Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Palenie wpływa na grubość kory mózgowej

Nauka i Technologie

Grubość kory mózgowej jest trwale zmniejszona u osób, które palą lub przez długi czas paliły papierosy. Wskazują na to wyniki badania, opublikowane w „Molecular Psychiatry”. Wzięło w nim udział ponad 500 starszych (średnia wieku – 73 lata) kobiet i mężczyzn. Pomiar grubości kory mózgowej wskazał, że u aktywnych palaczy jest ona najcieńsza.

U osób, które rzuciły palenie, kora częściowo się odbudowała, ale był to proces bardzo powolny i nawet 25 lat nie wystarczyło do wyeliminowania obszarów z cieńszą korą. Wyniki badań skomentował dr Sherif Karama z Uniwersytetu McGill: „Palacze powinni być świadomi, a nawet informowani o tym, że papierosy będą przyspieszać rozrzedzanie ich kory mózgowej, co może prowadzić do poważnego pogorszenia funkcji poznawczych.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=201046&data=&status=biezace&_CheckSum=1545581837

Udostępnij

Autonomiczny samochód szybszy od kierowcy rajdowego

Nauka i Technologie Autonomiczny samochód motoryzacja Pojazd bez kierowcy samochód Wyścigi

Kierowane przez komputer Audi TTS pokonało na torze Thunderhill Raceway Park samochód, prowadzony przez CEO toru i rajdowca-amatora, Davida Voddena. Audi zostało przygotowane do tej konkurencji przez zespół z Uniwersytetu Stanforda, który opracował oprogramowanie, sterujące samochodem w czasie jazdy i zintegrował je z pojazdem.

Jest to część większego projektu badawczego, którego celem jest przenalizowanie odruchów najlepszych kierowców i opracowanie algorytmów, odtwarzających ich działanie. Celem badaczy jest stworzenie oprogramowania, które – oparte na reakcjach najlepszych kierowców – będzie w stanie samodzielnie wyprowadzić pojazd z nietypowych i niebezpiecznych sytuacji, jak np. poślizg.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2015/02/autonomiczny-samochod-pokonal-rajdowca-na-torze

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2015/02/autonomiczny-samochod-pokonal-rajdowca-na-torze