Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem?

Lifestyle

Dobre zdjęcie można zrobić nie tylko za pomocą sprzętu wartego kilkanaście tysięcy. Nawet zwykłe telefony komórkowe mają wbudowane aparaty, dzięki którym możemy uchwycić całkiem niezłe kadry. Żeby to zrobić należy poznać możliwości swojego sprzętu, a także odrobinę je zwiększyć za pomocą ciekawych aplikacji do obróbki zdjęć.

Jedna z najważniejszych zasad fotografii mówi, że aby wykonać dobre zdjęcie należy zaczekać na właściwy moment i dopiero wtedy nacisnąć spust migawki. Mało kto ma przy sobie codziennie aparat fotograficzny, ale zamiast niego w kieszeni czy w torebce zawsze nosimy telefon. Najnowsze modele smartfonów są wyposażone w całkiem dobre aparaty, pozwalające osiągnąć niezłe rezultaty. Nawet niektórzy poczytni blogerzy, którzy mogą poszczycić się dużą ilością odsłon prowadzonych stron, wrzucają na swoje blogi zdjęcia zrobione telefonami. Oto kilka porad, jak wykonać dobre zdjęcie za pomocą aparatu wbudowanego do telefonu.

Możliwości sprzętu

Na początek warto dowiedzieć się dokładnie, jakie możliwości ma wbudowany do naszego urządzenia aparat. Zanim zaczniemy robić zdjęcia, sprawdźmy jakie funkcje ma sprzęt. Niektóre urządzenia mogą robić zdjęcia makro, jeszcze inne poskładają całkiem dobre panoramy lub wykonają zdjęcia HDR (High Dynamic Range).

Jeśli już wiemy czym obdarzył nas producent telefonu, dobrym pomysłem jest także poszerzenie jego możliwości. Można to zrobić w prosty sposób pobierając aplikacje do obróbki zdjęć. Dzięki nim nałożymy na wykonane zdjęcia filtry, wykadrujemy, podciągniemy kontrasty, wyostrzymy i dodamy mnóstwo ciekawych efektów. Takie triki pomogą nam ukryć niedostatki warsztatowe i w efekcie, nawet zupełni laicy wykonają naprawdę dobre zdjęcia. Wystarczy wspomnieć chociażby Instagram czy VSCO Cam – to dwie najpopularniejsze aplikacje na smartfony, które pozwalają na świetną zabawę przy obróbce zdjęć.

Kadr

Ciekawy filtr czy inne triki nie zdadzą się na nic, jeśli nie będziemy mieli na uwadze najważniejszych zasad kompozycji. Na szczęście zazwyczaj pamięć urządzenia pozwala nam na wykonanie kilku, a nawet serii zdjęć, niemniej i tak warto przemyśleć kadr, zanim naciśniemy przycisk. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego ustawienia tzn. pionu lub poziomu. Zasada jest prosta – jeśli fotografowany obiekt jest wyższy niż szerszy, wybieramy kadr pionowy, jeśli odwrotnie poziomy.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest czystość kadru. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy fotografowana osoba jest dobrze ustawiona w stosunku do tła i czy np. na zdjęciu nie wyjdzie tak, że gałąź znajdującego się z tyłu drzewa wystaje z głowy naszego modela. Czasem wystarczy krok do przodu lub w bok, żeby kadr był znacznie lepszy. W przypadku zdjęć robionych telefonem nie należy także za bardzo polegać na zoomie cyfrowym. Niewiele urządzeń posiada na tyle dobrą funkcję, aby zdjęcie nie straciło na jakości. Zdecydowanie lepiej jest wykonać zdjęcie bez zbliżenia, a później wykadrować je w programie do obróbki.

Na koniec trzeba również pamiętać o kondycji obiektywu. Niestety smartfony często niedbale wrzucamy do torebki, nosimy w kieszeni razem z kluczami. W efekcie porysowany i uszkodzony jest nie tylko wyświetlacz, ale również obiektyw aparatu. Dlatego jeśli myślimy o robieniu ciekawych zdjęć telefonem, sprzęt koniecznie trzeba nosić w etui i zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę do przecierania obiektywu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dla dziecka?

Lifestyle spacerówka wózek hybrydowy wózki dziecięce

Jak długo gondola, a od kiedy spacerówka? Jakie koła będą najlepsze do spacerów po nierównych podłożach? Te i podobne pytania zadają sobie rodzice poszukujący idealnego wózka dla dziecka. Wygodny i funkcjonalny pojazd to nieodłączny element wyprawki, dlatego podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, zanim kupimy konkretny model.

Zakup wózka to jedna z koniecznych inwestycji, jakie muszą ponieść przyszli rodzice. Zazwyczaj wózek kupuje się jeszcze przed narodzinami i jest to niewątpliwie spore wyzwanie, zwłaszcza dla pary spodziewającej się pierwszego dziecka. Zanim zdecydujemy się na jeden z dostępnych modeli, warto sprawdzić jakimi kryteriami należy kierować się podczas podejmowania decyzji. Dzięki temu wózek będzie nie tylko wygodny i bezpieczny dla naszego dziecka, ale także nie przysporzy nam problemów np. przy wsiadaniu do windy lub pakowaniu do bagażnika.

Poszukując idealnego wózka mamy właściwie do wyboru dwa rozwiązania – gondolę i spacerówkę. Są to dwa podstawowe typy wózków. Z gondoli korzystamy w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy to maluch przebywa w nim jedynie w pozycji leżącej. Gdy dziecko zaczyna już siadać przydatna będzie spacerówka, z regulowanym kątem oparcia. Niektóre modele wózków posiadają zarówno gondolę jak i siedzisko spacerowe, które można wymieniać w zależności od potrzeb. Niezależnie od tego jaki wybierzemy, należy koniecznie zwrócić uwagę na poniższe elementy.

Bezpieczeństwo

Najważniejszym kryterium doboru wózka jest naturalnie bezpieczeństwo przewożonego w nim dziecka. Dlatego wybrany przez nas model musi być opatrzony literką „B” umieszczoną na tle trójkąta. Ten znak wskazuje, że wózek jest opatrzony atestem przyznawanym przez Państwowy Zakład Higieny. Dno gondoli powinno być idealnie płaskie, a jej głębokość, długość i szerokość na tyle duże, aby bez problemu przykryć maluszka dodatkowymi warstwami w trakcie spaceru. Jeśli chodzi o wózek spacerowy, jego oparcie powinno być sztywne z możliwością regulacji jego ustawienia. Musi być także zaopatrzone w paski, którymi przypniemy maluszka do wózka.

Należy również zwrócić uwagę na parametry samego wózka, które nie tylko zapewnią maleństwu bezpieczeństwo, ale także wygodę. Są to przede wszystkim hamulce oraz amortyzatory. Przydatności tych pierwszych nie trzeba specjalnie wyjaśniać, natomiast dzięki amortyzatorom dziecka nie obudzą wstrząsy w trakcie spaceru. Natomiast koła powinny być dostosowane do terenu, na którym będziemy zazwyczaj spacerować. Małe i obrotowe będą idealnym rozwiązaniem podczas przechadzek po równych chodnikach. Z kolei duże i pompowane lepiej sprawdzą się na nierównościach i wybojach.

Funkcjonalność

Obok wygody i bezpieczeństwa samego dziecka, trzeba pamiętać także o rodzicu, który będzie pchał, przenosił i składał wózek. Osoby mieszkające w bloku bez windy powinny zwrócić na to szczególną uwagę – nawet jeśli zazwyczaj wdrapanie się na drugie piętro nie stanowiło najmniejszego problemu, z wózkiem obciążonym dzieckiem i dodatkowymi akcesoriami, to może być już trudna wspinaczka. Dobrze jest także zastanowić się nad rączką, której wysokość oraz ustawienie będziemy mogli regulować. Dzięki temu spacer będzie wygodny, nawet jeśli za sterami wózka będą zmieniać się rodzice znacznie różniący się wzrostem.

Dodatkowe akcesoria

Każde wyjście z dzieckiem zwłaszcza bardzo malutkim, jest sporym wyzwaniem logistycznym. Dlatego dobrze jeśli wybrany model wózka posiada dodatkowe akcesoria, które mogą być nam przydatne podczas dłuższego spaceru. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkową torbę na zakupy, parasolkę, moskitierę, folię przeciwdeszczową czy śpiwór.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze