Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Niewymagające rośliny doniczkowe

Dom i Ogród

To nieprawda, że rośliny doniczkowe sprawdzą się w tylko we wnętrzach miłośników zieleni czy amatorów ogrodnictwa. Nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wiedzy ani dużo wolnego czasu, by w domu każdego z nas mogły rosnąć różnego rodzaju rośliny.

Zabiegi pielęgnacyjne

W zależności od tego, jakie rośliny doniczkowe zdobią nasze wnętrza, musimy być przygotowani na niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą im zdrowo rosnąć przez wiele sezonów. Niektóre kwiaty będą wymagały nawożenia i przesadzania, inne zraszania, przycinania czy przestawiania w inne miejsce. Nie wszystkim gatunkom będą odpowiadały także warunki panujące w naszym domostwie: mowa o temperaturze powietrza, wilgotności czy poziomie nasłonecznienia. Zapewnienie roślinom wewnętrznym właściwych warunków oraz dbałość o to, by zaspokoić ich potrzeby, mogą okazać się dla niektórych zniechęcające. Rezygnują oni z żywych roślin, obawiając się, że i tak nie przetrwają one długo. Tymczasem różnorodność gatunków roślin jest tak ogromna, że nietrudno zaopatrzyć się w takie, które będą zdrowo i bujnie rosły przy minimalnej naszej ingerencji.

rosnący kwiatek

Minimum uwagi

Wiadomo, że żywym kwiatom zawsze będziemy musieli poświęcić nieco uwagi, choć w przypadku niektórych egzemplarzy wystarczy naprawdę tylko odrobina naszego czasu. Nawet najmniej wymagająca roślina będzie potrzebowała przynajmniej okresowego podlewania, choć dla niektórych gatunków nawet okresy suszy nie będą stanowiły problemu. Poza tym wśród domowych roślin znajdziemy także te, które charakteryzują się wytrzymałością na niedobory promieni słonecznych czy wahania poziomu temperatur. Jeżeli wiec zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu lub nasze mieszkanie nie należy do najlepiej oświetlonych, nie stoi to na przeszkodzie, by hodować kwiaty doniczkowe.

Niewymagające gatunki

Jeśli rozmyślamy o udekorowaniu naszych wnętrz zielonymi, żywymi ozdobami, ale takimi, które nie będą wymagały od nas wiele pracy i zapewnienia szczególnych warunków, możemy rozważyć wybór jednego z następujących gatunków:

Kaktusy – jako pierwsze przychodzą na myśl, gdy poszukujemy roślin odpornych na brak wody. Jest to najlepszy wybór dla tych, którzy nie zawsze pamiętają o dostarczeniu kwiatom wody. Niegroźne im też słońce i wysoka temperatura. A jeżeli warunki będą in sprzyjały, pokryją się kolorowymi, przyjemnie pachnącymi kwiatami.

Sansewieria – jest rośliną wytrzymałą i odporną zarówno na niedobór światła, jak i zmienne temperatury. Ponieważ magazynuje wodę w liściach, wytrzyma także okresy przesuszenia – nie wymaga więc częstego podlewania.

Zamiokulkas – to kolejna z łatwych w uprawie roślin, którą wystarczy podlać raz na miesiąc. Nie wymaga szczególnego nasłonecznienia, dlatego można ustawić ją z dala od parapetu.

Zielistka –wymaga niemal wyłącznie podlewania, silnie się rozrasta, a przyjmie się prawie w każdych warunkach oświetleniowych – możemy umieścić ją nawet w ciemniejszych kątach pomieszczeń.

Kalanchoe – to barwnie i obficie kwitnący przedstawiciel sukulentów. Magazynuje wodę, więc nie wymaga częstego i intensywnego podlewania. Dobrze przyjmie się w różnorodnych warunkach, a także w miejscach chłodniejszych, np. po północnej stronie domu.

Do mniej wymagających gatunków należy także grubosz, jukka czy aglonema. Pamiętajmy jednak, że nawet te odporne na niekorzystne i zmienne warunki rośliny nie przetrwają, jeżeli nie zadbamy o zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Okna pod kontrolą – kiedy warto montować?

Dom i Ogród okna dachowe okna połaciowe

Domy inteligentne z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, są praktyczne, wygodne i energooszczędne. Zależnie od projektu i posiadanych środków zautomatyzować możemy niemalże wszystko od klimatyzacji i ogrzewania po sprzęty RTV i AGD. Bez problemu do systemu zaprzęgniemy także okna połaciowe.

 

 

Oczywiście, nie potrzebujemy systemu domu inteligentnego, by móc cieszyć komfortem, jaki dają okna sterowane pilotem. Co więcej, istniejącą automatykę możemy zawsze podłączyć do systemu, kiedy będziemy unowocześniać swój dom. Inteligentne domy bowiem i tak, prędzej czy później, trafią pod nasze strzechy, zwłaszcza że z roku na rok ceny spadają a możliwości takich rozwiązań rosną. Już teraz okna połaciowe można nabyć przystosowane do najpopularniejszych systemów: Z-Wave, Loxone, KNX czy io-homecontrol.

Rodzaje okien
Piszemy tutaj o oknach połaciowych, ponieważ jeśli chodzi o typowe okna fasadowe wciąż na rynku nie ma zbyt wielkiego wyboru, a prezentowane produkty jeszcze nie zachwycają swoją funkcjonalnością.

Układy mechatroniczne znajdziemy dla wszystkich popularnych konstrukcji okien – zarówno obrotowych, jak i  uchylno-obrotowych, czy uchylno-wysokościowych. Najlepiej przeto zakupić cały gotowy produkt, gdyż własnoręczny siłowników, nie zawsze może przynieść dobre rezultaty, zwłaszcza, że sprzedawane siłowniki są konstruowane pod konkretny model okna, stąd czasami trudno o właściwe dopasowanie, choć rzecz jasna, nie jest to nie niemożliwe, wymagać będzie to od nas jednak nieco wiedzy z zakresu automatyki i elektryki.

Najprostsza instalacja tego typu oprócz okna i siłownika będzie zawierała centralę sterującą wraz odbiornikiem na podczerwień, oraz ewentualną przetwornicę napięcia (bardzo często tego typu systemy pracują w napięciu roboczym 24V). To oczywiście tylko szkielet projektu, bowiem centrala może sterować nie tylko uchylaniem okien, ale również zarządzać opuszczaniem rolet czy nawet ogrzewaniem budynku. Możliwości tutaj są ogromne.

okna dachowe
Jakie są podstawowe zalety okien automatycznych?

1. Otwieranie trudno dostępnych okien
Zacznijmy od tego, że częstokroć automatyczne okna połaciowe okazują się koniecznością. Okna te stanowią za wywiewniki i zlokalizowane są w trudniej dostępnych miejscach. Automatyzacja często sięga o wiele dalej, często w takich sytuacjach montowane są rozwiązania pozwalające na samoczynne otwieranie i zamykanie się okna dachowego.

2. Komfort używania
Oczywiście nie wypada nie wspomnieć o wygodzie takiego rozwiązania, jeśli mamy pokój na poddaszu, możemy z pozycji łóżka sterować oknem. Jeszcze lepszy komfort mamy, gdy okno wprzęgnięty jest w w system domu inteligentny z łącznością bezprzewodową. Wówczas możliwe jest sterowanie położeniem wszystkimi oknami w domu.

3. Praktyczność rozwiązań
System automatyki okiennej docenimy w pełni, gdy poznamy jego możliwości. Rozbudowane centrale sterujące mogą bowiem niektóre czynności podjąć bez naszej wiedzy, wystarczy odpowiednie sensory i właściwe zaprogramowanie systemu. Czy będzie to czujnik wilgoci czy prognoza z domowej stacji pogodowej, system sam podejmie decyzje w przypadku zmiany warunków atmosferycznych, np. zamknie okna, gdy wystąpią opady bądź porywisty wiatr. Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że to futurystyczna wizja, ale de facto takie zastosowania nawet w polskich warunkach nie są w istocie niczym niezwykłym. Jakkolwiek kompleksowe rozwiązania, wymagające wielu urządzeń peryferyjnych, zcentralizowane i obejmujące wszystkie najważniejsze funkcje domu, jak ogrzewanie, bezpieczeństwo i zarządzanie energią, wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Warto jednak pamiętać, że w parze z komfortem i użytecznością idzie również lepsze zarządzanie zasobami, co w dłuższej perspektywie oznacza spore oszczędności.

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze