Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Co to są jaja Fabergé?

Lifestyle

Jajka cesarskie (w języku rosyjskim zwane Яйца Фаберже́) swoją nazwę zawdzięczają złotnikowi Peterowi Carlowi Fabergé, a wywodzą się z czasów panowania Aleksandra III Romanowa oraz Mikołaja I.

Wspomniany nadworny jubiler tworzył je na zamówienie carów jako . Podstawowym surowcem ich budowy były złoto, srebro, kamienie szlachetne, kość słoniowa, masa perłowa oraz emalia.

Powstanie pierwszego „Jaja Cesarskiego” datuje się na 1844 rok i wiązało się z prezentem dla żony Marii darowanym przez cesarza Aleksandra III. Mikołaj II, syn wspomnianego, nadal zamawiał każdej Wielkanocy jedno jajko. W jego środku znajdowała się niespodzianka, będąca ścisłą tajemnicą, aż do czasu otwarcia.

Złotnik zazwyczaj w swoich dziełach oddawał bieżące wydarzenia historyczne takie jak wojny czy też otwarcie kolei transsyberyjskiej bądź też dobił je wizerunkami osób z rodziny cesarskiej albo ich rezydencji. Ciekawostką była dekoracja jajka podarowanego żonie Mikołaja II, Aleksandrze, z okazji koronacji w 1897 roku nawiązująca do sukni koronacyjnej carycy (siatkowy ornament), zaś w środku skryta była miniatura złotej karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinu, szybami z kryształu górskiego oraz koroną na dachu.

Rok 1900 to wystawienie Jaj Fabergé na światowej wystawie w Paryżu, gdzie zdobyły złote medale, a ich twórca otrzymał medal Legii Honorowej, dzięki czemu stał się sławny w całej Europie.

Niestety synowie mistrza nie kontynuowali jego pracy i w 1951 roku za 25 000 dolarów odsprzedali markę oraz technologię producentowi perfum z USA Samowi Rubinowi. Późniejsza historia to ciągłe odsprzedaże, aż do zakupu, w 1989 roku za 1 500 000 000 USD koncernowi Unilever.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 42 jajka. Biorąc pod uwagę fakt, iż ich współczesne imitacje nie dorastają im do pięt, stanowią one obiekt westchnień wielu kolekcjonerów.

Jajka Cesarskie to wspomnienie przedrewolucyjnej Rosji gdzie piękne zastawy, zdobione sztućce i wytworne stoły były codziennością.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Krata Burberry - co oznacza?

Lifestyle

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięła krata burberry? Dlaczego to właśnie ona symbolizuje tę markę? Jak wpływa na popularność tych ubrań?

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry