Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Baltic Highway – najszybszy światłowód w Europie Wsch.

Nauka i Technologie

Rozpoczął pracę światłowód Baltic Highway. To połączenie o długości ponad 3000 kilometrów łączy pięć europejskich stolic: Berlin, Warszawę, Wilno, Rygę i Tallin. Połączenie ma przepustowość aż 9,6 Tbit/s.

Światłowód jest przedsięwzięciem firm z trzech krajów bałtyckich, które wbudowały go w infrastrukturę, jak np. linie energetyczne czy gazociągi. Budowa trwała pięć lat, jednak światłowód zostanie w najbliższym czasie przedłużony – jego odnogi sięgną do Petersburga, na Białoruś i do Finlandii z jednej i do Brukseli oraz Paryża z drugiej strony.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/dostep-do-internetu/2015/02/oto-najszybszy-swiatlowod-w-europie-wschodniej

Udostępnij

Pianka na kawie i piwie zapobiega rozlewaniu napojów

Nauka i Technologie bezpieczeństwo Chlupotanie Ciecze Kawa Latte Piana piwo transport

Piana na kawie latte jest nie tylko ozdobą, ale zapobiega chlupotaniu napoju w naczyniu. Podobną rolę spełnia piana na piwie , a zainspirowani tym odkryciem badacze, jak prof. Emilie Dressaire z New York University Polytechnic School of Engineering, postanowili poznać mechanizm ochronnego działania piany.

Testując różne ciecze w laboratoryjnych warunkach dowiedli, że 5-warstwowa piana jest w stanie zmniejszyć wysokość fal na cieczy nawet 10-krotnie. Praktyczne znaczenie tego odkrycia dotyczy jednak nie tylko kawy i piwa. Zdaniem naukowców dzięki niemu można będzie opracować bezpieczniejsze niż obecnie metody transportu ciekłych, niebezpiecznych substancji, jak skroplony gaz czy paliwo rakietowe.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/pianka-mechanizm-tlumiacy-wylewanie-latte-piwo-tarcie-fala-wysokosc-energia-rozpraszanie-Emilie-Dressaire-Alban-Sauret,21984

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/pianka-mechanizm-tlumiacy-wylewanie-latte-piwo-tarcie-fala-wysokosc-energia-rozpraszanie-Emilie-Dressaire-Alban-Sauret,21984