Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska mapa najlepsza na świecie wg „Journal of Maps”

Nauka i Technologie

W międzynarodowym konkursie na najlepszą mapę, zorganizowanym przez czasopismo „Journal of Maps”, pierwszą nagrodę zdobyła mapa przygotowana przez zespół z UJ i AGH.Mapa przedstawia topografię Tatr w czasie ostatniego zlodowacenia 20 tys. lat temu i została wykonana w technice 3D z wykorzystaniem cyfrowych modeli terenu.

O tym, co odróżnia ją od innych map opowiada jeden jej twórców, dr Piotr Kłapyta: „Jest to mapa nietypowa, jeśli chodzi o treść, bo pokazuje ślady przeszłych procesów geologicznych i geomorfologicznych. Część elementów przedstawionych na niej już nie istnieje. Turysta chodząc z tą mapą po górach dowie się m.in., że w miejscu, w którym stoi, był kiedyś lodowiec.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Mapa-Tatr-najlepsza-wedlug-Journal-of-Maps,wid,17237316,wiadomosc.html

Udostępnij

Nowy budżet NASA: pieniądze na załogowe misje kosmiczne

Nauka i Technologie Agencja kosmiczna biały dom boeing budżet Eksploracja ISS kosmos Misje kosmiczne NASA nauka SpaceX Stany Zjednoczone Wszechświat

Biały Dom przedstawił propozycję budżetu NASA na rok 2016. Po latach ograniczania wydatków amerykańska agencja kosmiczna może liczyć na coraz większe pieniądze, a NASA dostała niemal wszystko, o co poprosiła.

Priorytetem są komercyjne loty załogowe, które mają rozpocząć się w 2017 roku i będą korzystać ze statków Dragon – 2 i CST-100. Dodatkowe środki przyznano także na rozwój technologii, związanych z eksploracją. Budżet zakłada także rozpoczęcie prac nad nową, bezzałogową misją, której celem będzie lodowy księżyc Jowisza – Europa.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.kosmonauta.net/2015/02/propozycja-budzetu-nasa-na-rok-fiskalny-2016/

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.kosmonauta.net/2015/02/propozycja-budzetu-nasa-na-rok-fiskalny-2016/