Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Czy Gry online rozwijają kreatywność dzieci?

Lifestyle

80% dzieci w wieku 4-10 lat gra 1 godzinę dziennie w gry dla dzieci online – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie holenderskiej firmy Gamesys. Czas grania i rodzaj gier są kontrolowane przez rodziców. Według 40% badanych rodziców, dzieci grają w gry ubranka i Barbie (głównie dziewczynki), 30% w malowanki i kolorowanki a 30% w gry strategiczne. Żaden z rodziców nie pozwala, aby jego dziecko grało w gry pełne przemocy.

children-593313_640

Moje zainteresowanie rozwojem dziecka i wpływu gier komputerowych online na ich kreatywność i aktywność w szkole zainspirowało mnie do przeprowadzenia dyskusji z grupą moich holenderskich znajomych, którzy są rodzicami od kilku lat. Jako, że obecnie studiuję na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA) Nowe Media i Cyfrową Kulturę jak i pracuję dla jednej z holenderskich firm Gamesys i jej polskiej strony z darmowymi grami online Poki, uznałam, że dyskusja ta wniesie bardzo dużo do mojego życia zawodowego i edukacyjnego. Przeprowadzona ona została 1 maja 2015 w Amsterdamie. W projekcie tym wzięło udział 5 holenderskich rodzin, w tym 20 dzieci w przedziale 4-10 lat, których dzieci grały regularnie w darmowe gry online. Każdy z rodziców otrzymał formularz z 20 pytaniami odnośnie wpływu gier na rozwój ich dzieci. Przykładowe pytania można zobaczyć poniżej:

1) W jaki rodzaj gier gra Twoje dziecko?
Gry pełne przemocy
Gry ubranka, Barbie
Gry strategiczne
Malowanki i kolorowanki

2) Jak często Twoje dziecko gra w gry online?
Codziennie mniej niż 1 godzinę
3-4 razy w tygodniu
Tylko w weekendy
Maksymalnie raz w tygodniu

3) Jakie oceny otrzymuje Twoje dziecko w szkole?
Same 5 i 6
Głównie 4, ale zdarzają się wyższe oceny
3 i 4
2

4) Z jakiego przedmiotu Twoje dziecko otrzymuje najlepsze oceny?
Przedmioty ścisłe
Przedmioty humanistyczne
Przedmioty artystyczne, np. plastyka
WF

5) Czy Twoje dziecko oprócz grania w gry ma jakieś inne pasje?
Tak (jeżeli tak to jakie) ………………………………….
Nie, moje dziecko nie jest chętne do dodatkowych zajęć pozalekcyjnych

Wyniki badania

Po dokładnej analizie badań, stwierdzono, że przeciętne dziecko holenderskie gra 1 godzinę dziennie w gry dla dzieci online (80%). Czas grania w gry jest jednak ściśle kontrolowany przez rodziców. Sprawdzają oni nie tylko jak długo ich pociecha spędza przed komputerem, ale również w jakie gry gra. 40% badanych rodziców stwierdziło, że ich dzieci grają w gry ubranka, Barbie (głównie dziewczynki), 30% w malowanki i kolorowanki a 30% w gry strategiczne. Żaden z rodziców nie pozwala, aby jego dziecko grało w gry pełne przemocy.

Dzieci, które grają regularnie w gry komputerowe rozwijają swoje pasje poza domem
Jak się okazuje, 80% badanych dzieci uczestniczy w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. 3 dzieci gra na pianinie, 4 dzieci uczestnicy w zajęciach piłki nożnej, 5 dzieci gra w tenisa, 3 dzieci maluje, a 1 śpiewa. Jak się okazuje, dzieci, które grają w gry przy ograniczonym czasie chcą robić coś więcej i są bardziej kreatywne. Dlatego tak chętnie chcą robić coś dodatkowego po szkole i mają inne hobby niż tylko granie w gry wojenne.

Gry online to często terapia i sposób na stres dla dzieci
Jak wynika z badań, 90 badanych rodziców stwierdziło, że dzieci regularnie grające w kreatywne gry dla dzieci online, są mniej zestresowane i bardzo dobrze się bawią spędzając w ten sposób wolny czas. 6 rodziców wspomina nawet a grach o charakterze terapeutycznym, które służą usprawnianiu koordynacji wzrokowo – ruchowej, często jako narzędzie wspomagające fizykoterapię stosuje się je w rehabilitacji rozwojowej niezdolności dotykowej u dzieci.

Dzieci grające w gry znają się bardzo dobrze na obsłudze komputera
100% rodziców przyznaje się, że granie w gry online sprzyja nauce obsługi komputera. Są oni pod ogromnym wrażeniem komputerowych zdolności ich małych pociech, a w rozmowie z Agnieszką podkreślili, że w dzisiejszych czasach umiejętność pracy z komputerem bardzo się przydaje do znalezienia lepszej pracy. Dzieci grające w gry komputerowe online mają znacznie większą sprawności w zakresie spostrzegania, koordynacji i refleksu, wynika z badań.

Wnioski
Z przeprowadzonych badań wynika, że granie w gry komputerowe online mogą mieć bardzo dobry wpływ na kreatywność i rozwój dziecka przy zachowaniu umiaru i pełnej kontroli rodziców. Obecnie na rynku komputerowym pojawia się coraz więcej gier o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, które w atrakcyjny i skuteczny sposób realizują hasło „bawiąc uczyć.” Należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu w co gra nasze dziecko i ile czasu spędza przed komputerem.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Sztuka picia herbaty

Lifestyle herbata parzenie herbaty picie herbaty

Herbata cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. W sklepach mamy do wyboru co najmniej kilka rodzajów. Ich smak jest zależny od gatunku herbaty, jednak nie bez znaczenia są także sposób zaparzenia oraz podania.

Rodzaje herbaty

Herbaty różnią się smakiem i aromatem, ale mają także odmienne właściwości. Polacy uwielbiają pić czarną herbatę – sięgamy po wersje ekspresowe, liściaste i granulowane. Tego typu herbata dostarcza nam największą ilość teiny, zatem warto się jej napić gdy brakuje nam energii. Należy jednak pamiętać, iż czarna herbata nie powinna być zaparzana dłużej niż 3 minuty. Dłuższe parzenie powoduje wytrącanie się garbników, które neutralizują działanie teiny. Podobne właściwości ma herbata zielona, która pochodzi dokładnie z tej samej rośliny co czarna. Poddawana jest jednak procesowi fermentacji – znajduje się w niej nieco mniej teiny, jednak zawiera dużo przeciwutleniaczy. Zielona herbata jest szczególnie zalecana osobom, które dbają o linię. Przyspiesza metabolizm i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Coraz większą popularnością cieszy się herbata czerwona, która oczyszcza i wzmacnia nasz organizm. Regularne picie naparów wpływa pozytywnie na naszą pamięć, chroni przed zmianami nowotworowymi i nadaje zdrowy wygląd skórze i włosom.

W jaki sposób należy pić herbatę?

Herbata jest w naszym kraju napojem powszechnym, po który sięgamy kilka razy dziennie. Z tego względu nie przywiązujemy wagi do sposobu jej serwowania. Warto jednak poznać podstawowe zasady picia herbaty, dzięki którym odkryjemy jeszcze głębszy smak tego wyjątkowego napoju. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż herbatę powinniśmy pić w filiżankach z porcelany. Obecnie najczęściej sięgamy po kubki – nie jest to błąd, jednak starajmy się wybierać modele rozszerzane do góry. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć prawdziwym aromatem herbaty. Jeżeli serwujemy gościom herbatę w torebkach, to powinniśmy zapewnić im spodeczek lub miseczkę na saszetkę. Picie napoju z torebką w środku jest nieeleganckie, a dodatkowo psuje smak herbaty. Większość rodzajów ma bowiem określony czas zaparzania, który rzadko kiedy jest dłuższy niż 7 minut.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze