Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Krata Burberry – co oznacza?

Lifestyle

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięła krata burberry? Dlaczego to właśnie ona symbolizuje tę markę? Jak wpływa na popularność tych ubrań?

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://artelis.pl/artykuly/64379/Skad-sie-wziela-krata-Burberry

Udostępnij

Jakie jabłka warto kupować?

Lifestyle

Szacuje się, iż jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Co więcej, jeszcze do niedawna (przed embargiem rosyjskim) bardzo duża ich część była eksportowana, jako produkty najwyższej jakości. Polskie jabłonie rodzą je w wielu odmianach różniących się smakiem, wyglądem czy kolorami. Które z nich wybierać, aby mieć pewność że są dobre? Wszystko zależy od tego, jakie mają mieć zastosowanie.

W zasadzie podstawowym podziałem są trzy typy. Po pierwsze – jabłka deserowe – smakujące najlepiej jako przekąska spożywana na surowo bądź dodatek do farszu czy sałatek. Twarde i soczyste, słodkie lub słodko-winne cechują się wybornym smakiem. Odmiany – Jonatan, Ligol, Delikates, Gala, Rubin.

Stołowe – to jabłka bardziej uniwersalne – do zjedzenia na surowo ale i obróbki termicznej. Przekąski, dodatki do ciast i mięs – dzięki kwaśno-słodkiemu aromatowi zdadzą egzamin w każdej z tych sytuacji. Odmiany – Cortland bądź Idared.

Przeznaczone do obróbki termicznej – idealne do musów, dżemów, sosów czy ciast. Rozgotowują się bardzo szybko, a ich smak jest kwaskowaty. Skutkuje to oczywiście tym, iż przetwory nie są mdłe. Odmiany – Reneta i Antonówka.

Komu najbardziej przysłużą się jabłka? Z pewnością osobom cierpiącym na problemy trawienne takie jak biegunki i zaparcie – dzięki dużej zawartości błonnika (pektyn) usprawnią one funkcjonowanie flory jelitowej. Docenią je także mający problemy z poziomem cholesterolu – te same czynniki, które pomagają w trawieniu zadbają o obniżenie złego (LDL) i podwyższenie dobrego (HDL). Jeśli chcesz zrzucić wagę weź również pod uwagę spożywanie dużych ilości jabłek, ponieważ są one niskokaloryczne, a po ich spożyciu zachowasz na długo uczucie sytości.

Jabłka, jak każde pożywienie, warto spożywać na estetycznej i w miarę ładnej zastawie. Nawet jeśli ma to polegać na pokrojeniu ich w plasterki dużo większa przyjemność osiągniesz, korzystając z markowej zastawy bądź dobrych sztućców. Również otoczenie ma duże znaczenie dla smaku posiłku – staraj się spożywać go w estetycznym miejscu, gdzie panuje ład i porządek.

Udostępnij Komentarze

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze