Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Dlaczego nosimy japonki?

Lifestyle

Japonki z pewnością zagoszczą na polskich ulicach podczas zbliżającego się lata. Z pewnością spotkasz niejedną osobę je noszącą, a może sam zdecydujesz się na te buty?

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://modaija.pl/historia-japonek/

Udostępnij

Co z tym kalafiorem?

Lifestyle

Kalafior to bardzo popularny dodatek do wszelkiej maści potraw mięsnych i zup. Wielu smakoszy ceni jego smak, oczywiście jeśli jest odpowiednio ugotowany i przyprawiony. Czy ma on jakiekolwiek właściwości prozdrowotne?

Warzywo to należy do rodziny kapustowatych i uprawiane jest na terenie całej Polski. Sadzone wiosną gotowe jest do zbiorów już w lecie. W Europie zagościł już około siedemset lat temu przywieziony ze Środkowego Wschodu. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej stał się popularny dzięki Bonie Sforzy.

Podstawowymi wyróżnikami kalafiora są z pewnością składniki mineralne jakie zjada się razem z nim – dodać należy, iż w największych ilościach spośród wszystkich kapustowatych. Są to przede wszystkim:

  1. Witaminy A, C, E, B1, B2.

  2. Wapń, Fosfor, Magnez, Żelazo.

  3. Sulforan – pobudzający zwalczanie raka.

Przed zakupem warto oczywiście wiedzieć jaką sztukę wybrać aby cieszyć się jej świeżością. Przede wszystkim czym więcej przebarwień, obtłuczeń i obić tym warzywo mniej świeże. To samo da się powiedzieć o pozbawionych jędrności liściach, szczególnie jeśli pożółkły.

Najlepiej jest go przechowywać w formie samej różyczki bez zbędnych elementów zielonych – w warunkach chłodniczych maksymalnie do siedmiu dni. Jeśli będzie on zamrożony, spożyć go można nawet po kilku miesiącach.

Najzdrowiej spożyć go oczywiście w formie ugotowanego al.’dente. Jeśli ktoś nie musi trzymać diety wspaniałym dodatkiem będzie roztopione masło bądź zasmażana bułka tarta (ewentualnie biały sos). Innymi możliwościami są farsze mięsne oraz surówki i sałaty. Należy go gotować raczej krótko, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych.

Tak wspaniałe warzywo nie może się obejść bez odpowiedniej oprawy podczas konsumpcji – przyda się oczywiście nakryty stół, porządne sztućce bądź ładną zastawa. W takim towarzystwie kalafior nie dość, że będzie smakował wybornie, to jeszcze ucieszy oko.

Warzywo to jest więc nie tylko wspaniałą surówką i dodatkiem do posiłków ale winno też być częstym składnikiem diety dla każdego kto chce zachować swoje zdrowie i urodę w jak najdłuższym okresie czasu.

Udostępnij Komentarze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze