Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jaką książkę zabrać w wakacyjną podróż?

Rozrywka

Planując wakacyjny wyjazd, należy przygotować się na każdą ewentualność. Pakujemy do walizki lekkie ubrania na upały, pamiętamy także o wygodnych butach, w których będziemy zwiedzać zabytki czy spacerować . W wakacyjnym bagażu, obok niezbędnych ubrań czy kosmetyków, nie może także zabraknąć książki. Przyda się zarówno w trakcie podróży jak i podczas błogiego lenistwa na plażowym leżaku. Oto kilka sprawdzonych pozycji, które będą doskonałą wakacyjną lekturą.

Jaka powinna być książka, którą zabierzemy z sobą na urlop? Nie ma jednej sprawdzonej recepty, ale jeśli chcemy wypocząć i oderwać się od problemów codzienności, wakacyjna lektura nie powinna być zbyt ciężka – poruszająca głębokie problemy egzystencjalne czy omawiająca kondycję współczesnego człowieczeństwa. Nie znaczy to jednak, ze w trakcie wakacji powinniśmy zrezygnować z ambitnej literatury, wypoczywając na plaży.

Niezawodna fantastyka

Jako cel wakacyjnych podróży, często obieramy dalekie kierunki. Poznajemy nowe kultury, obyczaje i ludzi. Dlatego urlop to idealny moment, żeby przenieść się do świata fantastyki – zamieszkałego przez dziwne stwory, czarodziejów i wiedźminów. Saga Andrzeja Sapkowskiego, opowiadająca o przygodach łowcy potworów wiedźminie Geralcie, to doskonały wybór na wakacyjny wyjazd. Wszyscy ci, którzy nie przepadają za magicznymi klimatami czy starciami mitycznych stworów, nie powinni się zrażać – każda kolejna część przepełniona jest uniwersalnymi motywami i przesłaniami, a problemy z jakimi boryka się Geralt, mogą być aktualne nawet w naszym, pozbawionym magii i nadprzyrodzonych mocy świecie.

Wakacje z dreszczykiem

Jeśli jednak wolimy realia bardziej zbliżone do tych, z którymi spotykamy się na co dzień, ale wciąż poszukujemy emocji i wartkiej akcji, świetnym rozwiązaniem będzie kryminał. W tym przypadku godnymi polecenia będą polskie bestsellery, autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego, opowiadające o perypetiach prokuratora Teodora Szackiego. Każda z trzech części, przenosi nas kolejno w świat kryminalnych tajemnic Warszawy, Sandomierza i Olsztyna, a bezkompromisowy oskarżyciel tropi przestępców i rozwiązuje nawet najtrudniejsze zagadki.

Dla tych, którym wciąż za mało emocji, idealną propozycją będzie powieść grozy. Na tym polu nie sposób wymienić innego autora, niż niezawodnego Stephena Kinga. Amerykański pisarz, który posiadł sekret wydawania kolejnych bestsellerów uraczył swoich czytelników wieloma książkami, które od pierwszej do ostatniej strony, trzymają w ogromnym napięciu. Wystarczy wymienić chociażby Lśnienie, Miasteczko Salem, Cmętarz zwieżąt (pisownia tytułu umyślnie zawiera błędy ortograficzne) czy Carrie – to książki, które z pewnością zachwycą wszystkich, którzy lubią się bać, nawet na piaszczystej plaży.

wakacje nad morzem

Podróż sentymentalna

Panie, które wolą bardziej romantyczne opowieści, bez obaw mogą sięgnąć po którąś z książek Nicolasa Sparksa. Te historie miłosne, które przydarzają się zwykłym ludziom w Ameryce, to proste opowiastki, nie skażone piętnem miłości tragicznej. Dlatego też sprawdzą się idealnie na wyposażeniu plażowego koszyka. Jedyna obawa, jaka wiąże się z tym wyborem to fakt, że romansu Sparksa może nam nie starczyć na cały wyjazd – jego książki się wręcz pochłania.

Reportaż dla ciekawych świata

Książki z tzw. kręgu non-fiction, to reportaże i biografie, dla których również powinno znaleźć się miejsce w wakacyjnej walizce. Opowieści Mariusza Szczygła o Czechach, nie tylko poszerzą wiedzę o naszych sąsiadach, ale z typowym czeskim humorem, rozbawią nas do łez. W wakacje nie można też zapominać o nieśmiertelnej klasyce – Podróże z Herodotem Kapuścińskiego to wciąż doskonała lektura, która może stać się wspaniałą inspiracją dla obieżyświatów.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Dress code w teatrze, operze i filharmonii

Rozrywka

Teatr, opera oraz filharmonia uznawane są za miejsca szczególne, w których mamy bezpośredni kontakt z kulturą wysoką. Wybierając się na spektakl lub koncert należy zatem dostosować swój ubiór do miejsca i rangi wydarzenia. W ten sposób wyrażamy szacunek nie tylko do samej instytucji, ale przede wszystkim dla występujących na scenie aktorów. Powszechnie przyjęły się podstawowe zasady ubioru, do których powinniśmy się dostosować. Postawić należy na elegancję i klasykę, które uchronią nas przed popełnieniem modowego faux pas.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.kobiecybialystok.pl/15-zasad-ubierania-sie-do-opery-czy-filharmonii/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.kobiecybialystok.pl/15-zasad-ubierania-sie-do-opery-czy-filharmonii/