Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Archeolodzy znaleźli w Krakowie ślad 3000-letniej osady

Nauka i Technologie

Podczas praca archeologicznych, prowadzonych w Krakowie w miejscu, przeznaczonym pod budowę sieci ciepłowniczej, archeolodzy odkryli pozostałości po dawnych mieszkańcach tych terenów. Badacze natrafili na pozostałości dwóch kultur – malickiej i łużyckiej.

Zdaniem naukowców najstarsze z odnalezionych artefaktów mogą liczyć nawet ponad 6,5 tys. lat, jednak są to bardzo drobne przedmioty. W ziemi natrafiono również na pozostałość jamy, używanej do przechowywania wody i żywności, która z czasem stała się śmietnikiem.

Poza jamą badacze odnaleźli także pozostałości dawnych chat, o których mówi Janusz Bober z krakowskiego Muzeum Archeologicznego: „Okazuje się, że te lepianki, jak na owe czasy, były dość duże. Miały od 20 do 30 metrów kwadratowych. Budowane były ze słupów, między nimi umieszczano rodzaj plecionki.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/krakow,50/archeolodzy-trafili-na-slady-osady-sprzed-3000-lat,511742.html

Udostępnij

Podwodne mikroorganizmy nie ewoluowały 2 mld lat

Nauka i Technologie Australia bakterie chile Darwin Dno ewolucja Mikroorganizmy Morza Oceany Teoria Darwina

Bakterie siarkowe, zachowane w postaci skamieniałości w blokach skalnych sprzed 2,3 mld lat okazały się identyczne ze swoimi współczesnymi odpowiednikami wydobytymi u wybrzeży Chile. Naukowcy porównali bakterie również z inną, nieco młodszą kolonią, uzyskując podobne rezultaty: udało się odkryć mikroorganizmy, które nie ewoluują od niewyobrażalnie długiego czasu – niemal od połowy istnienia życia na naszej planecie.

Zdaniem badaczy odkrycie to nie jest sprzeczne z teorią ewolucji Darwina. Wynika to z faktu, że środowisko, w którym żyją te bakterie nie zmienia się – obecnie jest podobne, jak miliony lat temu. Wyjaśnił to jeden z autorów badania, prof. William Schopf: „Zasada, która rządzi biologią mówi, że nie warto się zmieniać tak długo, jak środowisko życia pozostaje takie same. (…) Gdyby żyły w zmieniającym się otoczeniu, same jednocześnie nie ewoluując, wtedy oznaczałoby, że nie zrozumieliśmy teorii Darwina.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.focus.pl/przyroda/odkryto-organizmy-ktore-nie-ewoluowaly-przez-2-mld-lat-12184

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.focus.pl/przyroda/odkryto-organizmy-ktore-nie-ewoluowaly-przez-2-mld-lat-12184