Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Poznaj właściwości kalafiora

Dom i Ogród

W polskiej kuchni kalafior cieszy się dużą popularnością. Możemy zjeść go w towarzystwie jajka sadzonego lub mięsa, przygotować z niego pyszną zupę lub dodawać do różnego rodzaju zapiekanek, surówek i sałatek. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak cennym źródłem witamin jest dla nas kalafior. Zaliczany jest on do grupy warzyw najbardziej wartościowych – dostarcza nam witamin i składników mineralnych, ma również działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób jego przygotowania, bowiem niektóre przepisy mogą pozbawić go cennych właściwości.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://zipnews.pl/2015031815439-co-z-tym-kalafiorem

Udostępnij

W jaki sposób należy podawać kawę?

Dom i Ogród Kawa parzenie kawy

Polacy uwielbiają pić kawę. Jest ona źródłem kofeiny, zatem pobudza nasz organizm do działania. Często jednak po filiżankę kawy sięgamy wyłącznie dla jej niepowtarzalnego smaku i aromatu. Możemy mieć pewność, iż będzie ona smakowała jeszcze lepiej, jeżeli podamy ją w odpowiedni sposób.

Jak przygotować dobrą kawę?

Przygotowanie dobrej kawy nie jest czasochłonne, a pozwala wyjątkowe odczucia smakowe. Kawa jest napojem uniwersalnym, często w pierwszej kolejności proponujemy ją gościom. Warto zatem poznać podstawowe zasady jej przygotowania, aby uzyskać jak najlepsze walory smakowe. Przede wszystkim powinniśmy kupować surowce wysokiej jakości. Najlepszą kawę uzyskamy z ekspresu, do którego wsypuje się kawę ziarnistą. Są one jednak dosyć drogie i nie każdy może sobie na taki sprzęt pozwolić. Najczęściej sięgamy zatem po kawę rozpuszczalną i parzoną. Rozwiązaniem pośrednim jest korzystanie z kawiarki lub ekspresów przelewowych, które są zdecydowanie tańsze niż ciśnieniowe.

Zasady serwowania kawy

Kawę często pijemy w pośpiechu, nie zważając nawet na jej walory smakowe. Prawdziwym smakiem możemy cieszyć się jednak dopiero wtedy, gdy pozwolimy sobie na odrobinę luksusu. Nie tylko zapewnimy sobie odpowiednie odczucia, ale jednocześnie unikniemy towarzyskiej gafy. Kawę należy podawać bezpośrednio po jej przygotowaniu, bowiem szybko ulatniają się z niej najważniejsze związki smakowe i aromatyczne. Serwujemy ją w filiżankach, szklanki i kubki powinny być wykorzystywane tylko w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli lubimy delektować się smakiem kawy i podawać ją w elegancki sposób, to warto zaopatrzyć się w elegancki serwis do kawy. Mleko, śmietankę i cukier zawsze podajemy oddzielnie. Wyjątkiem jest jedynie bita śmietana, którą powinniśmy od razu połączyć z napojem. Wiele wątpliwości wzbudza podawanie kawy z ciastkiem. Uznaje się to za błąd, bowiem słodkie dodatki nie pasująco kawowej goryczki. Napój zdecydowanie lepiej komponuje się z herbatnikiem korzennym lub kawałkiem gorzkiej czekolady.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze