Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Krytyczny przegląd sztucznych ozdób do domu

Dom i Ogród

Na łamach wielu periodyków, stron internetowych czy też for poświęconych designowi, od lat toczy się dyskusja na temat sztucznych ozdób do domu. Mają one zarówno swoich zagorzałych przeciwników jak i zwolenników.

plastilkowe ozdoby

Istnieje oczywiście duża grupa ludzi uwielbiających bibeloty – stawiają oni je zazwyczaj w każdym możliwym miejscu w domu, gdzie tylko znajdą odrobinę wolnej przestrzeni. Przeciwnicy tego typu ozdób nie znoszą takich drobiazgów, a jeśli już w ostateczności się na nie decydują, to muszą być one naprawdę stylowe. Duża ilość oferowanych produktów z tej kategorii świadczy jednak o popycie na nie, a co za tym idzie, chęci zarobku przez producentów, dzięki zaspokojeniu potrzeb kupujących.

Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście sztuczne kwiaty, takie jak begonie, azalie, storczyki czy kaktusy. Odnaleźć można również od razu gotowe zestawy i kompozycje jak na przykład kwiaty z łodyżkami, same ich główki, sztuczne kwiaty w donicach ze sztuczną ziemią czy inne wariacje na ten temat. Mają one swoje miejsce zarówno w kuchniach jak i łazienkach.

Kolejnym elementem nawiązującym do natury są sztuczne drzewka. Palma, bananowiec czy bonsai to tylko niektóre z przykładów. Sztuczna trawa i pnącza to kolejny produkt z podobnej kategorii.

Poza tym najczęstszymi ozdobami tego typu są:

  1. Figury i rzeźby – najczęściej przedstawiające zwierzęta. Zazwyczaj maja one taki kształt, iż można je powiesić ale bywają też modele, które są przystosowane o przypięcia (na przykład klipsem) do zasłon czy firanek.
  2. Girlandy – najczęściej z koralików czy innych elementów z tworzyw sztucznych.
  3. Kulki hydrożelowe – czyli „sztuczna ziemia”. Pod wpływem wody pęcznieją, a włożone weń kwiaty zachowują świeżość dużo dłużej. Idealne do różnych przezroczystych wazonów czy innych naczyń, ze względu na różne kolory i barwy.
  4. Sztuczne płatki kwiatów – najczęściej chodzi o róże.
  5. Sztuczne owoce – jabłka, truskawki czy winogrona stanowią najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Można je wykładać na półmiskach czy paterach.
  6. Sztuczne kamienie – często pokryte na przykład mchem. Mają jednak z naturalnymi odpowiednikami jedynie wspólny kształt – są lekkie i wykonane ze sztucznych składników.
  7. Formy styropianowe do własnoręcznego zdobienia i wykończenia. Lekkie z niezliczoną ilością dostępnych form. Figury będą odpowiednie dla wszelkich możliwych uroczystości oraz pór roku.
  8. Bardzo popularne w Niemczech sztuczne krasnale, które mogą być tez zającami, żabami czy bocianami.
  9. Sztuczne żywopłoty imitujące bukszpan. Można je wykorzystać na balkonach, dzięki czemu będą one zabezpieczone przed wiatrem.
  10. Sztuczna trawa – ma ona dużo zastosowań, jednak najczęściej stanowi wykończenie innych kompozycji.

Powyższe zestawienie udowadnia, iż w dziedzinie sztucznych ozdób możliwy jest bardzo duży wybór. Pytanie jakie się nasuwa jest jednak inne – czy są one kiczem czy jednak rzeczywiście ozdabiają wnętrza w których się znajdują. Na nie jednak, musi odpowiedzieć sobie każdy z osobna, kierując się swoimi upodobaniami i gustem.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Niewymagające rośliny doniczkowe

Dom i Ogród dom ogród rośliny doniczkowe

To nieprawda, że rośliny doniczkowe sprawdzą się w tylko we wnętrzach miłośników zieleni czy amatorów ogrodnictwa. Nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wiedzy ani dużo wolnego czasu, by w domu każdego z nas mogły rosnąć różnego rodzaju rośliny.

Zabiegi pielęgnacyjne

W zależności od tego, jakie rośliny doniczkowe zdobią nasze wnętrza, musimy być przygotowani na niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą im zdrowo rosnąć przez wiele sezonów. Niektóre kwiaty będą wymagały nawożenia i przesadzania, inne zraszania, przycinania czy przestawiania w inne miejsce. Nie wszystkim gatunkom będą odpowiadały także warunki panujące w naszym domostwie: mowa o temperaturze powietrza, wilgotności czy poziomie nasłonecznienia. Zapewnienie roślinom wewnętrznym właściwych warunków oraz dbałość o to, by zaspokoić ich potrzeby, mogą okazać się dla niektórych zniechęcające. Rezygnują oni z żywych roślin, obawiając się, że i tak nie przetrwają one długo. Tymczasem różnorodność gatunków roślin jest tak ogromna, że nietrudno zaopatrzyć się w takie, które będą zdrowo i bujnie rosły przy minimalnej naszej ingerencji.

rosnący kwiatek

Minimum uwagi

Wiadomo, że żywym kwiatom zawsze będziemy musieli poświęcić nieco uwagi, choć w przypadku niektórych egzemplarzy wystarczy naprawdę tylko odrobina naszego czasu. Nawet najmniej wymagająca roślina będzie potrzebowała przynajmniej okresowego podlewania, choć dla niektórych gatunków nawet okresy suszy nie będą stanowiły problemu. Poza tym wśród domowych roślin znajdziemy także te, które charakteryzują się wytrzymałością na niedobory promieni słonecznych czy wahania poziomu temperatur. Jeżeli wiec zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu lub nasze mieszkanie nie należy do najlepiej oświetlonych, nie stoi to na przeszkodzie, by hodować kwiaty doniczkowe.

Niewymagające gatunki

Jeśli rozmyślamy o udekorowaniu naszych wnętrz zielonymi, żywymi ozdobami, ale takimi, które nie będą wymagały od nas wiele pracy i zapewnienia szczególnych warunków, możemy rozważyć wybór jednego z następujących gatunków:

Kaktusy – jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy poszukujemy roślin odpornych na brak wody. Jest to najlepszy wybór dla tych, którzy nie zawsze pamiętają o dostarczeniu kwiatom wody. Niegroźne im też słońce i wysoka temperatura. A jeżeli warunki będą in sprzyjały, pokryją się kolorowymi, przyjemnie pachnącymi kwiatami.

Sansewieria – jest rośliną wytrzymałą i odporną zarówno na niedobór światła, jak i zmienne temperatury. Ponieważ magazynuje wodę w liściach, wytrzyma także okresy przesuszenia – nie wymaga więc częstego podlewania.

Zamiokulkas – to kolejna z łatwych w uprawie roślin, którą wystarczy podlać raz na miesiąc. Nie wymaga szczególnego nasłonecznienia, dlatego można ustawić ją z dala od parapetu.

Zielistka –wymaga niemal wyłącznie podlewania, silnie się rozrasta, a przyjmie się prawie w każdych warunkach oświetleniowych – możemy umieścić ją nawet w ciemniejszych kątach pomieszczeń.

Kalanchoe – to barwnie i obficie kwitnący przedstawiciel sukulentów. Magazynuje wodę, więc nie wymaga częstego i intensywnego podlewania. Dobrze przyjmie się w różnorodnych warunkach, a także w miejscach chłodniejszych, np. po północnej stronie domu.

Do mniej wymagających gatunków należy także grubosz, jukka czy aglonema. Pamiętajmy jednak, że nawet te odporne na niekorzystne i zmienne warunki rośliny nie przetrwają, jeżeli nie zadbamy o zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb.

Udostępnij Komentarze

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze