Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Soczewki kontaktowe z możliwością powiększania obrazu

Nauka i Technologie

Zespół Erica Tremblaya ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Lozannie opracował soczewki kontaktowe, które we współpracy z elektronicznymi okularami mogą pracować w dwóch trybach – zwykłym i powiększającym obraz 2,8-krotnie. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w soczewkę, aluminiowym lustrom.

Zmiana trybu widzenia następuje po mrugnięciu jednym okiem. Mrugnięcie uruchamia umieszczony w okularach polaryzator, dzięki któremu światło wpada do części soczewki, odpowiedzialnej za powiększenie. Soczewki przetestowane zostały na razie jedynie w warunkach laboratoryjnych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,403865,przelaczalne-szkla-kontaktowe.html

Udostępnij

Żubry żyły na otwartych przestrzeniach, nie w puszczy

Nauka i Technologie badania Białowieża Gatunki lasy polska przyroda Puszcza Białowieska Puszcze Środowisko naturalne Wielkie ssaki Zlodowacenie Żubry zwierzęta

Większość programów ochrony żubra zakłada, że naturalnym terenem występowania tego zwierzęcia są lasy, a żubr jest przystosowany do panujących w nich warunków. Założenie to podważyli naukowcy z Polski i Niemiec, którzy zbadali kości żubrów żyjących na terenie Polski niedługo po ustąpieniu zlodowacenia, około 11-12 tys. lat temu.

Analiza kości żubrów dowodzi, że zwierzęta te zamieszkiwały głównie otwarte tereny, a las stał się środowiskiem, które zapewniło żubrom schronienie przed ekspansją ludzi. Zagęszczenie żubrów w lasach było mniejsze niż na otwartych terenach, co z czasem doprowadziło do fragmentacji występowania i wymierania gatunku w wielu rejonach Europy.

Komentujący wyniki badań dr. hab. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży stwierdził: „Środowiskiem, które może zapewnić przetrwanie żubra oraz ograniczenie uzależnienia od człowieka. jest mozaika lasów i terenów otwartych. Takie tereny powinny być wybierane jako miejsca tworzenia nowych dziko żyjących populacji żubra.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Bison_bonasus_(Linnaeus_1758).jpg

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Bison_bonasus_(Linnaeus_1758).jpg