Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak udekorować stół na przyjęcie w ogrodzie?

Dom i Ogród

Piękna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że chętnie spędzamy czas w naszym ogrodzie. Otaczającą nas zieleń wykorzystujemy nie tylko do relaksu – na świeżym powietrzu przygotowujemy również posiłki i organizujemy spotkania z przyjaciółmi. Przyjmując gości w domu staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki. Warto przenieść te zwyczaje także do ogrodu i zadbać o właściwą oprawę spotkania.

Nakrycie stołu

Na naszych podwórkach coraz rzadziej pojawiają się plastikowe i mało estetyczne meble. Ich miejsce krzesła i stoły z drewna czy rattanu, które stają się ozdobą ogrodu. Na co dzień nie nie musimy ich zakrywać, jednak w trakcie przyjęcia warto położyć na nich obrus. W trakcie przyjęcia na świeżym powietrzu stół jest narażony na kontakt z tłustymi potrawami i napojami. Na rynku dostępne są plamoodporne obrusy jedno lub wielorazowego użytku. W ogrodzie świetnie prezentują się kolorowe dodatki, a dopełnieniem letniego charakteru będzie obrus w kratę. Jeżeli jednak organizujemy spotkanie bardziej uroczyste i eleganckie, to zdecydowanie lepiej postawić na stonowane barwy. Stół możemy nakryć bordowym lub ciemnozielonym obrusem, do którego możemy dopasować bardziej wyraziste dodatki. Organizując przyjęcie w ogrodzie zapomnijmy o plastikowych talerzach i sztućcach. Sprawdzają się one na wyjazdach, jednak na przyjęciu powinniśmy użyć lepszej zastawy. Na ogrodowym stole dobrze wyglądają szklane naczynia i kieliszki do wina, goście na pewno docenią także wygodę używania normalnych sztućców.

Ogrodowe dodatki

Przyjęcia w ogrodzie mają swój niepowtarzalny charakter, który warto podkreślić. Na stole możemy postawić świeże kwiaty, do dekoracji możemy wykorzystać także zielone listki, bez, a nawet liście kapusty. Ciekawym rozwiązaniem jest także ozdobienie stołu ziołami w doniczkach, które gwarantują wyjątkowych aromat, a dodatkowo mogą być wykorzystane w trakcie posiłku. Letnie spotkania często przeciągają się do późnych godzin wieczornych, zatem na stole powinny znaleźć się także świece. Możemy je umieścić w ogrodowych lampionach lub specjalnych kloszach. Dzięki temu nasz stół zostanie oświetlony dyskretnym i pełnym uroku światłem.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Nowoczesne dachy. Przegląd rozwiązań

Dom i Ogród architektura domów dachy nowoczesne dachy pokrycia dachowe

Niegdyś dobry dach oznaczał taki, który dawał schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Obecnie funkcję tę bardzo dobrze spełniają wszystkie rodzaje dachów, a przy wyborze odpowiedniego projektu dochodzą do głosu inne kwestie: przede wszystkim oryginalność i względy estetyczne.

pokrycia dachowe
Dach dwuspadowy bez okapów
Zwarta konstrukcja o wyważonej i oszczędnej formie to specyfika dachów dwuspadowych bez okapów. Minimalistyczny styl konstrukcji dachu jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat i pozwala domowi łatwo wybić się ponad przeciętną podmiejską zabudowę. Co ważne, osiągane jest to niewielkim kosztem – takie konstrukcje wznosi się szybko i prosto. Istotnym elementem są dobrze zaprojektowane połączenia dachów z elewacją, często w imieniu prostoty i  mocno zaakcentowanej geometrii domu, rezygnuje się z orynnowania, lub starannie się je maskuje.

Dach płaski
Podobną geometryczną konstrukcją charakteryzują się domy z płaskim dachem. Za prostotą, minimalizmem i indywidualizmem tego rozwiązania idą również wyraźne walory użytkowe. Płaski dach nie tylko łatwo zaprojektować czy wznieść – po wzniesieniu niewielkiej attyki można z niego urządzić bardzo funkcjonalny taras. Dach płaski umożliwia także zastosowanie dużych przeszkleniami, co pozwala rozjaśnić, a przez to optycznie powiększyć przestrzeń.

Dach pulpitowy i energooszczędny
Niegdyś ten rodzaj dachu przypisany był sztywno do budynków gospodarskich. Jednak w dobie energooszczędności projektanci nie mogli nie docenić walorów użytkowych takiego rozwiązania. Obecnie ta konstrukcja dachu jest jedną z najczęściej spotykanych w projektach domu energooszczędnych. Dachy pulpitowe są idealne bowiem pod instalację kolektorów słonecznych. Wówczas połać dachu kieruje się w stronę południa, by zmaksymalizować jego nasłoneczenienie.

Połacie o różnych spadkach
Często stosowanie kolektorów słonecznych wymusza wręcz na architektach sięgnięcie po całkiem nowe, niesztampowe rozwiązania. Takim nietypowym pomysłem są dachy z połaciami o różnych spadkach. Połacie o różnym kącie stopniu nachylenia są oczywiście nieco wbrew podręcznikowym wzorom architektury. Wprowadzony dysonans, oprócz stylistycznej przekory, ma też swoje walory estetyczne – wprowadza napięcie w konstrukcji, co podkreśla rzeźbę bryły domu.

Dach z przeszkleniami
Skupmy się na ważnych detalach urozmaicających powierzchnię dachu. Zarówno dachy pulpitowe, jak i te o różnym stopniu nachylenia często spotyka się z przeszkleniami. Mowa tu oczywiście o oknach połaciowych lub wręcz ich całych kompozycjach. Właściwie tego rodzaju okna można z powodzeniem wtopić w konstrukcję wszystkich rodzajów dachu, nawet tych o regionalnym i tradycyjnych szlifie. Wówczas stanowią one świetne komplementarne dopełnienie jego sylwetki, nadając mu zupełnie nowy wyraz. Bardzo nowoczesnym i wciąż oryginalnym rozwiązaniem są dachy z ogromnymi świetlikami. Często świetliki są przedłużeniem pionowych przeszkleń elewacji, co prezentuje się niezwykle efektownie. Dzięki nowoczesnej technologii termoizolacyjnej efekt osiągany jest bez utraty ciepła, wciąż więc zachowany jest tu imperatyw energooszczędności.

Dach i ściana z tego samego materiału
Podobne wzmocnienie spoistości dachu i elewacji budynku spotkamy w projektach, gdzie obydwa elementy są wykonane z tego samego materiału. Warto zainteresować się nowymi, ciekawymi materiałami świetnie nadających się do tego typu rozwiązań. Przykładem może tu być   choćby włóknocement, który dostępny jest zarówno w postaci większych płyt, jak i małoformatowych płytek. Oczywiście wybór materiałów na pokrycia dachowe jest o wiele większy: od kamienia, przez beton po tworzywa sztuczne. Tak naprawdę wszystko zależy tu od wyobraźni projektanta.

Dach zielony
Na koniec nieco o bardzo niecodziennym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniu, a mianowicie o dachach zielonych. Może to być zarówno prosta murawa, jak i prawdziwy ogród. Możliwości jest mnóstwo, a jeszcze więcej korzyści. Po pierwsze zielony dach świetnie izoluje i to zarówno od niekorzystnej temperatury (latem chłodzi, zimą zatrzymuje ciepło), jak i dźwięków (tłumienie nawet o 30 dB lepiej niż zwykłe poszycia). Dach taki może pojawić się zarówno na dachu płaskim, jak i dwuspadowym. Rozwiązanie to jest zatem nie tylko ekologiczne, ale i estetyczne i funkcjonalne. Większość materiałów znajdziesz w niemal każdym sklepie budowlanym.

Udostępnij Komentarze

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze