Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem?

Lifestyle

Dobre zdjęcie można zrobić nie tylko za pomocą sprzętu wartego kilkanaście tysięcy. Nawet zwykłe telefony komórkowe mają wbudowane aparaty, dzięki którym możemy uchwycić całkiem niezłe kadry. Żeby to zrobić należy poznać możliwości swojego sprzętu, a także odrobinę je zwiększyć za pomocą ciekawych aplikacji do obróbki zdjęć.

Jedna z najważniejszych zasad fotografii mówi, że aby wykonać dobre zdjęcie należy zaczekać na właściwy moment i dopiero wtedy nacisnąć spust migawki. Mało kto ma przy sobie codziennie aparat fotograficzny, ale zamiast niego w kieszeni czy w torebce zawsze nosimy telefon. Najnowsze modele smartfonów są wyposażone w całkiem dobre aparaty, pozwalające osiągnąć niezłe rezultaty. Nawet niektórzy poczytni blogerzy, którzy mogą poszczycić się dużą ilością odsłon prowadzonych stron, wrzucają na swoje blogi zdjęcia zrobione telefonami. Oto kilka porad, jak wykonać dobre zdjęcie za pomocą aparatu wbudowanego do telefonu.

Możliwości sprzętu

Na początek warto dowiedzieć się dokładnie, jakie możliwości ma wbudowany do naszego urządzenia aparat. Zanim zaczniemy robić zdjęcia, sprawdźmy jakie funkcje ma sprzęt. Niektóre urządzenia mogą robić zdjęcia makro, jeszcze inne poskładają całkiem dobre panoramy lub wykonają zdjęcia HDR (High Dynamic Range).

Jeśli już wiemy czym obdarzył nas producent telefonu, dobrym pomysłem jest także poszerzenie jego możliwości. Można to zrobić w prosty sposób pobierając aplikacje do obróbki zdjęć. Dzięki nim nałożymy na wykonane zdjęcia filtry, wykadrujemy, podciągniemy kontrasty, wyostrzymy i dodamy mnóstwo ciekawych efektów. Takie triki pomogą nam ukryć niedostatki warsztatowe i w efekcie, nawet zupełni laicy wykonają naprawdę dobre zdjęcia. Wystarczy wspomnieć chociażby Instagram czy VSCO Cam – to dwie najpopularniejsze aplikacje na smartfony, które pozwalają na świetną zabawę przy obróbce zdjęć.

Kadr

Ciekawy filtr czy inne triki nie zdadzą się na nic, jeśli nie będziemy mieli na uwadze najważniejszych zasad kompozycji. Na szczęście zazwyczaj pamięć urządzenia pozwala nam na wykonanie kilku, a nawet serii zdjęć, niemniej i tak warto przemyśleć kadr, zanim naciśniemy przycisk. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego ustawienia tzn. pionu lub poziomu. Zasada jest prosta – jeśli fotografowany obiekt jest wyższy niż szerszy, wybieramy kadr pionowy, jeśli odwrotnie poziomy.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest czystość kadru. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy fotografowana osoba jest dobrze ustawiona w stosunku do tła i czy np. na zdjęciu nie wyjdzie tak, że gałąź znajdującego się z tyłu drzewa wystaje z głowy naszego modela. Czasem wystarczy krok do przodu lub w bok, żeby kadr był znacznie lepszy. W przypadku zdjęć robionych telefonem nie należy także za bardzo polegać na zoomie cyfrowym. Niewiele urządzeń posiada na tyle dobrą funkcję, aby zdjęcie nie straciło na jakości. Zdecydowanie lepiej jest wykonać zdjęcie bez zbliżenia, a później wykadrować je w programie do obróbki.

Na koniec trzeba również pamiętać o kondycji obiektywu. Niestety smartfony często niedbale wrzucamy do torebki, nosimy w kieszeni razem z kluczami. W efekcie porysowany i uszkodzony jest nie tylko wyświetlacz, ale również obiektyw aparatu. Dlatego jeśli myślimy o robieniu ciekawych zdjęć telefonem, sprzęt koniecznie trzeba nosić w etui i zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę do przecierania obiektywu.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dla dziecka?

Lifestyle spacerówka wózek hybrydowy wózki dziecięce

Jak długo gondola, a od kiedy spacerówka? Jakie koła będą najlepsze do spacerów po nierównych podłożach? Te i podobne pytania zadają sobie rodzice poszukujący idealnego wózka dla dziecka. Wygodny i funkcjonalny pojazd to nieodłączny element wyprawki, dlatego podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, zanim kupimy konkretny model.

Zakup wózka to jedna z koniecznych inwestycji, jakie muszą ponieść przyszli rodzice. Zazwyczaj wózek kupuje się jeszcze przed narodzinami i jest to niewątpliwie spore wyzwanie, zwłaszcza dla pary spodziewającej się pierwszego dziecka. Zanim zdecydujemy się na jeden z dostępnych modeli, warto sprawdzić jakimi kryteriami należy kierować się podczas podejmowania decyzji. Dzięki temu wózek będzie nie tylko wygodny i bezpieczny dla naszego dziecka, ale także nie przysporzy nam problemów np. przy wsiadaniu do windy lub pakowaniu do bagażnika.

Poszukując idealnego wózka mamy właściwie do wyboru dwa rozwiązania – gondolę i spacerówkę. Są to dwa podstawowe typy wózków. Z gondoli korzystamy w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy to maluch przebywa w nim jedynie w pozycji leżącej. Gdy dziecko zaczyna już siadać przydatna będzie spacerówka, z regulowanym kątem oparcia. Niektóre modele wózków posiadają zarówno gondolę jak i siedzisko spacerowe, które można wymieniać w zależności od potrzeb. Niezależnie od tego jaki wybierzemy, należy koniecznie zwrócić uwagę na poniższe elementy.

Bezpieczeństwo

Najważniejszym kryterium doboru wózka jest naturalnie bezpieczeństwo przewożonego w nim dziecka. Dlatego wybrany przez nas model musi być opatrzony literką „B” umieszczoną na tle trójkąta. Ten znak wskazuje, że wózek jest opatrzony atestem przyznawanym przez Państwowy Zakład Higieny. Dno gondoli powinno być idealnie płaskie, a jej głębokość, długość i szerokość na tyle duże, aby bez problemu przykryć maluszka dodatkowymi warstwami w trakcie spaceru. Jeśli chodzi o wózek spacerowy, jego oparcie powinno być sztywne z możliwością regulacji jego ustawienia. Musi być także zaopatrzone w paski, którymi przypniemy maluszka do wózka.

Należy również zwrócić uwagę na parametry samego wózka, które nie tylko zapewnią maleństwu bezpieczeństwo, ale także wygodę. Są to przede wszystkim hamulce oraz amortyzatory. Przydatności tych pierwszych nie trzeba specjalnie wyjaśniać, natomiast dzięki amortyzatorom dziecka nie obudzą wstrząsy w trakcie spaceru. Natomiast koła powinny być dostosowane do terenu, na którym będziemy zazwyczaj spacerować. Małe i obrotowe będą idealnym rozwiązaniem podczas przechadzek po równych chodnikach. Z kolei duże i pompowane lepiej sprawdzą się na nierównościach i wybojach.

Funkcjonalność

Obok wygody i bezpieczeństwa samego dziecka, trzeba pamiętać także o rodzicu, który będzie pchał, przenosił i składał wózek. Osoby mieszkające w bloku bez windy powinny zwrócić na to szczególną uwagę – nawet jeśli zazwyczaj wdrapanie się na drugie piętro nie stanowiło najmniejszego problemu, z wózkiem obciążonym dzieckiem i dodatkowymi akcesoriami, to może być już trudna wspinaczka. Dobrze jest także zastanowić się nad rączką, której wysokość oraz ustawienie będziemy mogli regulować. Dzięki temu spacer będzie wygodny, nawet jeśli za sterami wózka będą zmieniać się rodzice znacznie różniący się wzrostem.

Dodatkowe akcesoria

Każde wyjście z dzieckiem zwłaszcza bardzo malutkim, jest sporym wyzwaniem logistycznym. Dlatego dobrze jeśli wybrany model wózka posiada dodatkowe akcesoria, które mogą być nam przydatne podczas dłuższego spaceru. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkową torbę na zakupy, parasolkę, moskitierę, folię przeciwdeszczową czy śpiwór.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze