Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pierwsze na świecie zdjęcie RTG żywej bakterii

Nauka i Technologie

Rentgenowski laser na swobodnych elektronach Linac Coherent Light Source (LCLS) to urządzenie, dzięki któremu naukowcy z SLAC National Accelerator Laboratory zarejestrowali na zdjęciu pierwsze na świecie prześwietlenie bakterii.

Zastosowana technologia pozwala na rejestrowanie nawet do 100 zdjęć na sekundę, a ich wykonanie nie wymaga specjalnego przygotowania próbki. Podczas testów badacze rozpylali próbkę przy pomocy urządzenia, przypominającego pistolet na wodę tak, aby powstał aerozol, prześwietlany następnie za pomocą impulsów LCLS.

Komentujący to osiągnięcie Tomas Ekeberg stwierdził: „Można badać całe cykle procesów komórkowych, z każdym pulsem lasera zyskując klatkę interesującego nas procesu”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/sinica-bakteria-komorka-zywa-obrazowanie-rozdzielczosc-rentgenowski-laser-na-swobodnych-elektronach-Linac-Coherent-Light-Source-LCLS-SLAC-National-Accelerator-Laboratory-Janos-Hajdu-Tomas-Ekeberg,21919

Udostępnij

Król Ryszard III zginął od ciosu halabardą w głowę

Nauka i Technologie anglia Bitwa pod Bosworth Broń biała Halabarda król Leicester Obrażenia Oszczep patologia Rany Ryszard III Ryszard III York Szkielet wielka brytania William Szekspir Władca

Angielski król Ryszard III zginął od ciosu zadanego w głowę halabardą lub oszczepem. Szkielet angielskiego władcy, któremu  William Szekspir poświęcił sztukę, odnaleziony został trzy lata temu pod parkingiem w Leicester.

Znany z twórczości Szekspira władca zginął w 1485 roku w bitwie pod Bosworth. Jego szkielet został przebadany m.in. przez patologów, którzy ustalili, że władca otrzymał w czasie bitwy 11 ran, z czego 9 w głowę. Decydujące okazało się jedno uderzenie, które zadało aż trzy oddzielne rany. Rozmiar obrażeń wskazuje, że otrzymując śmiertelny cios król nie miał na głowie hełmu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-teoria-smiertelnego-ciosu-zadanego-ryszardowi-iii,nId,1672096

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-teoria-smiertelnego-ciosu-zadanego-ryszardowi-iii,nId,1672096