Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Nowoczesne dachy. Przegląd rozwiązań

Dom i Ogród

Niegdyś dobry dach oznaczał taki, który dawał schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Obecnie funkcję tę bardzo dobrze spełniają wszystkie rodzaje dachów, a przy wyborze odpowiedniego projektu dochodzą do głosu inne kwestie: przede wszystkim oryginalność i względy estetyczne.

pokrycia dachowe
Dach dwuspadowy bez okapów
Zwarta konstrukcja o wyważonej i oszczędnej formie to specyfika dachów dwuspadowych bez okapów. Minimalistyczny styl konstrukcji dachu jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat i pozwala domowi łatwo wybić się ponad przeciętną podmiejską zabudowę. Co ważne, osiągane jest to niewielkim kosztem – takie konstrukcje wznosi się szybko i prosto. Istotnym elementem są dobrze zaprojektowane połączenia dachów z elewacją, często w imieniu prostoty i  mocno zaakcentowanej geometrii domu, rezygnuje się z orynnowania, lub starannie się je maskuje.

Dach płaski
Podobną geometryczną konstrukcją charakteryzują się domy z płaskim dachem. Za prostotą, minimalizmem i indywidualizmem tego rozwiązania idą również wyraźne walory użytkowe. Płaski dach nie tylko łatwo zaprojektować czy wznieść – po wzniesieniu niewielkiej attyki można z niego urządzić bardzo funkcjonalny taras. Dach płaski umożliwia także zastosowanie dużych przeszkleniami, co pozwala rozjaśnić, a przez to optycznie powiększyć przestrzeń.

Dach pulpitowy i energooszczędny
Niegdyś ten rodzaj dachu przypisany był sztywno do budynków gospodarskich. Jednak w dobie energooszczędności projektanci nie mogli nie docenić walorów użytkowych takiego rozwiązania. Obecnie ta konstrukcja dachu jest jedną z najczęściej spotykanych w projektach domu energooszczędnych. Dachy pulpitowe są idealne bowiem pod instalację kolektorów słonecznych. Wówczas połać dachu kieruje się w stronę południa, by zmaksymalizować jego nasłoneczenienie.

Połacie o różnych spadkach
Często stosowanie kolektorów słonecznych wymusza wręcz na architektach sięgnięcie po całkiem nowe, niesztampowe rozwiązania. Takim nietypowym pomysłem są dachy z połaciami o różnych spadkach. Połacie o różnym kącie stopniu nachylenia są oczywiście nieco wbrew podręcznikowym wzorom architektury. Wprowadzony dysonans, oprócz stylistycznej przekory, ma też swoje walory estetyczne – wprowadza napięcie w konstrukcji, co podkreśla rzeźbę bryły domu.

Dach z przeszkleniami
Skupmy się na ważnych detalach urozmaicających powierzchnię dachu. Zarówno dachy pulpitowe, jak i te o różnym stopniu nachylenia często spotyka się z przeszkleniami. Mowa tu oczywiście o oknach połaciowych lub wręcz ich całych kompozycjach. Właściwie tego rodzaju okna można z powodzeniem wtopić w konstrukcję wszystkich rodzajów dachu, nawet tych o regionalnym i tradycyjnych szlifie. Wówczas stanowią one świetne komplementarne dopełnienie jego sylwetki, nadając mu zupełnie nowy wyraz. Bardzo nowoczesnym i wciąż oryginalnym rozwiązaniem są dachy z ogromnymi świetlikami. Często świetliki są przedłużeniem pionowych przeszkleń elewacji, co prezentuje się niezwykle efektownie. Dzięki nowoczesnej technologii termoizolacyjnej efekt osiągany jest bez utraty ciepła, wciąż więc zachowany jest tu imperatyw energooszczędności.

Dach i ściana z tego samego materiału
Podobne wzmocnienie spoistości dachu i elewacji budynku spotkamy w projektach, gdzie obydwa elementy są wykonane z tego samego materiału. Warto zainteresować się nowymi, ciekawymi materiałami świetnie nadających się do tego typu rozwiązań. Przykładem może tu być   choćby włóknocement, który dostępny jest zarówno w postaci większych płyt, jak i małoformatowych płytek. Oczywiście wybór materiałów na pokrycia dachowe jest o wiele większy: od kamienia, przez beton po tworzywa sztuczne. Tak naprawdę wszystko zależy tu od wyobraźni projektanta.

Dach zielony
Na koniec nieco o bardzo niecodziennym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniu, a mianowicie o dachach zielonych. Może to być zarówno prosta murawa, jak i prawdziwy ogród. Możliwości jest mnóstwo, a jeszcze więcej korzyści. Po pierwsze zielony dach świetnie izoluje i to zarówno od niekorzystnej temperatury (latem chłodzi, zimą zatrzymuje ciepło), jak i dźwięków (tłumienie nawet o 30 dB lepiej niż zwykłe poszycia). Dach taki może pojawić się zarówno na dachu płaskim, jak i dwuspadowym. Rozwiązanie to jest zatem nie tylko ekologiczne, ale i estetyczne i funkcjonalne. Większość materiałów znajdziesz w niemal każdym sklepie budowlanym.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Kącik do pracy - gdzie go stworzyć

Dom i Ogród kącik do pracy lampy biurowe urządzanie wnętrza

Kąt przystosowany do pracy przyda się w każdym domu. Nie trzeba być freelancerem czy nadrabiać służbowe obowiązki w domu, by docenić obecność takiego miejsca. Każdy z nas musi bowiem czasem zasiąść do biurka. Gdzie urządzić taki kąt?

 

Dlaczego warto?

Miejsce wyposażone w biurko, krzesło na kółkach i akcesoria biurowe może przydać się w wielu sytuacjach. Po pierwsze – podczas pracy. Wiele osób pracuje w domu lub zdalnie. Wygodna przestrzeń do pracy jest więc niezbędna dla komfortu oraz jakości wykonywanych czynności. Skorzystają z niej także nasze dzieci, np. podczas nauki czy odrabiania zadań domowych. Nie w każdym dziecinnym pokoju zmieści się kącik do nauki. Poza tym przestrzeń taka może posłużyć nam jako minibiuro, gdzie będziemy wykonywać przelewy, zbierać korespondencję, rachunki czy inne dokumenty. Dlatego warto zagospodarować choć niewielką część mieszkania, by wydzielić w niej miejsce przeznaczone do załatwiania formalności związanych z codziennym życiem.

biuro

Gdzie zorganizować kąt do pracy

Jeżeli jesteśmy na etapie wybierania projektu domu, możemy już wtedy zaplanować miejsce, w którym stworzymy przestrzeń do pracy. Może to być całe pomieszczenie –gabinet, który urządzimy w sposób typowo biurowy, umieszczając tam wygodny fotel obrotowy, biurko, regały czy półki. Zmieszczą się na nich segregatory, teczki, przyborniki, ale także niezbędny podczas prac biurowych sprzęt: komputer, drukarka, skaner, a także telefon.

Nie każdy jednak jest w tej wygodnej sytuacji, że może przeznaczyć cały pokój na tego typu pomieszczenie. W przypadku gotowych już budynków, domów i mieszkań, musimy tak zaaranżować dostępną powierzchnię, by jej część móc urządzić w sposób sprzyjający pracy. Pamiętajmy, że w jej pobliżu powinny znajdować się gniazdka elektryczne lub chociaż jedno, do którego podłączymy przedłużacz. Musimy bowiem mieć możliwość podłączenia do zasilania wszelkich sprzętów oraz odpowiedniego oświetlenia.

Kąt taki możemy zaaranżować w każdym większym pokoju. Jeżeli dysponujemy sporą sypialnią, możemy w jednym z jej narożników ustawi ć choćby niewielki regał, biurko i krzesło. Jako że z sypialni nie korzystamy w ciągu dnia, w pokoju tym zwykle panuje cisza, umożliwiająca skupienie się na wszelkich czynnościach związanych z pracą czy nauką.

Miejsce do pracy możemy usytuować także w pokoju dziennym czy salonie. Układ niektórych z nich umożliwia wydzielenie niewielkiego aneksu, który możemy zaaranżować właśnie na kąt biurowy. Tego typu przestrzeń możemy także odgrodzić od wypoczynkowej części salonu parawanem lub ścianką działową stworzoną np. z regału, który posłuży od razu do przechowywania potrzebnych w pracy akcesoriów.

Warto pamiętać, że kąt odpowiedni do pracy nie musi być duży. Do jego adaptacji można wykorzystać wnęki znajdujące się w ścianach, przestrzeń pod schodami czy skosami. Możemy zastosować także mobilne lub składane stoliki czy stelaże, które posłużą nam tylko wtedy, gdy będziemy ich potrzebować, a nieużywane łatwo złożymy i schowamy. Pamiętajmy także, że w miejscach, gdzie nie możemy wyraźnie oddzielić kąta do pracy od pozostałej części mieszkania, lepiej zrezygnować z typowych mebli biurowych i zastąpić je innymi, nieco bardziej odpowiadającymi wystrojowi naszego wnętrza. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, warto więc nabyć dobra lampę biurową.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze