Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nowoczesne dachy. Przegląd rozwiązań

Dom i Ogród

Niegdyś dobry dach oznaczał taki, który dawał schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Obecnie funkcję tę bardzo dobrze spełniają wszystkie rodzaje dachów, a przy wyborze odpowiedniego projektu dochodzą do głosu inne kwestie: przede wszystkim oryginalność i względy estetyczne.

pokrycia dachowe
Dach dwuspadowy bez okapów
Zwarta konstrukcja o wyważonej i oszczędnej formie to specyfika dachów dwuspadowych bez okapów. Minimalistyczny styl konstrukcji dachu jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat i pozwala domowi łatwo wybić się ponad przeciętną podmiejską zabudowę. Co ważne, osiągane jest to niewielkim kosztem – takie konstrukcje wznosi się szybko i prosto. Istotnym elementem są dobrze zaprojektowane połączenia dachów z elewacją, często w imieniu prostoty i  mocno zaakcentowanej geometrii domu, rezygnuje się z orynnowania, lub starannie się je maskuje.

Dach płaski
Podobną geometryczną konstrukcją charakteryzują się domy z płaskim dachem. Za prostotą, minimalizmem i indywidualizmem tego rozwiązania idą również wyraźne walory użytkowe. Płaski dach nie tylko łatwo zaprojektować czy wznieść – po wzniesieniu niewielkiej attyki można z niego urządzić bardzo funkcjonalny taras. Dach płaski umożliwia także zastosowanie dużych przeszkleniami, co pozwala rozjaśnić, a przez to optycznie powiększyć przestrzeń.

Dach pulpitowy i energooszczędny
Niegdyś ten rodzaj dachu przypisany był sztywno do budynków gospodarskich. Jednak w dobie energooszczędności projektanci nie mogli nie docenić walorów użytkowych takiego rozwiązania. Obecnie ta konstrukcja dachu jest jedną z najczęściej spotykanych w projektach domu energooszczędnych. Dachy pulpitowe są idealne bowiem pod instalację kolektorów słonecznych. Wówczas połać dachu kieruje się w stronę południa, by zmaksymalizować jego nasłoneczenienie.

Połacie o różnych spadkach
Często stosowanie kolektorów słonecznych wymusza wręcz na architektach sięgnięcie po całkiem nowe, niesztampowe rozwiązania. Takim nietypowym pomysłem są dachy z połaciami o różnych spadkach. Połacie o różnym kącie stopniu nachylenia są oczywiście nieco wbrew podręcznikowym wzorom architektury. Wprowadzony dysonans, oprócz stylistycznej przekory, ma też swoje walory estetyczne – wprowadza napięcie w konstrukcji, co podkreśla rzeźbę bryły domu.

Dach z przeszkleniami
Skupmy się na ważnych detalach urozmaicających powierzchnię dachu. Zarówno dachy pulpitowe, jak i te o różnym stopniu nachylenia często spotyka się z przeszkleniami. Mowa tu oczywiście o oknach połaciowych lub wręcz ich całych kompozycjach. Właściwie tego rodzaju okna można z powodzeniem wtopić w konstrukcję wszystkich rodzajów dachu, nawet tych o regionalnym i tradycyjnych szlifie. Wówczas stanowią one świetne komplementarne dopełnienie jego sylwetki, nadając mu zupełnie nowy wyraz. Bardzo nowoczesnym i wciąż oryginalnym rozwiązaniem są dachy z ogromnymi świetlikami. Często świetliki są przedłużeniem pionowych przeszkleń elewacji, co prezentuje się niezwykle efektownie. Dzięki nowoczesnej technologii termoizolacyjnej efekt osiągany jest bez utraty ciepła, wciąż więc zachowany jest tu imperatyw energooszczędności.

Dach i ściana z tego samego materiału
Podobne wzmocnienie spoistości dachu i elewacji budynku spotkamy w projektach, gdzie obydwa elementy są wykonane z tego samego materiału. Warto zainteresować się nowymi, ciekawymi materiałami świetnie nadających się do tego typu rozwiązań. Przykładem może tu być   choćby włóknocement, który dostępny jest zarówno w postaci większych płyt, jak i małoformatowych płytek. Oczywiście wybór materiałów na pokrycia dachowe jest o wiele większy: od kamienia, przez beton po tworzywa sztuczne. Tak naprawdę wszystko zależy tu od wyobraźni projektanta.

Dach zielony
Na koniec nieco o bardzo niecodziennym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniu, a mianowicie o dachach zielonych. Może to być zarówno prosta murawa, jak i prawdziwy ogród. Możliwości jest mnóstwo, a jeszcze więcej korzyści. Po pierwsze zielony dach świetnie izoluje i to zarówno od niekorzystnej temperatury (latem chłodzi, zimą zatrzymuje ciepło), jak i dźwięków (tłumienie nawet o 30 dB lepiej niż zwykłe poszycia). Dach taki może pojawić się zarówno na dachu płaskim, jak i dwuspadowym. Rozwiązanie to jest zatem nie tylko ekologiczne, ale i estetyczne i funkcjonalne. Większość materiałów znajdziesz w niemal każdym sklepie budowlanym.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Kącik do pracy - gdzie go stworzyć

Dom i Ogród kącik do pracy lampy biurowe urządzanie wnętrza

Kąt przystosowany do pracy przyda się w każdym domu. Nie trzeba być freelancerem czy nadrabiać służbowe obowiązki w domu, by docenić obecność takiego miejsca. Każdy z nas musi bowiem czasem zasiąść do biurka. Gdzie urządzić taki kąt?

 

Dlaczego warto?

Miejsce wyposażone w biurko, krzesło na kółkach i akcesoria biurowe może przydać się w wielu sytuacjach. Po pierwsze – podczas pracy. Wiele osób pracuje w domu lub zdalnie. Wygodna przestrzeń do pracy jest więc niezbędna dla komfortu oraz jakości wykonywanych czynności. Skorzystają z niej także nasze dzieci, np. podczas nauki czy odrabiania zadań domowych. Nie w każdym dziecinnym pokoju zmieści się kącik do nauki. Poza tym przestrzeń taka może posłużyć nam jako minibiuro, gdzie będziemy wykonywać przelewy, zbierać korespondencję, rachunki czy inne dokumenty. Dlatego warto zagospodarować choć niewielką część mieszkania, by wydzielić w niej miejsce przeznaczone do załatwiania formalności związanych z codziennym życiem.

biuro

Gdzie zorganizować kąt do pracy

Jeżeli jesteśmy na etapie wybierania projektu domu, możemy już wtedy zaplanować miejsce, w którym stworzymy przestrzeń do pracy. Może to być całe pomieszczenie –gabinet, który urządzimy w sposób typowo biurowy, umieszczając tam wygodny fotel obrotowy, biurko, regały czy półki. Zmieszczą się na nich segregatory, teczki, przyborniki, ale także niezbędny podczas prac biurowych sprzęt: komputer, drukarka, skaner, a także telefon.

Nie każdy jednak jest w tej wygodnej sytuacji, że może przeznaczyć cały pokój na tego typu pomieszczenie. W przypadku gotowych już budynków, domów i mieszkań, musimy tak zaaranżować dostępną powierzchnię, by jej część móc urządzić w sposób sprzyjający pracy. Pamiętajmy, że w jej pobliżu powinny znajdować się gniazdka elektryczne lub chociaż jedno, do którego podłączymy przedłużacz. Musimy bowiem mieć możliwość podłączenia do zasilania wszelkich sprzętów oraz odpowiedniego oświetlenia.

Kąt taki możemy zaaranżować w każdym większym pokoju. Jeżeli dysponujemy sporą sypialnią, możemy w jednym z jej narożników ustawi ć choćby niewielki regał, biurko i krzesło. Jako że z sypialni nie korzystamy w ciągu dnia, w pokoju tym zwykle panuje cisza, umożliwiająca skupienie się na wszelkich czynnościach związanych z pracą czy nauką.

Miejsce do pracy możemy usytuować także w pokoju dziennym czy salonie. Układ niektórych z nich umożliwia wydzielenie niewielkiego aneksu, który możemy zaaranżować właśnie na kąt biurowy. Tego typu przestrzeń możemy także odgrodzić od wypoczynkowej części salonu parawanem lub ścianką działową stworzoną np. z regału, który posłuży od razu do przechowywania potrzebnych w pracy akcesoriów.

Warto pamiętać, że kąt odpowiedni do pracy nie musi być duży. Do jego adaptacji można wykorzystać wnęki znajdujące się w ścianach, przestrzeń pod schodami czy skosami. Możemy zastosować także mobilne lub składane stoliki czy stelaże, które posłużą nam tylko wtedy, gdy będziemy ich potrzebować, a nieużywane łatwo złożymy i schowamy. Pamiętajmy także, że w miejscach, gdzie nie możemy wyraźnie oddzielić kąta do pracy od pozostałej części mieszkania, lepiej zrezygnować z typowych mebli biurowych i zastąpić je innymi, nieco bardziej odpowiadającymi wystrojowi naszego wnętrza. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, warto więc nabyć dobra lampę biurową.

Udostępnij Komentarze

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze