Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

AGH instaluje najszybszy w Polsce komputer Prometheus

Nauka i Technologie

Instalacja Prometheusa rozpoczęła się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Moc obliczeniowa krakowskiego superkomputera ma wynosić niemal 1,7 petaflopsa. Zapewni ją ponad 1700 serwerów, dostarczonych przez firmę HP, połączonych siecią o przepustowości 56 Gb/s.

Superkomputer będzie dysponował ponad 41 tysiącami procesorów Intel Haswell i 215 TB pamięci operacyjnej. Zostaną do niego podpięte systemy plików o pojemności 10 PB. Komputer ma służyć naukowcom z różnych dziedzin chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Jego budowę skomentował dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr: „Prometheus będzie największym superkomputerem w historii Polski – obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie. Ta wielka maszyna będzie służyła polskiej nauce.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17456031,Krakow__Trwa_instalacja_najszybszego_w_kraju_superkomputera.html

Udostępnij

Lenovo instalowało adware w swoich laptopach

Nauka i Technologie Adware chiny Internet Laptopy Lenovo Naruszenia prywatności prywatność reklamy skandal Superfish wyszukiwarka Złośliwe oprogramowanie

Chińska firma Lenovo przyznała, że w produkowanych przez nią laptopach było instalowane fabrycznie adware – oprogramowanie wyświetlające reklamy w czasie, gdy użytkownik korzystał w przeglądarce z wyszukiwarki internetowej.

Choć oprogramowanie dołączane przez Chińczyków nie wyrządzało żadnych szkód, to przechwytywało i modyfikowało wiadomości wysyłane pomiędzy użytkownikiem a wyszukiwarką. Ujawnienie tych praktyk spotkało się z szerokim potępieniem w mediach. Odpowiadając na zarzuty Lenovo tłumaczy, że oprogramowanie o nazwie Superfish zostało już zdalnie wyłączone, a celem firmy była pomoc użytkownikom w „wizualnym odkrywaniu produktów”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pcworld.pl/news/400970/Superfish.adware.w.laptopach.Lenovo.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.pcworld.pl/news/400970/Superfish.adware.w.laptopach.Lenovo.html