Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Historia krawatów

Lifestyle

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą modę bez krawata. Ten nieodłączny element męskiego stroju (ale także czasem i kobiecego) wydaje się być niezastąpionym ozdobnikiem w przypadku koszul, garniturów czy innych eleganckich kompozycji.

Historia z nim związana jest nie mniej ciekawa niż sposoby jego wiązania. Wszystko zaczyna się w roku 1660, kiedy to w rocznicę zwycięstwa nad Turkami, chorwacki regiment wizytował Paryż. Ludwik XVI, niezwykle czuły na punkcie ubioru i mody, wychwycił od raz kolorowe i jedwabne chusteczki jakimi zdobyli swoje szyje przybyli z południowego wschodu żołnierze. „Royal Cravattes” to skutek tej fascynacji – regiment wojska stworzony z fascynacji tą moda. Co ciekawe, omawiany władca zatrudnił „cravatoera”, który dbać miał wyłącznie o jego „cravates”.

Niedługo później zwyczaj noszenia krawatów przeniósł się do innych części kontynentu, a także na Wyspy Brytyjskie. Doszło bowiem do sytuacji, gdy żaden gentelman nie mógł być dobrze ubrany bez czegoś związanego pod szyją. Co więcej, im bardziej dekoracyjne tym uznawano to za bardziej wytwornie/

Ciekawych informacji dostarcza archeologia – żołnierze cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) mieli zazwyczaj zawiązane wokół szyi chusty. „Focale” to z kolei szale noszone przez legionistów rzymskich.

Z krawatami w Polsce wiąże się jedna zabawna historia. W czasach PRL rząd obiecał społeczeństwu, i żadnych podwyżek towarów nie będzie. Aby je wprowadzić ale jednocześnie dotrzymać słowa nazwy wielu przedmiotów po prostu pozmieniano – „wbijak gwoździ” (młotek) czy „zwis męski” (krawat) zdrożały, podczas gdy stare nazwy po prostu wycofano z obiegu.

Do czego najlepiej nosić krawat? Przede wszystkim do koszuli, najlepiej w połączeniu z garniturem. Oczywiście, jeśli rozsądnie zestawisz każdy element, wówczas mogą to być i mniej formalne stroje jednak bardzo uważaj z takimi eksperymentami.

Krawat, o ile jest dobrze dobrany, stanowi więc podkreślenie dobrego gustu osoby go noszącej, a także pokazuje, iż szanuje ona tych z którymi się spotkała.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Bagietka - o co z nią chodzi?

Lifestyle

Bagietka to w dzisiejszych czasach produkt bardzo popularny. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż codziennie konsumuje się na świecie bardzo dużo tego rodzaju pieczywa, warto zapoznać się z jego pochodzeniem i historią.

https://www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/co-jest-nie-tak-z-bagietka-czyli-kilka-prawd-i-mitow-o-tym-pysznym-pieczywie/

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze