Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Co to są jaja Fabergé?

Lifestyle

Jajka cesarskie (w języku rosyjskim zwane Яйца Фаберже́) swoją nazwę zawdzięczają złotnikowi Peterowi Carlowi Fabergé, a wywodzą się z czasów panowania Aleksandra III Romanowa oraz Mikołaja I.

Wspomniany nadworny jubiler tworzył je na zamówienie carów jako . Podstawowym surowcem ich budowy były złoto, srebro, kamienie szlachetne, kość słoniowa, masa perłowa oraz emalia.

Powstanie pierwszego „Jaja Cesarskiego” datuje się na 1844 rok i wiązało się z prezentem dla żony Marii darowanym przez cesarza Aleksandra III. Mikołaj II, syn wspomnianego, nadal zamawiał każdej Wielkanocy jedno jajko. W jego środku znajdowała się niespodzianka, będąca ścisłą tajemnicą, aż do czasu otwarcia.

Złotnik zazwyczaj w swoich dziełach oddawał bieżące wydarzenia historyczne takie jak wojny czy też otwarcie kolei transsyberyjskiej bądź też dobił je wizerunkami osób z rodziny cesarskiej albo ich rezydencji. Ciekawostką była dekoracja jajka podarowanego żonie Mikołaja II, Aleksandrze, z okazji koronacji w 1897 roku nawiązująca do sukni koronacyjnej carycy (siatkowy ornament), zaś w środku skryta była miniatura złotej karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinu, szybami z kryształu górskiego oraz koroną na dachu.

Rok 1900 to wystawienie Jaj Fabergé na światowej wystawie w Paryżu, gdzie zdobyły złote medale, a ich twórca otrzymał medal Legii Honorowej, dzięki czemu stał się sławny w całej Europie.

Niestety synowie mistrza nie kontynuowali jego pracy i w 1951 roku za 25 000 dolarów odsprzedali markę oraz technologię producentowi perfum z USA Samowi Rubinowi. Późniejsza historia to ciągłe odsprzedaże, aż do zakupu, w 1989 roku za 1 500 000 000 USD koncernowi Unilever.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 42 jajka. Biorąc pod uwagę fakt, iż ich współczesne imitacje nie dorastają im do pięt, stanowią one obiekt westchnień wielu kolekcjonerów.

Jajka Cesarskie to wspomnienie przedrewolucyjnej Rosji gdzie piękne zastawy, zdobione sztućce i wytworne stoły były codziennością.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Krata Burberry - co oznacza?

Lifestyle

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięła krata burberry? Dlaczego to właśnie ona symbolizuje tę markę? Jak wpływa na popularność tych ubrań?

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry