Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Archeolodzy znaleźli w Krakowie ślad 3000-letniej osady

Nauka i Technologie

Podczas praca archeologicznych, prowadzonych w Krakowie w miejscu, przeznaczonym pod budowę sieci ciepłowniczej, archeolodzy odkryli pozostałości po dawnych mieszkańcach tych terenów. Badacze natrafili na pozostałości dwóch kultur – malickiej i łużyckiej.

Zdaniem naukowców najstarsze z odnalezionych artefaktów mogą liczyć nawet ponad 6,5 tys. lat, jednak są to bardzo drobne przedmioty. W ziemi natrafiono również na pozostałość jamy, używanej do przechowywania wody i żywności, która z czasem stała się śmietnikiem.

Poza jamą badacze odnaleźli także pozostałości dawnych chat, o których mówi Janusz Bober z krakowskiego Muzeum Archeologicznego: „Okazuje się, że te lepianki, jak na owe czasy, były dość duże. Miały od 20 do 30 metrów kwadratowych. Budowane były ze słupów, między nimi umieszczano rodzaj plecionki.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/krakow,50/archeolodzy-trafili-na-slady-osady-sprzed-3000-lat,511742.html

Udostępnij

Podwodne mikroorganizmy nie ewoluowały 2 mld lat

Nauka i Technologie Australia bakterie chile Darwin Dno ewolucja Mikroorganizmy Morza Oceany Teoria Darwina

Bakterie siarkowe, zachowane w postaci skamieniałości w blokach skalnych sprzed 2,3 mld lat okazały się identyczne ze swoimi współczesnymi odpowiednikami wydobytymi u wybrzeży Chile. Naukowcy porównali bakterie również z inną, nieco młodszą kolonią, uzyskując podobne rezultaty: udało się odkryć mikroorganizmy, które nie ewoluują od niewyobrażalnie długiego czasu – niemal od połowy istnienia życia na naszej planecie.

Zdaniem badaczy odkrycie to nie jest sprzeczne z teorią ewolucji Darwina. Wynika to z faktu, że środowisko, w którym żyją te bakterie nie zmienia się – obecnie jest podobne, jak miliony lat temu. Wyjaśnił to jeden z autorów badania, prof. William Schopf: „Zasada, która rządzi biologią mówi, że nie warto się zmieniać tak długo, jak środowisko życia pozostaje takie same. (…) Gdyby żyły w zmieniającym się otoczeniu, same jednocześnie nie ewoluując, wtedy oznaczałoby, że nie zrozumieliśmy teorii Darwina.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.focus.pl/przyroda/odkryto-organizmy-ktore-nie-ewoluowaly-przez-2-mld-lat-12184

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.focus.pl/przyroda/odkryto-organizmy-ktore-nie-ewoluowaly-przez-2-mld-lat-12184