Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Spot – nowy, czworonożny robot od Boston Dynamics

Nauka i Technologie

Seria czworonożnych, kroczących robotów firmy Boston Dynamics powiększyła się o nową maszynę. Jest nią robot o nazwie Spot, który wyglądem nie odbiega od wcześniejszych modeli, jak BigDog czy AlphaDog, ale jest od nich mniejszy i porusza się  znacznie sprawniej.

Spot waży około 72 kilogramy i ma napęd elektryczny, dzięki któremu działa znacznie ciszej od poprzedników. Robot został wyposażony w dodatkowe sensory, odpowiedzialne za kontrolowanie otoczenia, dzięki czemu ma lepiej radzić sobie w trudnym terenie, a także rozpoznawać ludzi i inne roboty.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,17384612,Poznajcie_Spota___nowego__niepokojacego_robota_Boston.html

Udostępnij

Koty wchodzą do pudełek, aby zredukować stres

Nauka i Technologie Ciepło Kartonowe pudełka Koty Koty domowe Pudełka Zachowanie Zoologia zwierzęta

Upodobanie kotów do wciskania się w ciasne, kartonowe pudełka, postanowili wyjaśnić badacze z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu w Utrechcie. Do badań posłużyły im koty przyjęte przez jedno z holenderskich schronisk dla zwierząt. Zwierzęta zostały podzielone na dwie grupy – jedna z nich miała w swoich boksach pudełka, w których koty mogły się ukryć.

Badanie wykazało, że zwierzęta mające do dyspozycji pudełka szybciej dostosowały się do nowej sytuacji, co skomentowała jedna z autorek badania, Claudia Vinke: „Ukrywanie się to strategia behawioralna, dzięki której gatunki radzą sobie ze zmianami środowiskowymi i sytuacjami stresowymi.”

Dodatkową korzyścią dla kota jest również termoizolacja i wymuszanie przez pudełko pozycji ciała, która minimalizuje straty ciepła.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kot-pudelko-stres-temperatura-schronisko,21878

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kot-pudelko-stres-temperatura-schronisko,21878