Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Krata Burberry – co oznacza?

Lifestyle

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięła krata burberry? Dlaczego to właśnie ona symbolizuje tę markę? Jak wpływa na popularność tych ubrań?

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry

Udostępnij

Jakie jabłka warto kupować?

Lifestyle

Szacuje się, iż jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Co więcej, jeszcze do niedawna (przed embargiem rosyjskim) bardzo duża ich część była eksportowana, jako produkty najwyższej jakości. Polskie jabłonie rodzą je w wielu odmianach różniących się smakiem, wyglądem czy kolorami. Które z nich wybierać, aby mieć pewność że są dobre? Wszystko zależy od tego, jakie mają mieć zastosowanie.

W zasadzie podstawowym podziałem są trzy typy. Po pierwsze – jabłka deserowe – smakujące najlepiej jako przekąska spożywana na surowo bądź dodatek do farszu czy sałatek. Twarde i soczyste, słodkie lub słodko-winne cechują się wybornym smakiem. Odmiany – Jonatan, Ligol, Delikates, Gala, Rubin.

Stołowe – to jabłka bardziej uniwersalne – do zjedzenia na surowo ale i obróbki termicznej. Przekąski, dodatki do ciast i mięs – dzięki kwaśno-słodkiemu aromatowi zdadzą egzamin w każdej z tych sytuacji. Odmiany – Cortland bądź Idared.

Przeznaczone do obróbki termicznej – idealne do musów, dżemów, sosów czy ciast. Rozgotowują się bardzo szybko, a ich smak jest kwaskowaty. Skutkuje to oczywiście tym, iż przetwory nie są mdłe. Odmiany – Reneta i Antonówka.

Komu najbardziej przysłużą się jabłka? Z pewnością osobom cierpiącym na problemy trawienne takie jak biegunki i zaparcie – dzięki dużej zawartości błonnika (pektyn) usprawnią one funkcjonowanie flory jelitowej. Docenią je także mający problemy z poziomem cholesterolu – te same czynniki, które pomagają w trawieniu zadbają o obniżenie złego (LDL) i podwyższenie dobrego (HDL). Jeśli chcesz zrzucić wagę weź również pod uwagę spożywanie dużych ilości jabłek, ponieważ są one niskokaloryczne, a po ich spożyciu zachowasz na długo uczucie sytości.

Jabłka, jak każde pożywienie, warto spożywać na estetycznej i w miarę ładnej zastawie. Nawet jeśli ma to polegać na pokrojeniu ich w plasterki dużo większa przyjemność osiągniesz, korzystając z markowej zastawy bądź dobrych sztućców. Również otoczenie ma duże znaczenie dla smaku posiłku – staraj się spożywać go w estetycznym miejscu, gdzie panuje ład i porządek.

Udostępnij Komentarze

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze