Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Samsung Galaxy S3 – dobry smartfon w rozsądnej cenie

Nauka i Technologie

Samsung Galaxy S3 nie jest najnowszym urządzeniem, ale za to posiada ugruntowaną pozycję na rynku, a jego wszystkie zalety i drobne wady są już dokładnie znane. Od premiery minęło kilka lat, mimo to jest to cały czas bardzo dobry smartfon o dużych możliwościach technicznych. Ponadto jego cena jest przystępna.

W świecie smartfonów zmiany zachodzą szybko. Producenci umieszczają w nich coraz nowocześniejsze podzespoły, mocniejsze procesory, aktualizowane są systemy operacyjne. W pogoni za nowością często dostajemy urządzenie niedopracowane, o zbyt małej wydajności w stosunku do obiecanych możliwości. Samsung Galaxy S3 miał swoją premierę trzy lata temu, lecz jego parametry techniczne pozostają nadal na bardzo wysokim poziomie, przy bardzo niskiej awaryjności.

Podczas pierwszego kontaktu z tym telefonem z pewnością zwrócimy uwagę na wygląd zewnętrzny. Samsung Galaxy S3 prezentuje się elegancko – nie posiada zbędnych ozdób, ma delikatne, opływowe krawędzie, które wpływają również na to, że urządzenie dobrze leży w ręce. Duży ekran o przekątnej 4.8 cala wyświetla obrazy w rozdzielczości 720 x 1280 pixeli, czyli w jakości HD. Samsung do produkcji wyświetlacza zastosował technologię Super AMOLED, gwarantującą wyraźny obraz i żywe nasycenie barw, a także pełną widoczność w słoneczny dzień. Ekran jest zabezpieczony Gorilla Glass 2, specjalnie hartowanym szkłem, które chroni wyświetlacz przed zarysowaniami i konsekwencjami upadku.

Samsung Galaxy S3 pracuje na czterordzeniowym procesorze o częstotliwości 1,4 Ghz, co w zupełności wystarcza na obsłużenie kilku aplikacji naraz. Telefon posiada wbudowany 1 lub 2 GB pamięci RAM, w zależności od wersji. Oryginalnie urządzenie ma wbudowany system operacyjny Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich z nakładką Nature UX. Producent umożliwia aktualizację systemu do wersji 4.3. Nakładka Nature UX jest graficznym dodatkiem, który wzbogaca interfejs o efekty inspirowane naturą, na przykład przesuwanie palcem po ekranie imituje dotykanie tafli wody, co wygląda bardzo interesująco.

W zależności od wersji, telefon posiada wbudowane 16, 32 lub 64 GB pamięci. Najlepiej wybrać jak największą pojemność, dzięki czemu będziemy posiadać dużo miejsca na przydatne aplikacje. Dodatkowo pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD o maksymalnej pojemności 64 GB. Na karcie możemy przechowywać zdjęcia, muzykę oraz inne dokumenty.

Tylna kamera robi zdjęcia w filmy w rozdzielczości 8 Mpix, co zapewnia całkiem dobrą jakość obrazu. Ponadto aparat posiada funkcje rozpoznawania twarzy i uśmiechu, automatycznej stabilizacji obrazu oraz dotykowe ustawienie ostrości. Ciekawą możliwością jest geotagging, czyli automatyczne zapisywanie współrzędnych geograficznych, w których zostało wykonane zdjęcie. Jako flesz zastosowano diodę LED, która uruchamia się szybko, lecz ma mały zasięg. Z przodu telefonu znajduje się druga kamera o rozdzielczości 2 Mpix, umożliwiająca wideorozmowy czy robienie selfie.

Podsumowując, Samsung Galaxy S3 nawet po trzech latach od premiery, to nadal telefon na dobrym poziomie. Jego design nie odbiega od wyglądu najnowszych modeli, aplikacje działają płynnie, a bateria wystarcza na cały dzień pracy. I to wszystko możemy mieć za rozsądną cenę.

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem RTV EURO AGD.
poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Jaki wybrać statyw fotograficzny?

Nauka i Technologie aparat fotograficzny fotografia statyw

Statyw fotograficzny przydaje się nie tylko profesjonalistom – amatorzy sztuki fotograficznej również docenią możliwości, jakie daje lepsza stabilizacja obrazu. Rodzajów statywów jest sporo, więc dla laika wybór odpowiedniego sprzętu na początek może okazać się problematyczne.

Jaki i dla kogo?

Przed zakupem należy się zastanowić, czy statyw jest nam niezbędny. Jeśli robimy niewiele zdjęć, głównie w dzień, nie eksperymentujemy z trybem makro czy długim czasem naświetlania, to może być to zbędny wydatek. Jednak podczas zdjęć nocnych, podczas koncertów i wydarzeń sportowych, uwieczniania panoram i do techniki HDR statyw jest bezsprzecznie potrzebny.

Równie ważnym aspektem jest dopasowanie statywu do naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Inne wymagania musi spełnić sprzęt, którego będziemy używać w domu lub studio. Także osoby zabierające statyw na piesze wycieczki po górach muszą się kierować innymi parametrami, niż te, które będą wozić sprzęt w bagażniku samochodowym.

 

Ważne parametry

Ważne parametry statywu to wysokość, udźwig, waga oraz sposób rozstawu. Należy zacząć od określenia wagi naszego aparatu i sprawdzenia, czy wybrany sprzęt stabilnie go utrzyma. Oczywiście cięższe statywy charakteryzują się większym udźwigiem, ale możliwe, że posiadany przez nas aparat ma mniejsze wymagania, dzięki czemu możemy zdecydować się na lżejszy statyw, który będzie bardziej komfortowy w transporcie.

Najczęściej spotykany typ statywu to trójnóg. Jest produkowany w wielu wersjach – mniejszych, większych, cięższych, lżejszych, z różną ilością sekcji nóg, ze stałą lub wymienną głowicą. Mocowanie nóg posiada dwa rodzaje – przez pokrętło i przez zatrzask. Pierwsza metoda jest pewniejsza, a druga szybsza. Optymalne możliwości dają statywy o nogach złożonych z trzech rozsuwalnych części, ponieważ łatwo dostosować pożądaną długość. Odmianą trójnogów jest ministatyw, który sprawdzi się szczególnie do fotografii przedmiotów i makro.

Nogi powinny być zakończone stopkami. Mogą być to gumowe końcówki, które nie będą się ślizgać. W studiu sprawdzą się małe kółka z możliwością blokowania – w razie potrzeby z łatwością przesuniesz statyw. Do zdjęć w terenie, na miękkim podłożu czy śniegu, przydatne będą wysuwane kolce, które zapewnią stabilność. W takich warunkach sprawdzają się także tak zwane talerzyki.

Ostatnią częścią statywu jest głowica, na której umieszczamy aparat. Musi stabilnie trzymać aparat, dlatego ważna jest blokada połączenia oraz zatrzask szybkozłączki. W większości podstawowych sprzętów głowica jest wbudowana, dlatego warto zwrócić uwagę, aby posiadała możliwość ustawienia w kilku pozycjach. Popularna jest głowica dwuosiowa, pozwalająca na regulację w dwóch kierunkach. Trójosiowa głowica umożliwia ustawianie położenia aparatu w trzech osiach, a do sterowania każdą przeznaczone jest osobne pokrętło. Można dzięki temu uzyskać bardzo precyzyjne ustawienie, jednak zajmuje to więcej czasu. Wygodne są głowice kulowe, pozwalające na regulację w różnych osiach za pomocą jednego uchwytu, jednak nie gwarantują takiej dokładności, jak głowica trójosiowa.

 Artykuł został przygotowany przy współpracy z Nokaut.pl, gdzie znajdziesz pełną gamę kamer sportowych.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze