Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polski horrorcore

Rozrywka

W rapowych tekstach często pojawiają się motywy dotyczące przemocy, morderstw, śmierci czy uzależnień. Należą one do tzw. horrorcore, który uznawany są za jeden z podgatunków hip hopu. Jeszcze do niedawna w naszym kraju była to stylistyka niszowa, jednak na scenie pojawia się coraz więcej przedstawicieli tego nurtu.

Czym jest horrorcore?

Nurt horrorcore pojawił się na początku lat 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Warstwa tekstowa jest specyficzna, bowiem dotyka tematów trudnych i stanowiących tabu. Utwory należące do gatunku horrorcore poruszają tematykę sadyzmu, przemocy, śmierci, seksu i samobójstw. Często inspirowane są filmami grozy, można dostrzec w nich także elementy czarnego humoru. Producenci chętnie sięgają po riffy gitarowe i motywy muzyczne, które słuchaczom znane są właśnie z horrorów. Reprezentanci tego stylu często spotykają się z zarzutami, iż gloryfikują przemoc i zachęcają do brutalności. Ich celem jest nie tylko szokowanie odbiorcy, ale także zmuszenie go do przemyśleń. Problemy poruszane w takich kawałkach istnieją naprawdę i nie da się od nich uciec. Nurt horrorcore docelowo adresowany jest do odbiorców dojrzałych, którzy odbierają go we właściwy sposób.

Przedstawiciele nurtu w Polsce

Jeszcze do niedawna w naszym kraju horrorcore pojawiał się tylko sporadycznie. Za pierwszą płytę w tym nurcie można uznać „Rap i gwałt”, wydaną przez Nagły Atak Spawacza. Tematykę horrorcore poruszał także Pih, jednak były to tylko pojedyncze utwory. Wszystko zmieniło się jednak w 2009 roku, kiedy ukazała się płyta „Chore melodie”. To solowy debiut Słonia, który aktualnie jest najbardziej znanym reprezentantem horrorcore w Polsce. Na kolejnej płycie, nagranej wspólnie z Mikserem, pojawiały się utwory utrzymane w horrorcoreowej stylistyce. Album „Demonologia” zawiera kawałki o trudnej tematyce, które dla polskiej sceny hip hopowej były dużym szokiem. Produkcja spotkała się jednak z dużym entuzjazmem słuchaczy, a w 2013 roku pojawiła się na rynku jej kontynuacja „Demonologia II”.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Przydatne gadżety kempingowe i survivalowe

Rozrywka kemping survival turystyka

Górskie wędrówki połączone z nocowaniem na polach namiotowych, czy bardziej ekstremalne wyprawy w dzikie tereny, wymagają zgromadzenia sprzętu, który ułatwi nam funkcjonowanie w tych niecodziennych warunkach. Gadżety kempingowe i survivalowe to niezwykle przydatne przedmioty, które doceni każdy, kto zdecyduje się na wypoczynek na łonie natury.

To, jaki sprzęt będzie nam przydatny, zależy przede wszystkim od tego gdzie i na jak długo się wybieramy. Inne przedmioty będą pomocne w bardzo egzotycznym miejscu, np. w tropikach, a jeszcze inne przydadzą się w trakcie zwykłej górskiej wędrówki. Poniżej znajdziecie listę uniwersalnych gadżetów survivalowych, które przydadzą się w każdej sytuacji.

Woda to podstawa

Najważniejszymi gadżetami, o których nie możemy zapomnieć pod żadnym pozorem, są pojemnik na wodę oraz maszynka, która umożliwi nam jej zagotowanie. Ciepły posiłek czy kubek gorącej herbaty, nie tylko nas rozgrzeje i pokrzepi, ale także poprawi samopoczucie w tych niecodziennych warunkach. Naczynie na wodę powinno być metalowe, tak aby bez obaw postawić je na palniku, a także zaopatrzone w rączkę, dzięki której unikniemy oparzenia. Przy okazji trzeba pamiętać o zapałkach lub zapalniczce – to dzięki nim uruchomimy maszynkę benzynową lub rozpalimy ognisko.

kemping, survival

Dach nad głową

Jeśli nie planujemy noclegu w żadnym schronisku czy hostelu, musimy zaopatrzyć się także w namiot. Jego wielkość dostosowujemy do liczby osób, która się w nim schroni. Jeśli w trakcie wyjazdu będziemy przemieszczać się pieszo, warto kupić taki, który jest lekki, poręczny i składa się go szybko. W naszym ekwipunku nie może zabraknąć także śpiwora, przystosowanego do aktualnej pory roku, a także karimaty. Świetnie sprawdzą się dmuchane modele – są znacznie wygodniejsze, a po spuszczeniu powietrza zajmują niewiele miejsca w plecaku.

Survivalowy majsterkowicz

Na tego rodzaju wyjazdach, zdarzają się różne sytuacje, w których musimy skorzystać z narzędzi. A to trzeba otworzyć puszkę, w której urwała się zawleczka, przybić coś czy przykręcić. W takim przypadku warto mieć multitoola. To nowoczesny, składany zestaw narzędzi, w którego skład wchodzą niewielkie kombinerki, przecinacze, śrubokręt oraz nożyczki. Dzięki niemu nie zaskoczy nas żadna nagła awaria czy niespodziewana sytuacja.

Wymienione powyżej sprzęty to podstawowe akcesoria, dzięki którym poradzimy sobie na kempingu lub survivalowym wyjeździe. Naturalnie w przypadku tych drugich, możemy potrzebować więcej profesjonalnego sprzętu. Należy także pamiętać o latarce z wymiennymi bateriami. W namiotach szczególnie przydatne będą modele, które możemy zawiesić pod kopułą, oświetlając w ten sposób całe wnętrze. Bardzo przydatne będą także czołówki.

Kolejnym elementem wyposażenia survivalowego plecaka będą mapa oraz przyrządy nawigacyjne. Możemy zdecydować się na zaawansowane urządzenia GPS, które dokładnie określą nasze położenie, ale dodatkową frajdę może nam sprawić korzystanie z kompasu. Bardzo przydatny w różnych sytuacjach będzie także sznur typu rep. Za jego pomocą przytroczymy do plecaka dodatkowe sprzęty, a także w razie konieczności, rozwiesimy na nim mokre ubrania.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze