Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Lek dla chorych na cukrzycę chroni przed rakiem płuc

Nauka i Technologie

Metformina, znany od pół wieku lek dla chorych na cukrzycę typu 2, może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Badania, przeprowadzone wśród osób chorych na cukrzycę i przyjmujących metforminę wskazują, że ryzyko śmierci z powodu nowotworu jest wśród nich o 50 proc. mniejsze, niż wśród pozostałych osób.

Wnioski te są wynikiem badań zespołu pod kierownictwem dr Lori Sakody z Kaiser Permanente Division of Research w Oakland, który przeanalizował zależność pomiędzy ryzykiem wystąpienia nowotworu a przyjmowaniem metforminy. Uzyskane rezultaty wskazują, że w przypadku osób niepalących regularne przyjmowanie tego leku zmniejsza ryzyko raka płuc. Co istotne, zdaniem badaczy w przypadku osób palących metformina może przynieść skutek odwrotny.

Nie wiadomo na razie, czy metformina może być bezpiecznie stosowana w prewencji raka płuca. Ustalenie tej kwestii wymaga dalszych badań.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/lek-na-cukrzyce-obniza-ryzyko-raka-pluca-u,209,0,1704145.html

Udostępnij

Raspberry Pi 2 B – minikomputer za 35 dol. z Windows 10

Nauka i Technologie ARM Hardware Microsoft minikomputer Raspberry Pi Raspberry Pi 2 B Raspberry Pi A Raspberry Pi B+ Sony Windows 10

Rozpoczęła się sprzedaż Raspberry Pi 2 B. To najnowsza wersja miniaturowej platformy komputerowej. Urządzenie jest wyposażone w układ SoC BCM2836 zawierający czterordzeniowy procesor ARMv7 Cortex A7, taktowany zegarem 900 MHz, 1 GB RAM-u, 4 porty USB, HDMI, gniazdo Ethernet, złącza GPIO oraz port microUSB 2.0 służący do zasilania.

W porównaniu z poprzednią wersją nowy model oferuje wzrost wydajności o 1,5 do 6 razy, zachowując przy tym wsteczną kompatybilność z powstałymi wcześniej akcesoriami. Sprzęt został wyceniony na 35 dolarów i – dzięki współpracy producentów z Microsoftem – będzie można uruchomić na nim Windowsa 10 lub inny, wybrany przez użytkownika system operacyjny.

Różne wersje Raspberry Pi znajdują zastosowanie w profesjonalnej i hobbystycznej elektronice, służąc m.in. do sterowania różnymi urządzeniami, czy np. jako domowe odtwarzacze multimedialne.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/raspberry-pi-2-juz-w-sprzedazy/

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/raspberry-pi-2-juz-w-sprzedazy/