Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ziemia ma nie jedno, ale dwa wewnętrzne jądra

Nauka i Technologie

Naukowcy z Uniwersytetu w Nankinie i University of Ilinois zakwestionowali powszechny pogląd, że Ziemia ma jedno jądro, składające się z płynnej, zewnętrznej powłoki i stałego wnętrza. Ich zdaniem wewnątrz jądra Ziemi znajduje się drugie, wewnętrzne i mniejsze od Księżyca.

Wniosek ten jest wynikiem analizy ułożenia kryształów żelaza, które w jądrze zewnętrznym są zorientowane wzdłuż osi północ – południe, a w wewnętrznym wzdłuż linii wschód – zachód. O nadziejach, związanych z tą hipotezą mówi jeden z naukowców, Xiaodong Song:

„Mamy tam dwa obszary o na tyle istotnych różnicach, że możemy się z nich dowiedzieć interesujących rzeczy na temat ewolucji jądra. Na przykład jądro wewnętrzne mogło przechodzić dramatyczne zmiany. Może być ono kluczem do ewolucji planety.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Ziemia-jadro,21907

Udostępnij

Dysk optyczny Verbatim przechowa dane przez 2 tys. lat

Nauka i Technologie archiwizacja Blu-ray dane DVD Dyski optyczne Millenniata Nośniki danych Verbatim

Nowy dysk Blu-ray, zaprezentowany przez firmę Verbatim, ma przechować do 100 GB danych przez okres 2 tys. lat. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w jego produkcji technologii M-DISC, dzięki której nośnik staje się bardzo odporny na warunki zewnętrzne, jak temperatura, światło i wilgoć.

Według firmy Verbatim nowe dyski mają konkurować z  archiwizowaniem danych w chmurze. Nośniki wykorzystujące to rozwiązanie mają być sprzedawane w pakietach – zestaw 5 sztuk będzie kosztować 16 dolarów. Ich nagranie będzie wymagało specjalnej wersji nagrywarki.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.pb.pl/3996017,3678,dysk-blu-ray-ktory-przechowa-dane-przez-2-tys.-lat

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.pb.pl/3996017,3678,dysk-blu-ray-ktory-przechowa-dane-przez-2-tys.-lat