Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Żubry żyły na otwartych przestrzeniach, nie w puszczy

Nauka i Technologie

Większość programów ochrony żubra zakłada, że naturalnym terenem występowania tego zwierzęcia są lasy, a żubr jest przystosowany do panujących w nich warunków. Założenie to podważyli naukowcy z Polski i Niemiec, którzy zbadali kości żubrów żyjących na terenie Polski niedługo po ustąpieniu zlodowacenia, około 11-12 tys. lat temu.

Analiza kości żubrów dowodzi, że zwierzęta te zamieszkiwały głównie otwarte tereny, a las stał się środowiskiem, które zapewniło żubrom schronienie przed ekspansją ludzi. Zagęszczenie żubrów w lasach było mniejsze niż na otwartych terenach, co z czasem doprowadziło do fragmentacji występowania i wymierania gatunku w wielu rejonach Europy.

Komentujący wyniki badań dr. hab. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży stwierdził: „Środowiskiem, które może zapewnić przetrwanie żubra oraz ograniczenie uzależnienia od człowieka. jest mozaika lasów i terenów otwartych. Takie tereny powinny być wybierane jako miejsca tworzenia nowych dziko żyjących populacji żubra.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Bison_bonasus_(Linnaeus_1758).jpg

Udostępnij

Nietolerancja glutenu: mit, oparty na błędnych danych

Nauka i Technologie dieta Dieta bezglutenowa Dietetyka Gluten jedzenie odżywianie Zdrowa dieta Zdrowa żywność zdrowie

Nietolerancja glutenu u osób innych, niż chorzy na celiaklię to prawdopodobnie efekt nocebo. Powtórzenie badania, które kilka lat temu stało się podstawą do teorii o złym wpływie glutenu wykazało, że dieta bezglutenowa nie ma znaczenia dla występowania różnych objawów u osób twierdzących, że go nie tolerują.

Poprawa samopoczucia, deklarowana przez część osób, pozostających na diecie bezglutenowej wynika prawdopodobnie nie z odstawienia glutenu, ale ze świadomie komponowanej, przemyślanej diety z produktów dobrej jakości.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/dieta-bezglutenowa-jak-sami-siebie-oszukujemy/

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/dieta-bezglutenowa-jak-sami-siebie-oszukujemy/