Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Kącik do pracy – gdzie go stworzyć

Dom i Ogród

Kąt przystosowany do pracy przyda się w każdym domu. Nie trzeba być freelancerem czy nadrabiać służbowe obowiązki w domu, by docenić obecność takiego miejsca. Każdy z nas musi bowiem czasem zasiąść do biurka. Gdzie urządzić taki kąt?

 

Dlaczego warto?

Miejsce wyposażone w biurko, krzesło na kółkach i akcesoria biurowe może przydać się w wielu sytuacjach. Po pierwsze – podczas pracy. Wiele osób pracuje w domu lub zdalnie. Wygodna przestrzeń do pracy jest więc niezbędna dla komfortu oraz jakości wykonywanych czynności. Skorzystają z niej także nasze dzieci, np. podczas nauki czy odrabiania zadań domowych. Nie w każdym dziecinnym pokoju zmieści się kącik do nauki. Poza tym przestrzeń taka może posłużyć nam jako minibiuro, gdzie będziemy wykonywać przelewy, zbierać korespondencję, rachunki czy inne dokumenty. Dlatego warto zagospodarować choć niewielką część mieszkania, by wydzielić w niej miejsce przeznaczone do załatwiania formalności związanych z codziennym życiem.

biuro

Gdzie zorganizować kąt do pracy

Jeżeli jesteśmy na etapie wybierania projektu domu, możemy już wtedy zaplanować miejsce, w którym stworzymy przestrzeń do pracy. Może to być całe pomieszczenie –gabinet, który urządzimy w sposób typowo biurowy, umieszczając tam wygodny fotel obrotowy, biurko, regały czy półki. Zmieszczą się na nich segregatory, teczki, przyborniki, ale także niezbędny podczas prac biurowych sprzęt: komputer, drukarka, skaner, a także telefon.

Nie każdy jednak jest w tej wygodnej sytuacji, że może przeznaczyć cały pokój na tego typu pomieszczenie. W przypadku gotowych już budynków, domów i mieszkań, musimy tak zaaranżować dostępną powierzchnię, by jej część móc urządzić w sposób sprzyjający pracy. Pamiętajmy, że w jej pobliżu powinny znajdować się gniazdka elektryczne lub chociaż jedno, do którego podłączymy przedłużacz. Musimy bowiem mieć możliwość podłączenia do zasilania wszelkich sprzętów oraz odpowiedniego oświetlenia.

Kąt taki możemy zaaranżować w każdym większym pokoju. Jeżeli dysponujemy sporą sypialnią, możemy w jednym z jej narożników ustawi ć choćby niewielki regał, biurko i krzesło. Jako że z sypialni nie korzystamy w ciągu dnia, w pokoju tym zwykle panuje cisza, umożliwiająca skupienie się na wszelkich czynnościach związanych z pracą czy nauką.

Miejsce do pracy możemy usytuować także w pokoju dziennym czy salonie. Układ niektórych z nich umożliwia wydzielenie niewielkiego aneksu, który możemy zaaranżować właśnie na kąt biurowy. Tego typu przestrzeń możemy także odgrodzić od wypoczynkowej części salonu parawanem lub ścianką działową stworzoną np. z regału, który posłuży od razu do przechowywania potrzebnych w pracy akcesoriów.

Warto pamiętać, że kąt odpowiedni do pracy nie musi być duży. Do jego adaptacji można wykorzystać wnęki znajdujące się w ścianach, przestrzeń pod schodami czy skosami. Możemy zastosować także mobilne lub składane stoliki czy stelaże, które posłużą nam tylko wtedy, gdy będziemy ich potrzebować, a nieużywane łatwo złożymy i schowamy. Pamiętajmy także, że w miejscach, gdzie nie możemy wyraźnie oddzielić kąta do pracy od pozostałej części mieszkania, lepiej zrezygnować z typowych mebli biurowych i zastąpić je innymi, nieco bardziej odpowiadającymi wystrojowi naszego wnętrza. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, warto więc nabyć dobra lampę biurową.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Krytyczny przegląd sztucznych ozdób do domu

Dom i Ogród bibleloty DIY dom ogród

Na łamach wielu periodyków, stron internetowych czy też for poświęconych designowi, od lat toczy się dyskusja na temat sztucznych ozdób do domu. Mają one zarówno swoich zagorzałych przeciwników jak i zwolenników.

plastilkowe ozdoby

Istnieje oczywiście duża grupa ludzi uwielbiających bibeloty – stawiają oni je zazwyczaj w każdym możliwym miejscu w domu, gdzie tylko znajdą odrobinę wolnej przestrzeni. Przeciwnicy tego typu ozdób nie znoszą takich drobiazgów, a jeśli już w ostateczności się na nie decydują, to muszą być one naprawdę stylowe. Duża ilość oferowanych produktów z tej kategorii świadczy jednak o popycie na nie, a co za tym idzie, chęci zarobku przez producentów, dzięki zaspokojeniu potrzeb kupujących.

Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście sztuczne kwiaty, takie jak begonie, azalie, storczyki czy kaktusy. Odnaleźć można również od razu gotowe zestawy i kompozycje jak na przykład kwiaty z łodyżkami, same ich główki, sztuczne kwiaty w donicach ze sztuczną ziemią czy inne wariacje na ten temat. Mają one swoje miejsce zarówno w kuchniach jak i łazienkach.

Kolejnym elementem nawiązującym do natury są sztuczne drzewka. Palma, bananowiec czy bonsai to tylko niektóre z przykładów. Sztuczna trawa i pnącza to kolejny produkt z podobnej kategorii.

Poza tym najczęstszymi ozdobami tego typu są:

  1. Figury i rzeźby – najczęściej przedstawiające zwierzęta. Zazwyczaj maja one taki kształt, iż można je powiesić ale bywają też modele, które są przystosowane o przypięcia (na przykład klipsem) do zasłon czy firanek.
  2. Girlandy – najczęściej z koralików czy innych elementów z tworzyw sztucznych.
  3. Kulki hydrożelowe – czyli „sztuczna ziemia”. Pod wpływem wody pęcznieją, a włożone weń kwiaty zachowują świeżość dużo dłużej. Idealne do różnych przezroczystych wazonów czy innych naczyń, ze względu na różne kolory i barwy.
  4. Sztuczne płatki kwiatów – najczęściej chodzi o róże.
  5. Sztuczne owoce – jabłka, truskawki czy winogrona stanowią najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Można je wykładać na półmiskach czy paterach.
  6. Sztuczne kamienie – często pokryte na przykład mchem. Mają jednak z naturalnymi odpowiednikami jedynie wspólny kształt – są lekkie i wykonane ze sztucznych składników.
  7. Formy styropianowe do własnoręcznego zdobienia i wykończenia. Lekkie z niezliczoną ilością dostępnych form. Figury będą odpowiednie dla wszelkich możliwych uroczystości oraz pór roku.
  8. Bardzo popularne w Niemczech sztuczne krasnale, które mogą być tez zającami, żabami czy bocianami.
  9. Sztuczne żywopłoty imitujące bukszpan. Można je wykorzystać na balkonach, dzięki czemu będą one zabezpieczone przed wiatrem.
  10. Sztuczna trawa – ma ona dużo zastosowań, jednak najczęściej stanowi wykończenie innych kompozycji.

Powyższe zestawienie udowadnia, iż w dziedzinie sztucznych ozdób możliwy jest bardzo duży wybór. Pytanie jakie się nasuwa jest jednak inne – czy są one kiczem czy jednak rzeczywiście ozdabiają wnętrza w których się znajdują. Na nie jednak, musi odpowiedzieć sobie każdy z osobna, kierując się swoimi upodobaniami i gustem.

Udostępnij Komentarze

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze