Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Podwodne mikroorganizmy nie ewoluowały 2 mld lat

Nauka i Technologie

Bakterie siarkowe, zachowane w postaci skamieniałości w blokach skalnych sprzed 2,3 mld lat okazały się identyczne ze swoimi współczesnymi odpowiednikami wydobytymi u wybrzeży Chile. Naukowcy porównali bakterie również z inną, nieco młodszą kolonią, uzyskując podobne rezultaty: udało się odkryć mikroorganizmy, które nie ewoluują od niewyobrażalnie długiego czasu – niemal od połowy istnienia życia na naszej planecie.

Zdaniem badaczy odkrycie to nie jest sprzeczne z teorią ewolucji Darwina. Wynika to z faktu, że środowisko, w którym żyją te bakterie nie zmienia się – obecnie jest podobne, jak miliony lat temu. Wyjaśnił to jeden z autorów badania, prof. William Schopf: „Zasada, która rządzi biologią mówi, że nie warto się zmieniać tak długo, jak środowisko życia pozostaje takie same. (…) Gdyby żyły w zmieniającym się otoczeniu, same jednocześnie nie ewoluując, wtedy oznaczałoby, że nie zrozumieliśmy teorii Darwina.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.focus.pl/przyroda/odkryto-organizmy-ktore-nie-ewoluowaly-przez-2-mld-lat-12184

Udostępnij

Lek dla chorych na cukrzycę chroni przed rakiem płuc

Nauka i Technologie Leczenie nowotworów Metformina Nałóg Nikotyna Nowotwory onkologia papierosy profilaktyka Rak płuc Zapobieganie nowotworom. Medycyna

Metformina, znany od pół wieku lek dla chorych na cukrzycę typu 2, może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Badania, przeprowadzone wśród osób chorych na cukrzycę i przyjmujących metforminę wskazują, że ryzyko śmierci z powodu nowotworu jest wśród nich o 50 proc. mniejsze, niż wśród pozostałych osób.

Wnioski te są wynikiem badań zespołu pod kierownictwem dr Lori Sakody z Kaiser Permanente Division of Research w Oakland, który przeanalizował zależność pomiędzy ryzykiem wystąpienia nowotworu a przyjmowaniem metforminy. Uzyskane rezultaty wskazują, że w przypadku osób niepalących regularne przyjmowanie tego leku zmniejsza ryzyko raka płuc. Co istotne, zdaniem badaczy w przypadku osób palących metformina może przynieść skutek odwrotny.

Nie wiadomo na razie, czy metformina może być bezpiecznie stosowana w prewencji raka płuca. Ustalenie tej kwestii wymaga dalszych badań.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/lek-na-cukrzyce-obniza-ryzyko-raka-pluca-u,209,0,1704145.html

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/lek-na-cukrzyce-obniza-ryzyko-raka-pluca-u,209,0,1704145.html