Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Mózg po odstawieniu nikotyny pracuje mniej wydajnie

Nauka i Technologie

U osób uzależnionych od nikotyny odstawienie papierosów powoduje gwałtowny spadek przepływu krwi w mózgu. Różnica przepływu krwi i poboru tlenu sięga 17 proc., co w ciągu kilku godzin od wypalenia ostatniego papierosa powoduje stan porównywalny z demencją. Osłabiona aktywność mózgu jest dla palacza bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Tłumaczy to trudności w skutecznym zerwaniu z nałogiem.

U początkujących palaczy nikotyna początkowo wspomaga pracę mózgu, jednak efekt ten szybko ustaje w wyniku przyzwyczajenia do niej organizmu. W późniejszym okresie działanie nikotyny porównywane jest do długotrwałego stosowania leków antydepresyjnych, które z czasem nie poprawiają samopoczucia, ale ich odstawienie powoduje spadek nastroju.

Nie wiadomo, jak długo po odstawieniu papierosów mózg powraca do stanu wyjściowego. Skomentował to współautor badania, prof. Albert Gjedde: „Wyniki naszego badania sugerują, że dobrym pomysłem byłoby stopniowe rzucanie palenia – pozwoliłoby to na uniknięcie najgorszych objawów odstawiennych.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=199101&data=&status=biezace&_CheckSum=280899375

Udostępnij

Badania weteranów pozwolą udoskonalić pojazdy wojskowe

Nauka i Technologie Afgan Afganistan armia bezpieczeństwo Eksplozje IED irak miny misja wojskowa Program Afgan samochody Siły zbrojne Transportery opancerzone WIM wojsko polskie Wojskowy Instytut Medyczny

Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) rozpoczął Program Afgan. Jego celem jest zbadanie żołnierzy, którzy brali udział w misjach i podczas jazdy samochodem lub transporterem przeżyli wybuch miny lub innego ładunku wybuchowego.

Dzięki programowi weterani będą mogli dokładnie sprawdzić swój stan zdrowia, a lekarze z WIM zdobędą dane, dotyczące odnoszonych przez żołnierzy obrażeń lub ich braku. Dane te, w połączeniu z informacjami o miejscu wybuchu, wyposażeniu pojazdów i osobistym ekwipunku, pozwolą na wyciągnięcie wniosków, pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy.

Dodatkowo lekarze sprawdzą długofalowy wpływ eksplozji na stan zdrowia żołnierzy, a zebrane dane pozwolą na zweryfikowanie, które metody leczenia okazały się najefektywniejsze, o czym wspomniał szef WIM, gen. Grzegorz Gielerak: „Nie ukrywajmy – różni żołnierze byli leczeni różnymi metodami, w różnych placówkach, mimo że mieli podobny charakter obrażeń.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17339372,_Program_Afgan____zbadaja_weteranow__wiedza_pomoze.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17339372,_Program_Afgan____zbadaja_weteranow__wiedza_pomoze.html