Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Od ubrania roboczego do symbolu kulturowego, czyli trudna historia bluz z kapturem

Lifestyle

Kibic podczas derby, uliczny artysta malujący graffiti, bokser wkraczający na ring czy modlący się mnich – co łączy te odległe od siebie postacie? Odpowiedź jest prosta – kaptur. Nie ma chyba drugiego takiego składnika ubioru, który komunikowałby tak wiele różnych skrajnych skojarzeń. Oto krótka historia bluz z kapturem.

Prapoczątki

Pierwsze wzmianki w naszej kulturze o bluzach kapturach znajdziemy już w średniowieczu i dotyczył on mnisich habitów. Sam kaptur, nie połączony z odzieżą znany był znacznie wcześniej.

Na złodzieju kaptur gore

Możliwość częściowego ukrycia swojej twarzy pod kapturem sprawiła, że ubiorem tym zainteresowali się złodzieje i różnej maści złoczyńcy. Szybko więc ubiór ten został powiązany ze światem kryminalnym. Konotacja ta zresztą powróci jeszcze i stanie się elementem stereotypu przestępcy.

Ubrania robocze

W XX wieku bluzy z kapturem powróciły na dobre i zdobyły dużą popularność. Dokonało się to głównie za sprawą firmy Champion z Nowego Jorku, która w latach 30 wprowadziła ten element ubioru na rynek ubrań roboczych, dedykując go pracownikom fabryki mrożonek. Możliwość okrycia przed zimnem sprawiła, że bluzy z kapturem docenili ludzie pracujący nie tylko na zewnątrz, ale również ci, którzy pracowali w wielkich często nieogrzewanych halach.

W służbie sportu

Równolegle z pracownikami fizycznymi walory bluz z kapturem docenili także sportowcy akademiccy, którzy doceniali luz i komfort, jaki zapewniał ten element odzieży. W tym czasie firma Champion badała rynek głównie liceów i gimnazjów, szukając jak najbardziej młodzieżowego ubioru. Słusznie zainwestowali w kaptur, bluzy z kapturem prędko poczęły podbijać Amerykę.

Muzyka gett, czyli Hip Hop

Lata 70 to w Ameryce rozwój kultury popularnej oraz kultury Hip Hop. Bluzy z kapturem upodobali sobie grafficiarze, którzy w trakcie wykonywania swych mało legalnych działań, często dla zachowania anonimowości zakładali kaptury. Już wówczas był to jeden z ulubionych ubiorów młodych mieszkańców przedmieść. Ilustrację tego zjawiska przyniósł kultowy film z 1976 roku traktujący o bokserze z biednej dzielnicy, który dzięki sile woli i morderczemu treningowi zdobywa szczyty sławy. Mowa oczywiście o „Rockym” Balboa. Jego ulubioną odzieżą treningową była właśnie bluza z kapturem.

Powrót do kryminału?

Przez lata bluza z kapturem coraz silniej wiązana była z kulturą hip hopową, a co za tym idzie z kulturą murzyńskiego getta wraz z jego często przestępczym aspektem. Narastające stereotypy powstałe na tym tle doprowadziły do symptomatycznych wydarzeń. Mowa tu o zastrzeleniu 17 letniego Travyona Martina przez George’a Zimmermana w 2012 roku. Zimmerman, członek ochotniczej straży osiedla zastrzelił z bliskiej odległości czarnoskórego nastolatka. Okazało się, że nastolatek był nieuzbrojony, a podejrzenie ochroniarza wzbudził kaptur na jego głowie i dziwne zachowanie chłopaka. Kaptur prędko stał się motywem przewodnim akcji przeciwko rasizmowi i przemocy: „Milion kapturów dla Trayvona”, „Kaptury nie zabijają, ludzie z pistoletami – tak”.

Bluzy z kapturem dzisiaj

Mimo tych kontrowersji popularność bluz z kapturem jest o wiele większa, niż sugerowałby to poprzedni akapit. W istocie bluzy te już w latach 90 przeszły do mainstreamu i częściowo utraciły swoje negatywne konotacje. Oto na przykład w tego rodzaju odzieży często pojawiał się słynny założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg. W istocie bluza z kapturem pojawia się niemalże automatycznie wszędzie tam, gdzie panuje luz, wygoda. Wydaje się, że jest to trend na stałe wpisany w naszą kulturę i nic nie wskazuje na to, by w tej sferze czekały nas w przyszłości jakiekolwiek zmiany.

Szeroką ofertę bluz z kapturem znajdziemy tutaj

poprzedni następny nastepny post
Udostępnij

Harringtonka - kurtka ponadczasowa

Lifestyle

Harringtonki to ponadczasowe kurtki, które były do tej pory kojarzone raczej ze stylem ulicznym. Ostatnio jednak, dzięki projektantom mody, wkroczyły na salony.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zipnews.pl/wp-content/uploads/2015/04/8103157169_ba31845c47_o.jpg

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://zipnews.pl/wp-content/uploads/2015/04/8103157169_ba31845c47_o.jpg