Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jakie jabłka warto kupować?

Lifestyle

Szacuje się, iż jabłka to najpopularniejsze owoce w Polsce. Co więcej, jeszcze do niedawna (przed embargiem rosyjskim) bardzo duża ich część była eksportowana, jako produkty najwyższej jakości. Polskie jabłonie rodzą je w wielu odmianach różniących się smakiem, wyglądem czy kolorami. Które z nich wybierać, aby mieć pewność że są dobre? Wszystko zależy od tego, jakie mają mieć zastosowanie.

W zasadzie podstawowym podziałem są trzy typy. Po pierwsze – jabłka deserowe – smakujące najlepiej jako przekąska spożywana na surowo bądź dodatek do farszu czy sałatek. Twarde i soczyste, słodkie lub słodko-winne cechują się wybornym smakiem. Odmiany – Jonatan, Ligol, Delikates, Gala, Rubin.

Stołowe – to jabłka bardziej uniwersalne – do zjedzenia na surowo ale i obróbki termicznej. Przekąski, dodatki do ciast i mięs – dzięki kwaśno-słodkiemu aromatowi zdadzą egzamin w każdej z tych sytuacji. Odmiany – Cortland bądź Idared.

Przeznaczone do obróbki termicznej – idealne do musów, dżemów, sosów czy ciast. Rozgotowują się bardzo szybko, a ich smak jest kwaskowaty. Skutkuje to oczywiście tym, iż przetwory nie są mdłe. Odmiany – Reneta i Antonówka.

Komu najbardziej przysłużą się jabłka? Z pewnością osobom cierpiącym na problemy trawienne takie jak biegunki i zaparcie – dzięki dużej zawartości błonnika (pektyn) usprawnią one funkcjonowanie flory jelitowej. Docenią je także mający problemy z poziomem cholesterolu – te same czynniki, które pomagają w trawieniu zadbają o obniżenie złego (LDL) i podwyższenie dobrego (HDL). Jeśli chcesz zrzucić wagę weź również pod uwagę spożywanie dużych ilości jabłek, ponieważ są one niskokaloryczne, a po ich spożyciu zachowasz na długo uczucie sytości.

Jabłka, jak każde pożywienie, warto spożywać na estetycznej i w miarę ładnej zastawie. Nawet jeśli ma to polegać na pokrojeniu ich w plasterki dużo większa przyjemność osiągniesz, korzystając z markowej zastawy bądź dobrych sztućców. Również otoczenie ma duże znaczenie dla smaku posiłku – staraj się spożywać go w estetycznym miejscu, gdzie panuje ład i porządek.

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Shabby chic – zrób to sam!

Lifestyle

Shabby chic to ostatnio niezwykle popularny nurt wnętrzarski. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że wszystkie dekoracje i stylizacje mebli shabby chic, możemy wykonać samodzielnie! Nie wymaga to ani wiele sprzętu stolarskiego ani specjalnych umiejętności! Wystarczy szczypta dobrego smaku i duży zapał do pracy!

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://overcomeback.com.pl/shabby-chic-zrob-to-sam/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://overcomeback.com.pl/shabby-chic-zrob-to-sam/