Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Od ubrania roboczego do symbolu kulturowego, czyli trudna historia bluz z kapturem

Lifestyle

Kibic podczas derby, uliczny artysta malujący graffiti, bokser wkraczający na ring czy modlący się mnich – co łączy te odległe od siebie postacie? Odpowiedź jest prosta – kaptur. Nie ma chyba drugiego takiego składnika ubioru, który komunikowałby tak wiele różnych skrajnych skojarzeń. Oto krótka historia bluz z kapturem.

Prapoczątki

Pierwsze wzmianki w naszej kulturze o bluzach kapturach znajdziemy już w średniowieczu i dotyczył on mnisich habitów. Sam kaptur, nie połączony z odzieżą znany był znacznie wcześniej.

Na złodzieju kaptur gore

Możliwość częściowego ukrycia swojej twarzy pod kapturem sprawiła, że ubiorem tym zainteresowali się złodzieje i różnej maści złoczyńcy. Szybko więc ubiór ten został powiązany ze światem kryminalnym. Konotacja ta zresztą powróci jeszcze i stanie się elementem stereotypu przestępcy.

Ubrania robocze

W XX wieku bluzy z kapturem powróciły na dobre i zdobyły dużą popularność. Dokonało się to głównie za sprawą firmy Champion z Nowego Jorku, która w latach 30 wprowadziła ten element ubioru na rynek ubrań roboczych, dedykując go pracownikom fabryki mrożonek. Możliwość okrycia przed zimnem sprawiła, że bluzy z kapturem docenili ludzie pracujący nie tylko na zewnątrz, ale również ci, którzy pracowali w wielkich często nieogrzewanych halach.

W służbie sportu

Równolegle z pracownikami fizycznymi walory bluz z kapturem docenili także sportowcy akademiccy, którzy doceniali luz i komfort, jaki zapewniał ten element odzieży. W tym czasie firma Champion badała rynek głównie liceów i gimnazjów, szukając jak najbardziej młodzieżowego ubioru. Słusznie zainwestowali w kaptur, bluzy z kapturem prędko poczęły podbijać Amerykę.

Muzyka gett, czyli Hip Hop

Lata 70 to w Ameryce rozwój kultury popularnej oraz kultury Hip Hop. Bluzy z kapturem upodobali sobie grafficiarze, którzy w trakcie wykonywania swych mało legalnych działań, często dla zachowania anonimowości zakładali kaptury. Już wówczas był to jeden z ulubionych ubiorów młodych mieszkańców przedmieść. Ilustrację tego zjawiska przyniósł kultowy film z 1976 roku traktujący o bokserze z biednej dzielnicy, który dzięki sile woli i morderczemu treningowi zdobywa szczyty sławy. Mowa oczywiście o „Rockym” Balboa. Jego ulubioną odzieżą treningową była właśnie bluza z kapturem.

Powrót do kryminału?

Przez lata bluza z kapturem coraz silniej wiązana była z kulturą hip hopową, a co za tym idzie z kulturą murzyńskiego getta wraz z jego często przestępczym aspektem. Narastające stereotypy powstałe na tym tle doprowadziły do symptomatycznych wydarzeń. Mowa tu o zastrzeleniu 17 letniego Travyona Martina przez George’a Zimmermana w 2012 roku. Zimmerman, członek ochotniczej straży osiedla zastrzelił z bliskiej odległości czarnoskórego nastolatka. Okazało się, że nastolatek był nieuzbrojony, a podejrzenie ochroniarza wzbudził kaptur na jego głowie i dziwne zachowanie chłopaka. Kaptur prędko stał się motywem przewodnim akcji przeciwko rasizmowi i przemocy: „Milion kapturów dla Trayvona”, „Kaptury nie zabijają, ludzie z pistoletami – tak”.

Bluzy z kapturem dzisiaj

Mimo tych kontrowersji popularność bluz z kapturem jest o wiele większa, niż sugerowałby to poprzedni akapit. W istocie bluzy te już w latach 90 przeszły do mainstreamu i częściowo utraciły swoje negatywne konotacje. Oto na przykład w tego rodzaju odzieży często pojawiał się słynny założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg. W istocie bluza z kapturem pojawia się niemalże automatycznie wszędzie tam, gdzie panuje luz, wygoda. Wydaje się, że jest to trend na stałe wpisany w naszą kulturę i nic nie wskazuje na to, by w tej sferze czekały nas w przyszłości jakiekolwiek zmiany.

Szeroką ofertę bluz z kapturem znajdziemy tutaj

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Harringtonka - kurtka ponadczasowa

Lifestyle

Harringtonki to ponadczasowe kurtki, które były do tej pory kojarzone raczej ze stylem ulicznym. Ostatnio jednak, dzięki projektantom mody, wkroczyły na salony.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zipnews.pl/wp-content/uploads/2015/04/8103157169_ba31845c47_o.jpg

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zipnews.pl/wp-content/uploads/2015/04/8103157169_ba31845c47_o.jpg