Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Podskórne chipy identyfikacyjne w szwedzkiej firmie

Nauka i Technologie

Szwedzka firma Epicenter zaoferowała chętnym pracownikom możliwość wszczepienia pod skórę chipów, wykorzystujących technologię NFC. Wszczepienie chipu jest dobrowolne, a umieszczane pod skórą dłoni urządzenie wielkości kilku milimetrów działa podobnie, jak moduł NFC w telefonie lub chip w karcie zbliżeniowej.

Chip pełni rolę elektronicznego klucza, karty dostępu i identyfikatora. Dzięki niemu pracownicy firmy mogą – zbliżając dłoń do czytnika – otwierać drzwi, logować się do komputerów czy np. uruchamiać drukowanie. W niedalekiej przyszłości chipy mają umożliwić dokonywanie płatności.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/18728060/pracownikom-wszczepiono-czipy-otwieraja-drzwi-bez-kluczy-maja-zaskakujace-mozliwosci

Udostępnij

Archeolodzy znaleźli w Krakowie ślad 3000-letniej osady

Nauka i Technologie archeologia Artefakty Badania archeologiczne historia kraków Kultura malicka Kultura łużycka Osada Osadnictwo

Podczas praca archeologicznych, prowadzonych w Krakowie w miejscu, przeznaczonym pod budowę sieci ciepłowniczej, archeolodzy odkryli pozostałości po dawnych mieszkańcach tych terenów. Badacze natrafili na pozostałości dwóch kultur – malickiej i łużyckiej.

Zdaniem naukowców najstarsze z odnalezionych artefaktów mogą liczyć nawet ponad 6,5 tys. lat, jednak są to bardzo drobne przedmioty. W ziemi natrafiono również na pozostałość jamy, używanej do przechowywania wody i żywności, która z czasem stała się śmietnikiem.

Poza jamą badacze odnaleźli także pozostałości dawnych chat, o których mówi Janusz Bober z krakowskiego Muzeum Archeologicznego: „Okazuje się, że te lepianki, jak na owe czasy, były dość duże. Miały od 20 do 30 metrów kwadratowych. Budowane były ze słupów, między nimi umieszczano rodzaj plecionki.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/krakow,50/archeolodzy-trafili-na-slady-osady-sprzed-3000-lat,511742.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/krakow,50/archeolodzy-trafili-na-slady-osady-sprzed-3000-lat,511742.html