Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Czy Gry online rozwijają kreatywność dzieci?

Lifestyle

80% dzieci w wieku 4-10 lat gra 1 godzinę dziennie w gry dla dzieci online – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie holenderskiej firmy Gamesys. Czas grania i rodzaj gier są kontrolowane przez rodziców. Według 40% badanych rodziców, dzieci grają w gry ubranka i Barbie (głównie dziewczynki), 30% w malowanki i kolorowanki a 30% w gry strategiczne. Żaden z rodziców nie pozwala, aby jego dziecko grało w gry pełne przemocy.

children-593313_640

Moje zainteresowanie rozwojem dziecka i wpływu gier komputerowych online na ich kreatywność i aktywność w szkole zainspirowało mnie do przeprowadzenia dyskusji z grupą moich holenderskich znajomych, którzy są rodzicami od kilku lat. Jako, że obecnie studiuję na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA) Nowe Media i Cyfrową Kulturę jak i pracuję dla jednej z holenderskich firm Gamesys i jej polskiej strony z darmowymi grami online Poki, uznałam, że dyskusja ta wniesie bardzo dużo do mojego życia zawodowego i edukacyjnego. Przeprowadzona ona została 1 maja 2015 w Amsterdamie. W projekcie tym wzięło udział 5 holenderskich rodzin, w tym 20 dzieci w przedziale 4-10 lat, których dzieci grały regularnie w darmowe gry online. Każdy z rodziców otrzymał formularz z 20 pytaniami odnośnie wpływu gier na rozwój ich dzieci. Przykładowe pytania można zobaczyć poniżej:

1) W jaki rodzaj gier gra Twoje dziecko?
Gry pełne przemocy
Gry ubranka, Barbie
Gry strategiczne
Malowanki i kolorowanki

2) Jak często Twoje dziecko gra w gry online?
Codziennie mniej niż 1 godzinę
3-4 razy w tygodniu
Tylko w weekendy
Maksymalnie raz w tygodniu

3) Jakie oceny otrzymuje Twoje dziecko w szkole?
Same 5 i 6
Głównie 4, ale zdarzają się wyższe oceny
3 i 4
2

4) Z jakiego przedmiotu Twoje dziecko otrzymuje najlepsze oceny?
Przedmioty ścisłe
Przedmioty humanistyczne
Przedmioty artystyczne, np. plastyka
WF

5) Czy Twoje dziecko oprócz grania w gry ma jakieś inne pasje?
Tak (jeżeli tak to jakie) ………………………………….
Nie, moje dziecko nie jest chętne do dodatkowych zajęć pozalekcyjnych

Wyniki badania

Po dokładnej analizie badań, stwierdzono, że przeciętne dziecko holenderskie gra 1 godzinę dziennie w gry dla dzieci online (80%). Czas grania w gry jest jednak ściśle kontrolowany przez rodziców. Sprawdzają oni nie tylko jak długo ich pociecha spędza przed komputerem, ale również w jakie gry gra. 40% badanych rodziców stwierdziło, że ich dzieci grają w gry ubranka, Barbie (głównie dziewczynki), 30% w malowanki i kolorowanki a 30% w gry strategiczne. Żaden z rodziców nie pozwala, aby jego dziecko grało w gry pełne przemocy.

Dzieci, które grają regularnie w gry komputerowe rozwijają swoje pasje poza domem
Jak się okazuje, 80% badanych dzieci uczestniczy w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. 3 dzieci gra na pianinie, 4 dzieci uczestnicy w zajęciach piłki nożnej, 5 dzieci gra w tenisa, 3 dzieci maluje, a 1 śpiewa. Jak się okazuje, dzieci, które grają w gry przy ograniczonym czasie chcą robić coś więcej i są bardziej kreatywne. Dlatego tak chętnie chcą robić coś dodatkowego po szkole i mają inne hobby niż tylko granie w gry wojenne.

Gry online to często terapia i sposób na stres dla dzieci
Jak wynika z badań, 90 badanych rodziców stwierdziło, że dzieci regularnie grające w kreatywne gry dla dzieci online, są mniej zestresowane i bardzo dobrze się bawią spędzając w ten sposób wolny czas. 6 rodziców wspomina nawet a grach o charakterze terapeutycznym, które służą usprawnianiu koordynacji wzrokowo – ruchowej, często jako narzędzie wspomagające fizykoterapię stosuje się je w rehabilitacji rozwojowej niezdolności dotykowej u dzieci.

Dzieci grające w gry znają się bardzo dobrze na obsłudze komputera
100% rodziców przyznaje się, że granie w gry online sprzyja nauce obsługi komputera. Są oni pod ogromnym wrażeniem komputerowych zdolności ich małych pociech, a w rozmowie z Agnieszką podkreślili, że w dzisiejszych czasach umiejętność pracy z komputerem bardzo się przydaje do znalezienia lepszej pracy. Dzieci grające w gry komputerowe online mają znacznie większą sprawności w zakresie spostrzegania, koordynacji i refleksu, wynika z badań.

Wnioski
Z przeprowadzonych badań wynika, że granie w gry komputerowe online mogą mieć bardzo dobry wpływ na kreatywność i rozwój dziecka przy zachowaniu umiaru i pełnej kontroli rodziców. Obecnie na rynku komputerowym pojawia się coraz więcej gier o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, które w atrakcyjny i skuteczny sposób realizują hasło „bawiąc uczyć.” Należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu w co gra nasze dziecko i ile czasu spędza przed komputerem.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Sztuka picia herbaty

Lifestyle herbata parzenie herbaty picie herbaty

Herbata cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. W sklepach mamy do wyboru co najmniej kilka rodzajów. Ich smak jest zależny od gatunku herbaty, jednak nie bez znaczenia są także sposób zaparzenia oraz podania.

Rodzaje herbaty

Herbaty różnią się smakiem i aromatem, ale mają także odmienne właściwości. Polacy uwielbiają pić czarną herbatę – sięgamy po wersje ekspresowe, liściaste i granulowane. Tego typu herbata dostarcza nam największą ilość teiny, zatem warto się jej napić gdy brakuje nam energii. Należy jednak pamiętać, iż czarna herbata nie powinna być zaparzana dłużej niż 3 minuty. Dłuższe parzenie powoduje wytrącanie się garbników, które neutralizują działanie teiny. Podobne właściwości ma herbata zielona, która pochodzi dokładnie z tej samej rośliny co czarna. Poddawana jest jednak procesowi fermentacji – znajduje się w niej nieco mniej teiny, jednak zawiera dużo przeciwutleniaczy. Zielona herbata jest szczególnie zalecana osobom, które dbają o linię. Przyspiesza metabolizm i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Coraz większą popularnością cieszy się herbata czerwona, która oczyszcza i wzmacnia nasz organizm. Regularne picie naparów wpływa pozytywnie na naszą pamięć, chroni przed zmianami nowotworowymi i nadaje zdrowy wygląd skórze i włosom.

W jaki sposób należy pić herbatę?

Herbata jest w naszym kraju napojem powszechnym, po który sięgamy kilka razy dziennie. Z tego względu nie przywiązujemy wagi do sposobu jej serwowania. Warto jednak poznać podstawowe zasady picia herbaty, dzięki którym odkryjemy jeszcze głębszy smak tego wyjątkowego napoju. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż herbatę powinniśmy pić w filiżankach z porcelany. Obecnie najczęściej sięgamy po kubki – nie jest to błąd, jednak starajmy się wybierać modele rozszerzane do góry. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć prawdziwym aromatem herbaty. Jeżeli serwujemy gościom herbatę w torebkach, to powinniśmy zapewnić im spodeczek lub miseczkę na saszetkę. Picie napoju z torebką w środku jest nieeleganckie, a dodatkowo psuje smak herbaty. Większość rodzajów ma bowiem określony czas zaparzania, który rzadko kiedy jest dłuższy niż 7 minut.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze