Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Skąd się wzięły szelki?

Polska

Szelki to dziś jeden z dodatków ubioru, jaki noszą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Odznaczają się one kilkoma krojami oraz całą gamą kolorów. Co ważne, mają nie tylko funkcję praktyczną ale także ozdobną. Skąd się wzięły?

Ich historia rozpoczyna się około trzysta lat temu jednak na masową skalę produkować je zaczął w 1822 roku Albert Thurston. Pierwszymi ich użytkownikami byli przedstawiciele klasy robotniczej, ze względu na ich praktyczne zastosowanie i ułatwianie życia. Co więcej, bardzo wysoki stan ówczesnych spodni idealnie pasował do szelek.

Podczas pierwszej wojny światowej straciły one na popularności na korzyść paska, który większość mężczyzn kojarzyło z armii. Lata trzydzieste to już totalny regres i wyparcie na korzyść wspomnianych pasów.

Były jednak i grupy społeczne przywiązane w tym czasie do szelek – wystarczy spojrzeć na zdjęcia amerykańskich gangsterów z tamtych czasów – rzadko który nosił pas.

Rok 1938 to ankieta magazynu „Life” z której wynikało, iż sześćdziesiąt procent dorosłych Amerykanów płci męskiej wybiera do podtrzymywania spodni paski, a czterdzieści procent szelki. Tak naprawdę oznaczało to końcowy kres dominacji szelek, jaki miał miejsce przed Pierwszą Wojną Światową i ostateczne ugruntowanie się pozycji pasów. Nadal jednak nosiła je głównie kalsa robotnicza.

Czy dziś warto chodzić w szelkach? Z pewnością tak! Stanowią one bardzo fajne uzupełnienie ubioru, a w dodatku są czymś raczej rzadko spotykanym. Jeśli więc chcesz się wyróżnić z tłumu – załóż właśnie szelki!

Co do nich pasuje? Z pewnością wszelkie modele jeansów, jednak nie tylko one. Szelki świetnie odnajdą się w zestawieniach z garniturami, a także innymi typami bardziej eleganckich spodni i ubrań. Dla osób o konserwatywnym look’u przewidziano całą paletę kolorów stonowanych, dla ludzi lubiących krzykliwe kolory pozostają szelki w odcieniach czerwieni.

Warto do szelek zakładać stylowe buty, jeansy czy koszulki polo. Nie obejdzie się również bez dobrze lezących nakryć głowy.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Polskie wojsko powołuje rezerwistów

Polska mobilizacja MON rezerwiści wojsko polskie

W trybie pilnym MON sprawdza stawiennictwo rezerwistów na przykładzie jednej wytypowanej jednostki. Ma to być rutynowym sprawdzeniem gotowości mobilizacyjnej i bojowej, niezależnym od obecnej sytuacji politycznej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojsko-w-trybie-pilnym-powoluje-rezerwistow,nId,1703744

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojsko-w-trybie-pilnym-powoluje-rezerwistow,nId,1703744