Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Elektroniczne gadżety dla biegaczy

Sport

Bieganie to jedna z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Do przebiegnięcia kilku pierwszych kilometrów potrzebne są na tylko sportowe buty i dres. Z biegiem czasu zaczynamy zwracać jednak coraz większą uwagę na swoje wyniki – mierzymy nie tylko czas i odległość, ale także tempo czy spalone kalorie. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się gadżety, które pozwalają nam na kontrolowanie treningów i dodatkowo je urozmaicają.

Smartfon

To właśnie telefon komórkowy jest pierwszym gadżetem po który sięga większość biegaczy. Każdy z nas ma dostęp do różnego rodzaju aplikacji, które pozwalają nam monitorować czas treningu i jego dystans. W podsumowaniu biegu znaleźć możemy także między innymi informacje o naszym średnim tętnie czy spalonych kaloriach. Na początku przygody z bieganiem skorzystać możemy z wersji darmowych. Z biegiem czasu warto zastanowić się na zakupieniem wersji premium, które pozwalają między innymi na tworzenie własnych planów treningowych. Biegając ze smartfonem warto zaopatrzyć się w specjalną opaskę na ramię, bowiem na dłuższą metę trzymanie telefonu w dłoni czy kieszeni jest bardzo niewygodne.

Do słuchania muzyki

Wraz z nastaniem ery smartfonów wiele osób zapomniało o istnieniu dedykowanych urządzeń do słuchania muzyki. Podczas biegania zdecydowanie lepiej sprawdza się jednak odtwarzacz MP3, bowiem jest on mniejszy niż telefon. Nie bez znaczenia jest także jego waga – obecnie na rynku dostępne są model ważące zaledwie kilkaset gramów. Jeżeli lubimy trenować przy dźwiękach muzyki to warto także pomyśleć o zakupie odpowiednich słuchawek. Biegacze na pewno docenią wersje bezprzewodowe, które zapewniają maksymalny komfort i chronią nas przez zawadzającym kablem. Wygodne użytkowanie gwarantują także sportowe słuchawki z zausznikami. Wybierając odtwarzacz muzyki i słuchawki warto zwrócić uwagę na ich odporność – zarówno na pot, jak i działanie warunków atmosferycznych.

 buty do biegania

Pulsometr

Podstawową funkcją pulsometru, często nazywanego także monitorem pracy serca, jest badanie naszego tętna. Tego typu urządzenia pozwalają nam dostosować intensywność treningu do możliwości naszego organizmu. Dzięki temu bieganie jest bardziej efektywne – korzystając z pulsometru możemy jeszcze lepiej realizować nasze założenia treningowe. Najprostsze modele możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, za rozbudowane wersje trzeba zapłacić jednak zdecydowanie więcej.

Zegarek treningowy

Pojęcia pulsometru i zegarka treningowego często używane są wymiennie. Wszystkie zegarki posiadają bowiem funkcję pulsometru, jednak nie każdy pulsometr posiada te same możliwości co zegarek. Wynika z tego, iż zegarek jest urządzeniem bardziej rozbudowanym. Nowoczesne zegarki obsługują funkcję GPS i rejestrują czas biegu, dystans, tempo oraz tętno. Są to tylko niektóre funkcje, bowiem niektóre modele pozwalają na uzyskanie nawet 30 typów różnego rodzaju danych. Z takich zegarków możemy korzystać także poza treningami. Dzięki nim możemy sprawdzić liczbę przebytych dziennie kroków, a także monitorować jakość naszego snu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Mata do ćwiczeń w domu – jaką wybrać?

Sport fitness maty do ćwiczeń pilates

Mata to wbrew pozorom bardzo ważne akcesorium, który wpływa na wygodę ćwiczeń, a w rezultacie na twoje osiągnięcia sportowe. Dlatego jej wybór powinien być uzależniony od rodzaju uprawianej aktywności i intensywności wysiłku. Jaką matę wybrać, aby domowy trening był udany?

Mata pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do ćwiczeń nie tylko na siłowni – sprawdza się do uprawiania aerobiku, jogi czy pilatesu również w domu lub na świeżym powietrzu. Chroni ciało przed otarciami, stłuczeniami, izoluje od zimnego podłoża. Najtańsze maty można kupić już za niecałe 20 zł w supermarketach. Ceny profesjonalnym modeli sięgają nawet 500 zł.

Jaki materiał wybrać?

Materiał powinien być przede wszystkim antypoślizgowy. Bardzo dobrze sprawdzają się poliuretanowe, teksturowane gąbki, które absorbują wilgoć. Perforowane powierzchnie pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza. Dolna powierzchnia powinna zapewniać przyczepność – sprawdź, czy interesujący cię model ma wypustki lub specjalne wykończenie, które uniemożliwi przesuwanie się po podłodze. Gdy planujesz ćwiczenia poza domem, zwróć uwagę na całościowy ciężar maty w pokrowcu – produkty z PVC są lżejsze i łatwo je przetransportować.

Na rynku można spotkać również maty z kauczuku, lateksu i gumy – są na pewno bardzo wytrzymałe i łatwo do czyszczenia, ale i cięższe. Syntetyczne tkaniny są również łatwiejsze do konserwacji. Higieniczne są również maty z nylonowym poszyciem, które mogą jednak stawać się śliskie pod wpływem wilgotnego ciała. Do wzmożonego wysiłku można wybrać matę wykończoną frotte, która chłonie wilgoć. Oprócz zwijanych modeli mat dostępne są również modele rozkładane.

Jaka grubość maty jest najlepsza?

Grubość materiału jest zawsze uzależniona od rodzaju aktywności. Do jogi wybierz wygodną matę, która pozwoli ci na pełną kontrolę nad ciałem. Dobrze, jeśli izoluje od zimnego podłoża, ale nie jest zbyt gruba – 3-7 mm to najbardziej optymalne grubości maty do jogi, która zapewnia komfort i chroni przed kontuzją stawów. Do pilatesu i ćwiczeń aerobowych bardziej sprawdzi się mata nieco grubsza, około 10 mm, umożliwiająca dobrą amortyzację. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia wymagające zachowania równowagi powinny być wykonywane na bardzo stabilnym podłożu – im mata jest cieńsza, tym lepsze wyczucie gruntu.

Jaka długość maty jest najlepsza?

Długość maty powinna być przede wszystkim dostosowana do wysokości osoby ćwiczącej. Standardowy wymiar to 180 cm – powinno dobierać się ją tak, aby wyprostowane ciało swobodnie się na niej mieściło. Jeśli jesteś wyższą osobą, wybierz dłuższą matę. Zaplanuj też odpowiednio dużo miejsca w domu, aby mieć pełną swobodę ruchów podczas uprawiania fitnessu czy jogi.

 

Dodatkowe akcesoria

Dobrze jeśli mata została wyposażona w dodatkowy pasek lub poręczne etui do przenoszenia, dzięki którym można zabrać ją ze sobą na siłownię lub do parku. Należy również pamiętać o akcesoriach do pielęgnacji maty, czyli o ściereczkach, którymi można ściągnąć nieczystości po ćwiczeniach. Aby mata zachowała swoje właściwości należy ją także regularnie czyścić. Odpowiednio dobrana i właściwie konserwowana mata ułatwia ćwiczenia i czyni je bardziej komfortowymi.

 Artykuł został przygotowany przy współpracy z Nokaut.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór stepperów.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze