Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Historia krawatów

Lifestyle

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą modę bez krawata. Ten nieodłączny element męskiego stroju (ale także czasem i kobiecego) wydaje się być niezastąpionym ozdobnikiem w przypadku koszul, garniturów czy innych eleganckich kompozycji.

Historia z nim związana jest nie mniej ciekawa niż sposoby jego wiązania. Wszystko zaczyna się w roku 1660, kiedy to w rocznicę zwycięstwa nad Turkami, chorwacki regiment wizytował Paryż. Ludwik XVI, niezwykle czuły na punkcie ubioru i mody, wychwycił od raz kolorowe i jedwabne chusteczki jakimi zdobyli swoje szyje przybyli z południowego wschodu żołnierze. „Royal Cravattes” to skutek tej fascynacji – regiment wojska stworzony z fascynacji tą moda. Co ciekawe, omawiany władca zatrudnił „cravatoera”, który dbać miał wyłącznie o jego „cravates”.

Niedługo później zwyczaj noszenia krawatów przeniósł się do innych części kontynentu, a także na Wyspy Brytyjskie. Doszło bowiem do sytuacji, gdy żaden gentelman nie mógł być dobrze ubrany bez czegoś związanego pod szyją. Co więcej, im bardziej dekoracyjne tym uznawano to za bardziej wytwornie/

Ciekawych informacji dostarcza archeologia – żołnierze cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) mieli zazwyczaj zawiązane wokół szyi chusty. „Focale” to z kolei szale noszone przez legionistów rzymskich.

Z krawatami w Polsce wiąże się jedna zabawna historia. W czasach PRL rząd obiecał społeczeństwu, i żadnych podwyżek towarów nie będzie. Aby je wprowadzić ale jednocześnie dotrzymać słowa nazwy wielu przedmiotów po prostu pozmieniano – „wbijak gwoździ” (młotek) czy „zwis męski” (krawat) zdrożały, podczas gdy stare nazwy po prostu wycofano z obiegu.

Do czego najlepiej nosić krawat? Przede wszystkim do koszuli, najlepiej w połączeniu z garniturem. Oczywiście, jeśli rozsądnie zestawisz każdy element, wówczas mogą to być i mniej formalne stroje jednak bardzo uważaj z takimi eksperymentami.

Krawat, o ile jest dobrze dobrany, stanowi więc podkreślenie dobrego gustu osoby go noszącej, a także pokazuje, iż szanuje ona tych z którymi się spotkała.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Bagietka - o co z nią chodzi?

Lifestyle

Bagietka to w dzisiejszych czasach produkt bardzo popularny. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż codziennie konsumuje się na świecie bardzo dużo tego rodzaju pieczywa, warto zapoznać się z jego pochodzeniem i historią.

https://www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/co-jest-nie-tak-z-bagietka-czyli-kilka-prawd-i-mitow-o-tym-pysznym-pieczywie/

Udostępnij Komentarze

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze