Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Skąd się wzięły szelki?

Polska

Szelki to dziś jeden z dodatków ubioru, jaki noszą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Odznaczają się one kilkoma krojami oraz całą gamą kolorów. Co ważne, mają nie tylko funkcję praktyczną ale także ozdobną. Skąd się wzięły?

Ich historia rozpoczyna się około trzysta lat temu jednak na masową skalę produkować je zaczął w 1822 roku Albert Thurston. Pierwszymi ich użytkownikami byli przedstawiciele klasy robotniczej, ze względu na ich praktyczne zastosowanie i ułatwianie życia. Co więcej, bardzo wysoki stan ówczesnych spodni idealnie pasował do szelek.

Podczas pierwszej wojny światowej straciły one na popularności na korzyść paska, który większość mężczyzn kojarzyło z armii. Lata trzydzieste to już totalny regres i wyparcie na korzyść wspomnianych pasów.

Były jednak i grupy społeczne przywiązane w tym czasie do szelek – wystarczy spojrzeć na zdjęcia amerykańskich gangsterów z tamtych czasów – rzadko który nosił pas.

Rok 1938 to ankieta magazynu „Life” z której wynikało, iż sześćdziesiąt procent dorosłych Amerykanów płci męskiej wybiera do podtrzymywania spodni paski, a czterdzieści procent szelki. Tak naprawdę oznaczało to końcowy kres dominacji szelek, jaki miał miejsce przed Pierwszą Wojną Światową i ostateczne ugruntowanie się pozycji pasów. Nadal jednak nosiła je głównie kalsa robotnicza.

Czy dziś warto chodzić w szelkach? Z pewnością tak! Stanowią one bardzo fajne uzupełnienie ubioru, a w dodatku są czymś raczej rzadko spotykanym. Jeśli więc chcesz się wyróżnić z tłumu – załóż właśnie szelki!

Co do nich pasuje? Z pewnością wszelkie modele jeansów, jednak nie tylko one. Szelki świetnie odnajdą się w zestawieniach z garniturami, a także innymi typami bardziej eleganckich spodni i ubrań. Dla osób o konserwatywnym look’u przewidziano całą paletę kolorów stonowanych, dla ludzi lubiących krzykliwe kolory pozostają szelki w odcieniach czerwieni.

Warto do szelek zakładać stylowe buty, jeansy czy koszulki polo. Nie obejdzie się również bez dobrze lezących nakryć głowy.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Polskie wojsko powołuje rezerwistów

Polska mobilizacja MON rezerwiści wojsko polskie

W trybie pilnym MON sprawdza stawiennictwo rezerwistów na przykładzie jednej wytypowanej jednostki. Ma to być rutynowym sprawdzeniem gotowości mobilizacyjnej i bojowej, niezależnym od obecnej sytuacji politycznej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojsko-w-trybie-pilnym-powoluje-rezerwistow,nId,1703744

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojsko-w-trybie-pilnym-powoluje-rezerwistow,nId,1703744