Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Żubry żyły na otwartych przestrzeniach, nie w puszczy

Nauka i Technologie

Większość programów ochrony żubra zakłada, że naturalnym terenem występowania tego zwierzęcia są lasy, a żubr jest przystosowany do panujących w nich warunków. Założenie to podważyli naukowcy z Polski i Niemiec, którzy zbadali kości żubrów żyjących na terenie Polski niedługo po ustąpieniu zlodowacenia, około 11-12 tys. lat temu.

Analiza kości żubrów dowodzi, że zwierzęta te zamieszkiwały głównie otwarte tereny, a las stał się środowiskiem, które zapewniło żubrom schronienie przed ekspansją ludzi. Zagęszczenie żubrów w lasach było mniejsze niż na otwartych terenach, co z czasem doprowadziło do fragmentacji występowania i wymierania gatunku w wielu rejonach Europy.

Komentujący wyniki badań dr. hab. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży stwierdził: „Środowiskiem, które może zapewnić przetrwanie żubra oraz ograniczenie uzależnienia od człowieka. jest mozaika lasów i terenów otwartych. Takie tereny powinny być wybierane jako miejsca tworzenia nowych dziko żyjących populacji żubra.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Bison_bonasus_(Linnaeus_1758).jpg

Udostępnij

Nietolerancja glutenu: mit, oparty na błędnych danych

Nauka i Technologie dieta Dieta bezglutenowa Dietetyka Gluten jedzenie odżywianie Zdrowa dieta Zdrowa żywność zdrowie

Nietolerancja glutenu u osób innych, niż chorzy na celiaklię to prawdopodobnie efekt nocebo. Powtórzenie badania, które kilka lat temu stało się podstawą do teorii o złym wpływie glutenu wykazało, że dieta bezglutenowa nie ma znaczenia dla występowania różnych objawów u osób twierdzących, że go nie tolerują.

Poprawa samopoczucia, deklarowana przez część osób, pozostających na diecie bezglutenowej wynika prawdopodobnie nie z odstawienia glutenu, ale ze świadomie komponowanej, przemyślanej diety z produktów dobrej jakości.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/dieta-bezglutenowa-jak-sami-siebie-oszukujemy/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/dieta-bezglutenowa-jak-sami-siebie-oszukujemy/