Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Głodówka pomaga walczyć z chorobami o podłożu zapalnym

Nauka i Technologie

Głodówka, niskokaloryczna dieta lub intensywne ćwiczenie stymulują wytwarzanie przez wątrobę tzw. ciał ketonowych, jak m.in. beta-hydroksymaślan (BHB). BHB blokuje aktywność białek odpornościowych, odpowiadających za procesy zapalne towarzyszące wielu schorzeniom, jak cukrzyca typu 2, miażdżyca czy choroba Alzheimera.

Dobroczynny wpływ głodówki lub ćwiczeń był znany już wcześniej, jednak dopiero teraz udało się wskazać mechanizm ich przeciwzapalnego działania. Zdaniem badaczy z amerykańskiej Yale School of Medicine w New Haven stężenie BHB hamujące procesy zapalne można uzyskać już po dwudniowej głodówce albo dzięki bardzo intensywnym ćwiczeniom.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=201588&data=&status=biezace&_CheckSum=436082128

Udostępnij

Soczewki kontaktowe z możliwością powiększania obrazu

Nauka i Technologie Choroby wzroku Politechnika Federalna Soczewki Soczewki kontaktowe Szwajcaria Widzenie Wzrok

Zespół Erica Tremblaya ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Lozannie opracował soczewki kontaktowe, które we współpracy z elektronicznymi okularami mogą pracować w dwóch trybach – zwykłym i powiększającym obraz 2,8-krotnie. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w soczewkę, aluminiowym lustrom.

Zmiana trybu widzenia następuje po mrugnięciu jednym okiem. Mrugnięcie uruchamia umieszczony w okularach polaryzator, dzięki któremu światło wpada do części soczewki, odpowiedzialnej za powiększenie. Soczewki przetestowane zostały na razie jedynie w warunkach laboratoryjnych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,403865,przelaczalne-szkla-kontaktowe.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,403865,przelaczalne-szkla-kontaktowe.html