrzyżować szyki. Najlepszą porą do wykonywania zdjęć – niezależnie czy są to portrety czy fotografia krajobrazowa – są godziny przedpołudniowe lub popołudniowe. Wtedy to słońce jest znacznie niżej niż w południe, a jego światło jest miękkie i mniej kontrastowe. W efekcie promienie słoneczne nie drażnią oczu modela, na jego twarzy nie powstają też nieestetyczne cienie np. pod oczami. Łatwiej także unikniemy sytuacji, w której mając światło za plecami fotografowanej osoby, na zdjęciu zobaczymy jedynie jej ciemną sylwetkę.

Idealny moment

Na dobrym portrecie, fotografowana osoba, ma rzecz jasna wyglądać atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to osoba skrywająca się za aparatem widzi całość kompozycji oraz to, jak prezentuje się model. Dlatego nie należy czekać, aż partner czy dziecko, ułoży się w idealnej ich zdaniem pozie. Lepiej zaczekać na niespodziewany podmuch wiatru, który rozwieje włosy lub spontaniczny wybuch śmiechu.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze