Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nietolerancja glutenu: mit, oparty na błędnych danych

Nauka i Technologie

Nietolerancja glutenu u osób innych, niż chorzy na celiaklię to prawdopodobnie efekt nocebo. Powtórzenie badania, które kilka lat temu stało się podstawą do teorii o złym wpływie glutenu wykazało, że dieta bezglutenowa nie ma znaczenia dla występowania różnych objawów u osób twierdzących, że go nie tolerują.

Poprawa samopoczucia, deklarowana przez część osób, pozostających na diecie bezglutenowej wynika prawdopodobnie nie z odstawienia glutenu, ale ze świadomie komponowanej, przemyślanej diety z produktów dobrej jakości.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/dieta-bezglutenowa-jak-sami-siebie-oszukujemy/

Udostępnij

PAK DA: rosyjski bombowiec strategiczny nowej generacji

Nauka i Technologie bombowce bombowce strategiczne H-20 lotnictwo Lotnictwo wojskowe LRS-B PAK DA Prędkość hipersoniczna rosja samoloty

Biuro konstrukcyjne Tupolewa pracuje nad nowym, rosyjskim bombowcem strategicznym. Nowa maszyna ma być odpowiedzią na opracowywane równolegle konstrukcje amerykańskie (LRS-B) i chińskie (H-20). W 2012 roku ostatecznie zatwierdzono kształt przyszłego bombowca, wybierając dla niego układ latającego skrzydła, podobny jak w pochodzącym z lat 80., amerykańskim bombowcu B-2.

Uzbrojeniem rosyjskiego samolotu mają być – na razie nieistniejące – pociski hipersoniczne, czyli zdolne do lotu z prędkością przekraczającą mach 5 (ponad 6 tys. km/h). Maksymalna masa startowa nowej maszyny ma sięgać 125 ton, z czego do 30 ton stanowić będzie uzbrojenie. Harmonogram przewiduje, że pierwszy samolot nowego typu wzniesie się w powietrze w 2019 roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/analiza_pak-da-rosyjski-bombowiec-nowej-generacji

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/analiza_pak-da-rosyjski-bombowiec-nowej-generacji